grafisch systeem voor het op beeldscherm zichtbaar maken van de digitale kaart en het zonodig bijwerken hiervan. Proeven op een bestaand systeem (de Laser- Display van de MD) met het bijwerken van de biezen zijn wat dit betreft zeer hoopgevend geweest. De ont- wikkeling op het gebied van Scanners wordt ook nauw- lettend in het oog gehouden. Deze maken het immers mogelijk het digitaalmodel automatisch te digitalise- ren. En van de kartografen is bekend dat ze het ma ken van een digitaalmodel wel leuk werk vinden, maar het digitaliseren ervan als minder prettig ervaren. Het is duidelijk dat bij automatisering niet alleen aan apparatuur en programmatuur gedacht moet worden, maar vooral ook aan mensen; in ons geval zijn dat kartografen. Het is in de opbouwfase van een automa- tiseringsprojekt praktisch onmogelijk, om alle karto grafen intensief hierbij te betrekken. Men zal eerst met een kleine groep tot resultaten moeten zien te komen. Daama komt men echter in de produktiefase en dan wordt door automatisering werk overgenomen van de overige kartografen; deze mensen worden nu geconfronteerd met halffabrikaten, terwijl zij voor- heen de kaart van begin tot eind geheel zelf vervaar- digden. Ook bij Waterstaatskartografie bevinden een aantal automatiseringsprojekten zieh al geruime tijd in de produktiefase. Het is daarom ons streven om geleide- L. Plender, kartografie en de automatisering bij de afdeling Informatievoorziening van de Rijksplanolo- gische Dienst. Vervolg van pagina 30. de voortgangsanalyse-activiteiten, waar men wil be- schikken over een grote hoeveelheid en diversiteit van bevolkings- en woningbouwgegevens. Het totale systeem is geent op de gemeentelijke indeling en de diverse gegevens zijn per jaar voor het merendeel over de laatste 10 jaren bekend. Deze gegevens betref fen onder meer: - bevolking naar leeftijd, geslacht en burgerlijke Staat vanaf 1972; - levendgeborenen naar geslacht, legitimiteit en 5-jaarsleeftijdsklasse van de moeder; - sterfte naar 5-jaarsleeftijdsklasse en geslacht; - binnen- en buitenlandse migratie; - binnenlandse migratiestromen; - woningvoorraad, toevoeging, onttrekking en verwachte ontwikkeling; - bodemgebruik (volgens CBS-statistiek, vanaf 1975); - gegevens uit de Statistiek Werkzame Personen. De alfanumerieke uitvoer van deze gegevens in tabel- vorm vindt plaats door middel van printers, welke zijn gekoppeld aan de Siemens-configuratie. Aan hardware behoort hiertoe ondermeer: Siemens Computer met een geheugenruimte van 2000K, totale schijvenopslag 966MB; - 2 magneetband-eenheden; 1 floppy-disc Station; 13 terminals (6 in Zwolle); - 3 printers (2 in Zwolle). Als laatste activiteit kan nog worden vermeld het lijk aan alle kartografen bij de automatisering te be trekken en de scheiding tussen hand- en geautomati- seerde kartografie op te heffen. Hierdoor zal iedere kartograaf weer als vanouds een kaart in zijn geheel zelf kunnen vervaardigen, maar dan wel met de meest moderne hulpmiddelen. Noot Drs. M. A. Damoiseaux is Hoofd van de Afdeling Waterstaatskartografie van de RijkswaterStaat te Delft. Summary This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organised by the Dutch Cartographic Society. The cartography department of the "Rijkswaterstaat" is producing several types of maps for water control and management. The draughting of the 1:50. 000 series is partly automated. In this paper start, limitations and produetion methods are described. A main goal for the future is to involve all carto- graphers in computer-assisted cartography, so that they will be able again to produce a map from beginning to end. coderen van ieder Nederlands adres naar Vierkanten van 500 x 500 m, oftewel het toevoegen van een vier- kantnummer samengesteld uit een X- en Y-coördi- naat. Hierbij worden onder meer de PTT-kaarten 1:1. 000 gebruikt, welke opstallen met nummering en straatnamen bevatten en tevens ten behoeve van deze activiteit van een 500 x 500 m-net zijn voorzien. Hiermede kunnen ruimtelijke spreidingsbeelden wor den gepresenteerd, welke niet aan een in de tijd ver- anderlijke gebiedsindeling onderhevig zijn. Noot L. Plender is Hoofd Bureau Kartografie van de Rijks- planologische Dienst, Afdeling Informatievoorziening, Zwolle. Zie ook: C. A. van Kampen L. Plender: De kartografische aktivlteiten in het kader van het Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland (INSYRON). Karto- grafisch Tijdschrift 1978. IV. 1, pp. 9-18. Summa ry This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organized by the Dutch Cartographic Society. It deals with the 'state of the art' of computer-assisted cartography at the Information Supply Department of the State Planning Service. First, the author discusses the tasks of the Depart ment and the maps needed to fulfill these tasks. After that, he describes the use of computer-assisted techniques in the produetion of these maps. 36 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 38