Evenwel blijft de keuze, voor welk type systeem dan ook, niet gemakkelijk. Belangrijk is de hardware met op zichzelf te bekijken, maar de samenhang te zien met de beschikbare Software. Voorlopige conclusie Wat betekenen deze nieuwe ontwikkelingen die te be- speuren zijn bij de onderscheiden categorie'ön Syste men nu voor de kartografie? Veel zal afhangen van de erva ringen die worden opgedaan wanneer deze Systemen in de kartografische praktijk worden ge- toetst. Vooralsnog kan wel worden opgemerkt dat hoewel de prijs/prestatie-verhouding van de micro drastisch verbeterd is, dit niet geldt voor de grafische rand- apparatuur, met name de plotters, waar men voor kwaliteit eerder prijzen op 'mainframe'- dan op microniveau moet betalen. Voorts zien we dat deze Systemen wat hun bestands- beheer betreft, beperkt en/of gebrekkig zijn. In de kartografie is dit naar verwachting een tweede struikelblok, omdat Over het algemeen daar juist met zeer grote hoeveelheden gegevens wordt gewerkt. Er is dus eerder sprake van lower cost dan van low cost Systemen. Noten Ir. H. Uitermark is adviseur/onderzoeker te Deventer. Bij de voordracht van Ir. Uitermark werd een over- H. Quee, geautomatiseerde kartografie bij de Neder- landse Spoorwegen. Vervolg van pagina 22. voorbeeld het nummer van een wisse!, of de hoeks- verhoudingen, het richten van enkelpuntsymbolen, die evenwijdig (of loodrecht op) het dichtstbijzijnde spoor moeten staan of het doortrekken van taludsignaturen naar de voetlijnen van het talud. Het belangrijkste voordeel van het grafisch interak- tieve systeem is dus dat hierdoor het vervelende en arbeidsintensieve opsporen en verbeteren van fouten met behulp van alfanumerieke computeruitvoer wordt vervangen door een veel prettiger en efficientere werkwijze. Bovendien wordt hierdoor bespaard op het maken van proeftekeningen door de plotter. Overige toepassingen Naast het kaarteren van spoortechnische situaties (op schaal 1:500 of 1:1000) wordt dit systeem ook gebruikt voor het kaarteren van overwegen op schaal 1:200. Verder worden in grote nieuwbouwprojecten door de op het werk aanwezige landmeetploeg de kabels en leidingen in open sleuf opgemeten. Ook deze metingen worden met het beschreven systeem verwerkt. Een belangrijk voordeel van de digitale werkwijze is dan, dat de kabel- en leidinggegevens later ook apart, en met op allerlei punten afwijkende Symbolen, kunnen zieht verstrekt van op de markt zijnde Systemen in de drie genoemde categorieen. Dit overzicht zal hij op aanvraag gaarne toesturen. Adres: Bureau Uitermark, Postbus 196, 7400 AD Deventer. (1) The S. Klein Newsletter on Computer Graphics, IV, no. 14/15, 1982. (2) Zie voor een uitstekend overzichtsartikel: Micro computers in the mapping sciences for image processing and photogrammetry, Computer Graphics World, vol. 6, no. 2, febr. 1983. (3) Use of micro-computers for cartographic applica- tions, technical papers 1982 ACSM-ASP fall Convention, sept. 19-23, Florida. Su m m a ry This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organized by the Dutch Cartographic Society. It deals with trends in the development of interactive graphic Systems. Recent trends are the introduetion of smaller and lower cost Systems. Three different categories are distinguished: Turnkey low cost inter active graphic Systems, Stand alone graphic termi- nals/Workstations and Desk top mainframes. The latter is probably most suited for cartographic purposes, although much has to be learned from the practical application in a cartographic working environment. worden geplot ten behoeve van het Bureau Kabelregis- tratie. Als laatste toepassing van het geautomatiseerde teke- nen wil ik noemen het grafisch weergeven van ontwor- pen (nog te bouwen) sporen en Wissels rechtstreeks uit de berekende tracelijnen. De door de plotter ver- vaardigde gravure wordt dan längs reprografische weg geprojekteerd in de beheerskaart van het betreffende emplacement, waarbij de beheerskaart (bestaande toestand) wordt gerasterd en de nieuwe toestand in zwart wordt weergegeven. Noot Ir. H. Quee is hoofd van de Landmeetkundige Dienst van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. Su m m a ry This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organized by the Dutch Cartographic Society. The author describes the State of the art with respect to automated cartography in the Survey Department of the Dutch Railways. Examples are mentioned of the application of computer-assisted mapping methods to all kinds of activities related to railway manage- ment and control. 32 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 34