Trends in de ontwikkeling van interactieve grafische Systemen H. Uitermark Onlangs hebben wij een marktinventarisatie van kleine tekensystemen (low cost interactive graphic Systems) verricht. Aan een dergelijke marktverkenn mg is grote behoefte omdat de laatste jaren als gevolg van technologische ontwikkelingen nieuwe en goedkopere Systemen op de markt komen. Met low cost wordt be- doeld dat het systeem goedkoper is dan de gangbare Systemen op het gebied van geautomatiseerde karto- grafie en dat het -daarmee samenhangend - ook functioneel eenvoudiger is. Trends in de ontwikkeling van apparatuur en prijzen De traditionele interactieve grafische Systemen heb ben een hardware configuratie bestaande uit een 32-bits processor, een werkgeheugen van 0,1-1,5 megawoorden en een disc-opslagcapaciteit die vari- eert van 10-200 megawoorden. Voorts hoort hierbij randapparatuur (zoals plotters) en Software. De prijs van een dergelijk systeem ligt tussen 150. 000, - - 300. 000, - (zonder Werkstation). Voor ieder Werkstation moet gerekend worden op 20. 000, - - 70. 000, - extra. Dit betekent een in- vestering van 200. 000 - 350. 000 om met geauto matiseerde kartografie te kunnen beginnen (1). Nieuwe ontwikkelingen zijn enerzijds dat de traditio nele fabrikanten met kleinere Systemen komen in de prijsklasse van 100. 000 - 200. 000. Anderzijds bieden nieuwe fabrikanten complete low cost Syste men vanaf 22. 000 - 100. 000. Dit artikel probeert deze nieuwe ontwikkelingen te systematiseren. De zogenaamde kleinere (low cost) Systemen verschillen van de grotere Systemen op de volgende punten: - minder applicatie-software; - ontworpen voor specifieke toepassingen; - minder geavanceerde data base management Systemen; - beperking tot 1 of 2 werkstations; - minder goed uit te breiden. De low cost Systemen zijn veelal uitgerust met 16-bits micro-processoren, zoals de LSI 11/23 of de Intel 8086. In principe kan met deze Systemen worden ge- tekend (eenvoudig ontwerpen en tekenen in het platte vlak, tweedimensionaal (2 D)). (De nieuwste ontwikkeling heeft betrekking op zeer goedkope Systemen, gebaseerd op 'personal' Compu ters, zoals de Apple (2, 3).We vatten deze Systemen samen onder de naam 'Turnkey low cost' interactieve grafische Systemen (minder dan 250. 000 gülden), (categorie 1) Onder Turnkey-systemen worden did Systemen begre- pen die onmiddellijk voor een bepaalde (algemene of specifieke dan wel simpele of complexe) toepassing door de gebruiker ingezet kunnen worden en onafhanke- lijk van andere Computersystemen (stand alone) werken. Deze low cost turnkey-systemen zijn veelal opgebouwd rond standaard grafische apparatuur (hardware). Deze standaard hardware is daardoor een 'bouwsteen' van het turnkey-systeem. Deze bouwstenen noemt men 'stand alone' grafische terminals/werkstations (categorie 2). De gebruiker zal een dergelijke bouwsteen na aankoop nog moeten afstemmen op zijn eigen toepassing, door het schrij- ven van toepassingsprogramma's. De hiermee ge- moeide tijd kan zeer lang zijn, afhankelijk van systeem en toepassing. Natuurlijk kan hij de Software ook kopen. De trend die de laatste tijd waarneembaar is, is dat de bouwstenen van specifieke grafische hardware wor den uitgebreid met super mini/micro Computers (een juiste term ontbreekt nog), de zogenaamde grafische Supermicrocomputers (categorie 3) ('desk top main- frames'). Selectiecriteria Voor wat betreft de apparatuur uit categorie 2 wordt het volgende opgemerkt. In deze categorie zitten enerzijds bouwstenen, zoals de HP 45 serie en de Tek 4050 met data-opslag op floppy disc, hetgeen het functioneren kan beperken voor wat betreft de snelheid van werken. Anderzijds zijn in deze categorie bouwstenen te onder- scheiden, die meer in hun mars hebben of kunnen krijgen (optie)bijvoorbeeld met betrekking tot: - geavanceerde displays (schermomvang, kleur), en - disc opslag (Winchester). Dit geldt ook voor categorie 3. Dit komt omdat in principe alles aanwezig is (geavanceerde display, disc opslag, snelle processor); maar de applicatiesoftware ontbreekt hier. Uitbreidingen zijn realiseerbaar, omdat deze Systemen ontworpen zijn met de opzet deel uit te kunnen maken van een netwerk. Wellicht biedt de apparatuur uit categorie 3 voor de computerkartografie de meeste mogelijkheden. De desk-top mainframes worden gekenmerkt door hun enorm krachtige processor, bruikbaar als 'single- user Workstation'. Naast de tekortkomingen, die van tijdelijke aard kunnen zijn (relatief duur, maar de prijs daalt reeds; nogal wat tekortkomingen als gevolg van het snel op de markt gebracht zijn; nog weinig applicatie-software) is het grote voordeel de snelheid van werken. KT 1983. IX. 3 31

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 33