Terminal Time mode Time sharing Vector plotter Windowing Word (woord) Station voor de gebruiker van een Computer. Daarmee kunnen instrukties aan de Computer worden gegeven en daarop kunnen resultaten van de Com puter worden weergegeven. Kan zijn een beeldscherm met een toetsen- bord of bijvoorbeeld een schrijfmachine verbonden met de Computer via een telefoonlijn of een vaste lijn. Bij de beeldschermen onderscheidt men een grafisch scherm (of grafische terminal) waarop ook tekeningen kun nen worden weergegeven of een alfanumeriek scherm. Daarop kunnen letters of cijfers worden weergegeven. Zie stream mode. Gezamenlijk gebruik van een Computer waarbij iedere gebruiker het idee heeft alleen over het Computer systeem te beschikken. Deze werkt echter van alle onderhanden opdrächten steeds heel kleine gedeelten achtereen- volgens af. Tekenmachine die lijnen tekent (in tegenstelling tot raster plotter). Uitlichten van een bepaald deel van een verzameling gegevens op een beeldscherm. Dit deel kan dan vergroot worden weergegeven. Een rij bits die door de Computer als een eenheid worden behandeld. Woordlengte 16 bits bijvoorbeeld. PROMOTIE ORMELING Op 3 juni jl. is in Utrecht onder grote belangstelling vanuit de kar- tografische wereld ons bestuurs- en redaktielid F. J. Ormeling ge- promoveerd tot Doctor in de Sociale Wetenschappen. Promoto res waren prof. dr. ir. C. Koeman en prof. dr. D. P. Blok. Naties en aan de eisen gesteld bij het kaartgebruik. Het proefschrift is versehenen in de Engelse taal in de reeks Utrecht- se Geografische Studies. De titel luidt: "Minority toponyms on maps. The rendering of linguistic minori ty toponyms on topographic maps of Western Europe" ISBN 90 6266 042 8 (90 6266 043 6 Thesis). Het bestaat uit 262 pagina's, 73 fi- guren en 36 tabellen en bevat ook een Nederlandse samenvatting. C. P. J. M. van Elzakker EREDIPLOMA VOOR WOLTERS- NOORDHOFF De DDR-ambassadeur in Neder- land, Wolfgang Strohmeyer, heeft op 20 februari 1983 enkele Neder landse uitgeverijen onderscheiden voor hun inzendingen naar de vorig jaar in Leipzig gehouden Interna tionale Buchkunst Ausstellung (IBA). Een van de prijzen, een erediplo- ma, ging naar Wolters-Noordhoff voor De Grote Bosatlas. Andere erediploma's gingen naar de uit geverijen Gottmer in Haarlem, Time-Life International in Amster dam en Malmberg in Den Bosch. De Gouden Letter, den van de eerste IBA-prijzen voor grafische vormgeving en verzorging, is toe- gekend aan de Stichting Museum Enschede in Haarlem. PROFESSOR ORMELING ONDER SCHEIDEN Onlangs is professor Ormeling tot erelid (Membre d'Honneur) geko- zen van de Socidte de Gdographie te Parijs. Deze onder scheid ing volgde kort op zijn uitverkiezing tot erelid van het Australian Institute for Carto- graphy. AGENDA 3 en 4 november 1983. Kartografen- dagen NVK. Onderwerp: De kartografie in Bel- giö. Met lezingen van Belgische gastsprekers, tentoonstelling van hedendaagse Belgische kaarten en bezoeken aan kartografische instel- lingen in en rond Brüssel. Plaats: Vormingscentrum Seppe (Noord Brabant). 10 november 1983. Najaars-studiedag Werkgroep Kaartbeheer i. s. m. Vereniging Restaurateurs Oude Ar- chieven. Onderwerp: Conserveren en restau- reren van kartografische dokumen- ten. PlaatsUniversiteitsbibliotheek, Singel 425, Amsterdam. Inlichtingen: J. Smits, tel. 030 - 531382. STAEDTLER CATALOGUS Staedtler fabrikant van teken- en schrijfmateriaal heeft in juni een nieuwe catalogus uitgegeven. De ca- talogus is in fullcolor en laat het complete leveringsprogramma zien. De catalogus is verkrijgbaar bij de kantoorboekhandel of bij Staedtler Utrecht, tel. 030 - 616716. Foto: G. H. Huijgen Het proefschrift handelt over de weergave van de toponymen (geo grafische namen) van taalkundige minderheden op de topografische kaarten in West-Europa. Als taal kundige minderheid wordt hierbij verstaan een groep binnen een staat welke niet dezelfde moeder- taal spreekt als de dominante groep (bijv. de Friezen in Neder- land). In zijn studie heeft Ormeling aller- eerst de offieiöle overheidsstand- punten ten opzichte van de topony men van taalkundige minderheden gereconstrueerd aan de hand van een analyse van een groot aantal Westeuropese topografische kaar ten en aan de hand van een enquete onder de topografische diensten. Vervolgens heeft hij deze stand- punten getoetst aan desbetreffende aanbevelingen van de Verenigde 20 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 22