Geautomatiseerde kartografie bij de Nederlandse Spoorwegen H. Quee Alvorens de geautomatiseerde kaartproduktie bij onze Landmeetkundige Dienst te bespreken, moet ik enige aandacht vragen voor een ander kartografisch produkt van de Nederlandse Spoorwegen, namelijk de basis- beheerskaart 1:1000. De met geautomatiseerde hulpmiddelen vervaardigde kaarten hebben namelijk vooral een hierop aanvullende funktie. Daarbij is deze introduktie voor u wellicht ook interessant, omdat de basiskaart van de NS in kartografenkring weinig bekend is. Bovendien vinden wij, dat wij het met deze 'GBKNS', die in 1986 geheel voltooid zal zijn, een stuk verder hebben geschopt dan de 'GBKN' zonder 'S'. De beheerskaart van de NS De beheerskaart van de NS, in veel baanvakken de op- volger van een uit de jaren '20 daterende kaartering, is een topografische kaart 1:1000, uitgevoerd als eilandkaart, in strookvormige bladen. Zij bevat het volledige NS-eigendom, met de onmiddellijk aangren zende situatie. De bladgrens ligt telkens bij een volle hectometer; elk blad beslaat 900, 1000 of 1100 meter spoorbaan. De inhoud is natuurlijk in sterke mate van spoortechnische aard, maar ook de 'gewone topo- grafie' is gedetailleerd weergegeven (baanlichaam, wegen, waterlopen en andere terreinscheidingen en gebouwen) De beheerskaart wordt door enkele firma's en door de NS zelf längs fotogrammetrische weg geprodu- ceerd, in een tempo van ongeveer 200 km spoorlijn per jaar, waarmee zij in 1986 voltooid zal zijn. De kaartering is gebaseerd op paspunten in het Rijksdrie- hoeksnet. Deze worden vooraf bepaald in een meet- kundige grondslag, waarvoor wij een speciale punts- bepalingsmethodiek hebben ontwikkeld. Als paspunten worden bovenleidingsportalen gebruikt. Na de kaarte ring wordt de kaart naverkend; dat houdt alleen con- trole en noodzakelijke bijmetingen in, en niet het kunstmatige en kostbare omvormen van een fotogram metrische naar een pseudoterrestrische kaart door het meten van bijvoorbeeld dakoverstekken. Toch kan ook de naverkenning nogal arbeidsintensief worden; zo moeten van alle Wissels de lassen (dat wil zeggen de begin- en eindpunten) worden opgemeten ten opzichte van het dichtstbijzijnde bovenleidingportaal; de lassen zijn namelijk in de foto niet voldoende zicht- baar. Tenslotte wordt de kaart met de hand gecalqueerd en door de NS afgewerkt; dat wil zeggen voorzien van de eigen kadastrale grenzen, en van de gegevens beho- rend bij het stelsel van de zogenaamde 'geografische codering'. De funktie van deze kaart is velerlei. Zo wordt zij door allerlei technische afdelingen ge bruikt als ondergrond voor het beheer van objecten en installaties; bijvoorbeeld bovenleiding, gebouwen, en niet te vergeten kabels en leidingen. De kaart wordt ook gebruikt door de afdeling Beheer Onroerend Bezit en door de Dienstkringen Wegonderhoud voor het al- gemeen beheer (vergunning, verhuring, onroerend- goedbelasting, enz.en tenslotte door de afdeling Spoorwegbouw en Kunstwerken voor de voorbereidende fasen van spoorwegwerken. Daarmee komen we bij de automatisering in de kaartvervaardiging. Aanvullende kaarten Hoe is namelijk de gang van zaken bij de voorbereiding en het ontwerp van een spoorwegwerk, zoals extra perrons, uitbreiding sporencapaciteit op baanvakken, vervanging bruggen, reconstructies emplacementen, vrije kruisingen, nieuwe halten, viaducten en grotere projecten? Tot derdelijke projecten worden talrijke initiatieven genomen door onder meer de afdelingen Dienstregeling en Treindienst. Er treedt dan een reeks van aftastende, voorbereidende, en ontwerp- aktiviteiten in werking. In dit traject vallen vele pro jecten om allerlei redenen weer af, of komen tot nader order in de ijskast te recht. De beheerskaart wordt nu gebruikt als ondergrond voor alle ontwerpen, en als hulpmiddel bij het in- en extern overleg en is daarvoor kwalitatief ruimschoots voldoende. In het laatste Stadium van het ontwerppro- ces, het definitieve technische ontwerp, moet echter het ontwerp ook landmeetkundig getoetst en ingepast worden, met doorberekening van tracelijnen voor de ontworpen sporen en wisselstraten, hoofdassen van ontworpen kunstwerken, enz. Als het eenmaal zover is, is er meestal ook tijdsdruk, en dan komen onze geautomatiseerde hulpmiddelen in het veld. Wij kun- nen dan zeer gericht gaan opmeten, omdat het ontwerp in grote lijnen vaststaat (dat wil zeggen in lengterich- ting op 10 meter, en in dwarsrichting op een meter). De faktoren nauwkeurigheid (moet nd veel beter zijn dan fotogrammetrisch haalbaar issnelheid, en kosten zorgen voor een natuurlijke taakverdeling tus- sen de algemene, overal aanwezige, relatief goedkope, maar inflexibele fotogrammetrische beheerskaart enerzijds, en de speciale dure en 'snelle' kaart voor het technisch ontwerp anderzijds. De laatste wordt gemaakt met een geautomatiseerd systeem, zoals er langzamerhand wel meer zijn ont- staan: zelfregistrerende tachymeter, Computer, grafisch interaktief systeem, plotter. We zullen nu dit produktieproces kort de revue laten passeren. KT 1983. IX. 3 21

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 23