Kartografie en de automatisering bij de Rijksplanologische Dienst L. Plender De taakstelling van de Rijksplanologische Dienst is, in het kort weergegeven, het bijstaan van de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening inzake onderzoek en advisering ten behoeve van het ruimte- lijk ordeningsproces en het algemeen toezicht op de naleving van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De Ruimtelijke Ordening is een activiteit waarbij met veel gegevens wordt gewerkt, o. a. sociale, econo- mische, technische en milieugegevens, welke tevens onderling sterke relaties bezitten. Aangezien kaarten ook een onmisbaar hulpmiddel voor pianologen zijn, wordt een groot aantal van genoemde gegevens op kaarten afgebeeld. Alvorend direkt in te gaan op de kartografische activiteiten bij de afdeling Informatie- voorziening van de Rijksplanologische Dienst, is het wellicht zinvol vooraf drie Overheidsniveaus te onder- scheiden, waar kaarten voor de Ruimtelijke Ordening worden vervaardigd. Op rijksniveau worden onder meer structuurschetsen en structuurschema's samengesteld, dat zijn nota's met daaraan toegevoegde kaarten betreffende het te voeren lange termijn beleid. De structuurschetsen betreffen algemene ruimtelijke ontwikkelingen, bij voorbeeld structuurschets voor de verstedelijking, structuurschets voor het landelijk gebied. De struc tuurschema's bevatten meer concrete zaken, zoals structuurschema verkeer en vervoer, structuursche- ma zeehavens e. d. Op provinciaal niveau worden voor de middellange termijn streekplannen vervaardigd, waarvan de in- houd dient samen te hangen met de visie gepresen- teerd in de van rijkswege opgestelde structuurschet sen en -Schema's. De derde laag in het ruimtelijke ordeningsgebeuren is het gerneentelijk niveau, waar de zgn. structuurplan- nen (ontwikkelingsplannen) en bestemmingsplannen worden vervaardigd. In dit verband zij nog vermeld, dat het bestemmingsplan in feite het enige plan is, dat de burger rechtstreeks bindt. Ook in het bestem mingsplan dienen de grote lijnen, welke in het provin- ciale streekplan zijn neergelegd, te worden aange- houden. Taken Afdeling Informatievoorziening Terugkerend naar de ruimtelijke ordening op natio naal niveau komen we terecht bij de Rijksplanologische Dienst, welke ten behoeve yan haar activiteiten een groot aantal gegevens nodig heeft. Hiertoe is sedert 1972 de afdeling Informatievoorziening te Zwolle ge- vestigd, welke als taak heeft: 1. Op grond van gestructureerd informatiebehoefte- onderzoek ontwikkelen van een systeem van infor matievoorziening ten dienste van ruimtelijke plannings-, beleids- en onderzoeksactiviteiten. 2. Het daadwerkelijk leveren van de voor de ruimte lijke ordening relevante informatie c. q. toepassen van het ontwikkelde informatiesysteem of onder- deel daarvan met gebruikmaking van geavanceerde technieken. 3. Bevorderen van het multifunctionele karakter van gegevensbestanden bij derden. 4. Bevorderen van de uniformering en harmonisering van classificatie- en lokatiesystemen in bestaande en nieuwe gegevensbestanden. Dit informatievoorzieningssysteem sluit zo nauw mo- gelijk aan bij de wensen en eisen betreffende informa tie die binnen de Rijksplanologische Dienst leven. Bij het tegemoet kunnen komen aan deze wensen en eisen wordt uitgegaan van het gegevensmateriaaldat bij tal van instanties in ons land aanwezig is. Hierbij geldt als eis, dat het betreffende gegevensbestand het gehele land dient te bestrijken. Op basis van de geanalyseer- de informatiebehoefte wordt door de afdeling Informa tievoorziening onderzocht, welke instantie primair verantwoordelijk is (of zou moeten zijn) voor het be treffende gegevensbestand en wel voor opbouw, beheer en up-dating. Deze instantie wordt dan als onze bron gewaarmerkt. Bij enige bronnen zijn hierbij in overleg met de afdeling Informatievoorziening voor het eerst kartografische bestanden opgezet. Voorbeel- den hiervan zijn de gegevens over de drinkwatervoor- ziening van de Vereniging van Waterleidingfabrikanten in Nederland (VEWTN) en de gegevens betreffende af- valstoffenverwerking van het Instituut voor Afvalstof- fenverwijdering (IVA). Het totaal aantal gegevens- leveranciers bedraagt momenteel ongeveer 50. Ter verduidelijking dient nog te worden gesteld, dat de afdeling Informatievoorziening in geen geval eigen inventarisaties door bijvoorbeeld veldopnamen ver- richt. Kaartvervaardiging Zoals reeds eerder vermeld, vragen ruimtelijke orde- ningswerkzaamheden in toenemende mate om specifiek kaartmateriaal teneinde in dit complexe gebeuren de nodige visuele ondersteuning te verschaffen. Reeds jaren bestaande kaarten bieden in verband met het dikwijls ontbreken van bepaalde voor de ruimtelijke ordening noodzakelijke gegevens en het niet actueel zijn, onvoldoende informatie. Mede hierdoor is in het KT 1983. IX. 3 27

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 29