tekentechnisch rond, maar het bijbehorende databe- stand moet nog worden opgebouwd. AI deze computerprogramma's bestaan uit twee delen: een deel is bestemd voor gebruik op de eigen tafel- computer en is geschreven in BASIC; het andere deel dient voor de verdere bewerking op de grote Computer van de DIV en is geschreven in FORTRAN. Tenslotte is er voor het berekenen van oppervlakten een programma in gebruik, dat alleen op de tafelcom- puter wordt gebruikt en waarbij de digitaliseertafel als planimeter dienst doet. We rk wi j z e Op de Waterstaatskaart worden de grenzen tussen de afwateringseenheden aangeduid met dubbele biezen; de eenheden worden verder onderverdeeld door mid- del van smalle biezen. Hiervoor moeten in het alge- meen vier evenwijdige lijnen getekend worden ten op- zichte van een denkbeeidige hartlijn, die de feitelijke grens of waterscheiding vormt. Om dit zeer nauwkeurige en tijdrovende werk te kun- nen automatiseren, worden nu juist alleen die hartlij- nen getekend op maatvaste film, met een topografische film als ondergrond. Op dit zgn. 'digitaalmodel' wordt met een aantal lijntypen in verschillende kleuren aan- gegeven waar dubbele en waar enkele brede of smalle biezen moeten komen, dan wel enkelvoudige lijnen. Hierbij wordt het handgetekende model van de samen- steller als gids gebruikt. Vervolgens worden deze lijnen op de digitaliseertafel met de Cursor öön voor öön afgetast, waardoor de ligging in digitale vorm kan worden vastgelegd op de magneetbandcassette van de tafelcomputer. Per lijntype wordt ook een bijbehoren de code meegegeven. Gelijktijdig wordt deze digitale informatie doorgegeven aan de drumplotter, die de hartlijnen weer uittekent (met een code-aanduiding door middel van dwarsstreepjes) en daarmee heeft de kartograaf een directe controle op zijn werk. Na het digitaliseren moet de verkregen informatie naar de grote Computer van de DIV, waar het uiteinde- lijke berekenen van de evenwijdige lijnen plaatsvindt, volgens de meegegeven codes. Aanvankelijk moest men hiervoor de inhoud van de cassettes eerst over- zetten op ponsband, later werden de cassettes zelf per bode verstuurd en sinds kort gaat de cassette- inhoud per telefoonlijn naar de Dienst Informatie- verwerking. Na de bewerking levert de grote Computer een mag- neetband met tekeninstrukties, waarmee eerst een proeftekening wordt gemaakt op een drumplotter van de DIV. Na goedkeuring hiervan door de kartograaf gaat deze magneetband naar de Meetkundige Dienst, waar de berekende lijnen worden gegraveerd op een vlakke automatische tekentafel (Calcomp 7000). Deze tekentafel is voorzien van een tangentieel bestuurbare graveerkop, waardoor de beitel steeds loodrecht op de graveerrichting blijft staan, hetgeen een konstante lijndikte waarborgt. De aldus vervaardigde gravure wordt bij Waterstaats- kartografie gecontroleerd en zonodig handmatig bij gewerkt. Mogelijke fouten kunnen ontstaan tijdens het digitaliseren (door het niet nauwkeurig genoeg volgen van de lijnen met de Cursor, of door het meegeven van een verkeerde code), door verminking van gege- vens tijdens het transport (met inbegrip van de daar- bij hörende conversieslagen) en door onvolkomenheden in het berekeningsgedeelte voor de evenwijdige lijnen in het programma WKBIES. Na het bijwerken draagt de sectie Automatisering de gravure over aan de sectie Kartografie, die voor de verdere bewerking zorgdraagt. Dit betreft dan het etsen van een peelcoat, het rasteren en het kleursplit- sen. Door de automatisering is de totale bewerkings- tijd voor de biezen van enige maanden teruggebracht tot enkele weken. Behalve van de biezen wordt ook van de wateren längs geautomatiseerde weg een gra vure gemaakt. Hiervoor worden echter geen evenwij dige lijnen berekend, zodat de winst hier duidelijk kleiner is. Op de bijkaart Watervoorziening worden de grenzen eveneens door middel van biezen weergegeven. Vaak vallen deze samen met de reeds gedigitaliseerde grenzen van de afwateringseenheden, waardoor alleen aanvullend digitaliseerwerk nodig is. De vervaardiging van de bijkaart Hydrologische Waar- nemingspunten verloopt vrijwel geheel geautomati- seerd. Ook hier wordt een digitaalmodel gemaakt, ditmaal echter niet door de kartograaf, maar direct door de verkenner, die de betreffende gegevens heeft verzameld. Tijdens het digitaliseren bepaalt de kartograaf zelf de stand van een aantal Symbolen, door naast het waar- nemingspunt nog een tweede punt voor de richting te digitaliseren. Het programma GEOTAO zorgt ervoor dat de Symbolen aan de rand niet door het kader heen getekend worden en dat bij concentraties de Symbolen elkaar niet overlappen. Bovendien wordt automatisch het volgnummer aan het symbool toegevoegd (de karto graaf moet ze dan natuurlijk wel in de juiste volgorde digitaliseren). Van ieder kaartblad worden altijd eerst de hoekpunten gedigitaliseerd en de bijbehorende x- en y-waarden van de topografische coördinaten op de tafelcomputer ingetoetst. Dit maakt het mogelijk, automatisch het kader en het ruitennet van 5 bij 5 km te tekenen, tezamen met de bijbehorende coördinaat-getallen. Ook kan daardoor de ligging van de gedigitaliseerde waarnemingspunten in topografische coördinaten worden vastgelegd. De printer kan deze coördinaten op een lijst afdrukken, tezamen met de bijbehorende codes en volgnummers. Deze gegevens worden ook in het randaschrift van de bijkaart opgenomen, maar de kwaliteit van de geprinte lijst laat een directe reproduktie niet toe. Daarom worden alle getallen overgetypt; aanvankelijk op een composer, tegenwoordig gebeurt dit op een computer- gestuurde fotozetter. Evaluatie Het spreekwoord zegt: "alle begin is moeilijk" en dat geldt zeker voor het beginnen met automatiseren. Ook ons zijn deze moeilijkheden niet bespaard gebleven en een aantal ervan wil ik u toch noemen. Daarbij wil ik tevens terugkijken naar de in het begin genoemde ver- wachtingen en randvoorwaarden. Om te beginnen is de produktie van de Waterstaats kaart nog niet versneld. Dit is vooral veroorzaakt door faktoren die niets met automatisering te maken hebben, zoals het inkrimpen van het personeelsbestand. Toch moet hier gesteld worden dat er ook veel tijd 34 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 36