intensief. Het tekort aan ervaren personeel was in de zestiger jaren de reden de eerste stap te zetten op het päd van de digitale fotogrammetrie. Beschrijving van het huidige systeem (figuur 1) Het hele proces bestaat uit de volgende fasen: - gegevens-inwinning - voorbewerking verwerking Van de 35 fotogrammetrische instrumenten die voor de gegevens-inwinning beschikbaar zijn bij de Meet- kundige Dienst (M. D.zijn er 24 uitgerust met digi tale registratie-apparatuur. Een toetsenbord en een ponsbandponser zijn aan ieder Instrument gekoppeld. De fotogrammeter registreert zijn waarnemingen op ponsband en via het toetsenbord voegt hij een nume- rieke eode toe. Deze eode vertelt welk type lijn, welke tekst of symbool getekend moet worden. Nadat het model volledig gedigitaliseerd is, volgt de fase met het HP-station voor de voorbewerking. Een HP-station bestaat uit een HP 9825 S tafelcompu- ter voorzien van een standaard floppy diso eenheid, een ingebouwde cassetterecorder en een ponsband- lezer waarmee de resultaten van de meting kunnen worden ingelezen. De tussenstap van deze voorbewer- kingsfase is ingevoegd om de druk op de laser display te verminderen. De programmatuur bestaat uit vier delen: - Een programma dat verschillende transformatie- mogelijkheden geeft en dat ook een zekere controle uitvoert over de relatieve orientering. - Een syntax controle programma dat in het bijzon- der fouten in de codering opspoort. Bestanden met de gevalideerde gegevens worden op de floppy disc geschreven. Verworpen registraties worden afge- drukt en na hermeting kunnen de gecorrigeerde gegevens aan het bestand worden toegevoegd. - Een conversieprogramma zet de gegevens op de floppy disc om in de interne eode van het inter- aktief systeem. Waar nodig wordt de rechthoekig- heid van gebouwen gecontroleerd en zo nodig gecorrigeerd. - Een verbeter-programma waarmee gegevens in het bestand kunnen worden opgespoord, vemietigd en in beperkte mate veranderd. Het gehele proces vraagt ongeveer 15 minuten voor een gemiddeld model. Omdat de fotogrammeter 'blind' digitaliseert, is een faciliteit benodigd om vlug een controle tekening te maken van een gedigita liseerd model. Deze controletekening wordt op de laser display gemaakt vanuit de gecontroleerde en gecorrigeerde gegevens van de voorbewerkingsfase. De controletekening wordt gemaakt op een diazofilm. Een vergrootte afdruk van de diazofilm wordt op een microfiche printer vervaardigd. De afdruk wordt aan de fotogrammeter gegeven. Hij controleert zijn eigen werk en indien noodzakelijk voegt hij niet grafische gegevens toe aan zijn controletekening. Zonodig completeert hij zijn digitale model. In geval van een storing of tijdens onderhoud van het interaktieve systeem wordt de controletekening op een HP 7580 plotter gemaakt die aan de HP 9825 van de voorbewerkingsfase gekoppeld kan worden. Door deze faciliteit kan de fotogrammeter altijd een controlete kening krijgen, zodat een onderbreking van de gege- vensinwinning vermeden wordt. In de verwerkingsfase vraagt het uittekenen van de controletekening ongeveer 2 minuten, op de reserve HP 7580 plotter ongeveer 20 minuten. Een voorlopige kaart met de betreffende modellen wordt op diazofilm gemaakt met behulp van de laser display door eenvoudige combinatie. Deze diazo wordt fotografisch vergroot tot ongeveer de schaal van de kaart. In deze kaart tekent de kartograaf zijn correcties en toevoegingen in, deels gebaseerd op de aantekeningen van de controletekeningen van de afzonderlijke model len. De Operateur van de laser display corrigeert de digitale gegevens zoals deze op de voorlopige kaart zijn aangegeven. Het resultaat wordt op een magneet- band geschreven die gebruikt wordt om het eindpro- dukt, de gravure, te vervaardigen met de tekenauto- maat CalComp 748. Als andere, niet fotogrammetrische, gegevens moe- ten worden toegevoegd wordt dit gedaan met behulp van de centrale Computer van de rijkswaterstaat. Het verbeteren van de definitieve kaart vraagt onge veer 90 minuten. De netto capaciteit van de laser display is ongeveer 5 kaarten per dag. Het interaktieve systeem De belangrijkste eisen waaraan het interaktieve systeem op het moment van de keuze (1974) moest voldoen waren: - de grafische weergave van de gedigitaliseerde gegevens moest mogelijk zijn met een resolutie geschikt voor kartografische toepassingen; - lijnen, Symbolen en teksten moesten verwijderd, toegevoegd en verplaatst kunnen worden; - een afdruk moest kunnen worden gemaakt; - de snelheid van het systeem moest de geplande produktie kunnen verwerken; - het seherm moest groot genoeg zijn voor edn enkel model en het liefst moest een hele kaart zichtbaar worden gemaakt zonder verlies aan informatie. De keuze viel op de laser display van Laser Scan Laboratories, die het best aan onze wensen voldeed. Andere Systemen, die toen beschikbaar waren, waren meestal gebaseerd op een Tektronix 4014 beeldscherm en voldeden dus niet aan onze eis betreffende het formaat. Het interaktieve programma ontwikkeld door Laser Scan in 1975 voldeed in ruime mate aan de Verlangens van de M. D. Verdere ontwikkelingen van dit program ma vonden in nauwe samenwerking met de leverancier plaats. Het Schema van de Software van de LAser Display (SOLADI) wordt weergegeven in figuur 2. SOLADI 02 is een programma voor de omzetting van de invoer, HP 9825 cassette band, naar een standaard formaat en het verzorgt ook de transformatie van de gedigitaliseerde gegevens naar het nederlandse RD co'ördinaten systeem. SOLADI 03 is een interaktief programma dat de vol gende mogelijkheden heeft: - het uittekenen op het scherm van de SOLADI dataset; - het verwijderen, veranderen en toevoegen van lijnen, teksten, Symbolen enz. 24 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 26