Personele aspecten Vier groepen medewerkers zijn betrokken bij de con- ventionele grafische vervaardiging van kaarten, met respectievelijk werkzaamheden bij de buitendienst, fotogrammetrie, rekenkamer en tekenafdeling. De beslissing die in 1969 is genomen om deze ontwik- keling te stimuleren en geleidelijkaan de digitale kaart in te voeren veroorzaakte verschillende reac- ties in deze vier groepen. De buitendienstmensen namen een nogal neutrale hou- ding aan want hun werk werd nauwelijks beinvloed door de digitale kaart. De fotogrammeters zagen mogelijkheid om meer invloed te krijgen op het gehele proces van de kaartvervaardiging en waren daarom enthousiast. De rekenaars hadden geen Problemen want zij waren reeds sterk vertrouwd met automatisering. Grote onzekerheid en onrust groeide langzaam bij de teke- naars die, niet zonder reden, hun positie bedreigd voelden. Ofschoon de eerste automatiseringsstap van hun werk zaamheden, het opzetten van bladen en het uittekenen -X<rw\\s\ Y> ?/7 \.-b\ 1111 Fig. 3 Fragment van de digitaal vervaardigde rivier- kaart van de Hollandse IJssel, schaal 1:2. 000 (verkleind) van hyperbolische patronen voor radioplaatsbepalings- systemen verwelkomd was als een bevrijding van geestdodend werk, was de situatie met het digitaal karteren anders. Om spanningen en onzekerheden weg te nemen werd in 1979 besloten fotogrammetrie en kartografie onder te brengen in 66n afdeling. Alle karteringsactiviteiten zijn langzamerhand gernte- greerd. Van al het nieuwe personeel wordt verlangd dat zij goed stereoscopisch kunnen zien. Voor het kunnen tekenen worden lagere eisen gesteld dan vroe- ger. De jongere kartografen worden opgeleid in foto grammetrie, als zij stereoscopisch kunnen zien. Voor die kartografen die niet willen of niet kunnen worden bijgeschoold, zal er nog vele jaren nuttig werk overblijven van niet-fotogrammetrische aard. De Meetkundige Dienst heeft ervaren dat een organisa- tie die zelf een geavanceerd digitaal karteersysteem wil of moet ontwikkelen aandacht dient te geven aan een groot aantal Problemen en risico's zoals: een grote investering in geld en mankracht is noodzakelijk; - analyse van kosten/baten is zeer moeilijk en de capaciteit en betrouwbaarheid van nieuwe technolo gisch gecompliceerde Instrumenten zijn moeilijk vooraf te onderzoeken; sociale problemen zullen ontstaan zowel met indi- viduele medewerkers als met groepen; reorganisaties van afdelingen en het herzien van procedures kunnen noodzakelijk zijn; - tijdelijk verlies van produktie is onvermijdelijk; - opleidings- en bij scholingsprogramma's moeten worden herzien. No ot Ir. C. W. Corbet is Hoofd van de Afdeling Informatie- verwerking van de Meetkundige Dienst van de Rijks- waterstaat te Delft. Su m m a ry This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organized by the Dutch Cartographic Society. It deals with the Situation with respect to digital large scale mapping at the Survey Department of "Rijks- waterstaat". The present System is described with respect to data collection, preparation and processing. Useismade of a Laser Scan interactive System with the SOLADI- package (Software of the LAser Display). The paper is concluded with a discussion of the introduction and application of computer-assisted mapping methods in the Survey Department and attention is paid to aspects of personnel as well. 26 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 28