het gemiddeld zeker zes maanden duurt voordat een tekening is bijgewerkt. Zelfs een periode van een jaar komt regelmatig voor. De kaarten op de schaal 1:2. 500 zijn figuratieve kaarten. De kaarten op schaal 1:500, die van de meeste bebouwde kommen bestaan, zijn vrij onnauw- keurig. Deze kaarten zou men in het huidige systeem moeilijk kunnen inpassen. De enige oplossing is dan het hele gebied te converteren. Dit probleem van de moeilijkheden met inpassing bestand praktisch voor alle bebouwde kommen. De figuratieve kaart 1:2. 500 lijkt efficient, om de maatvoering en om de topogra- fische mutaties zeer globaal aan te geven. Echter, deze kaarten hebben het bezwaar dat de controle op de maatvoering en op de lengte van de gelegde kabel vrijwel niet mogelijk is. Bovendien zijn mutaties moeilijk na te gaan aangezien de kaartinhoud daarvoor onvoldoende is. Kabelregistratie op deze kaarten is vaak dubieus. In het land van Heusden en Altena is geconstateerd dat 12% van de kabellengte niet meer juist geregistreerd was. Zoals gezegd, wordt in onze huidige organisatie centraal gewerkt en wel te 's-Hertogenbosch. In ieder rayon is een tekenaar geplaatst om een mutatiegerichte organisatie te scheppen. Een nieuw systeem voor 1 eidingenregis- tratie: manuaal of geautomati seerd De konklusie is dat het huidige registratiesysteem niet voldoet en daarom is overwogen een keuze te maken uit öf het manuale overlay-systeem öf een geautomati- seerd systeem. Beschouwen we het manuale systeem uit de reeds eeixier genoemde oogpunten dan kan hierbij het volgen- de worden aangetekend. 1. Het moet up-to-date zijn. Voor de beveiliging en het grote aantal tekeningen moet de bijwerking gecen- traliseerd geschieden. Dit impliceert ook centraal tekenen, waardoor er geen verandering zal plaats- vinden ten opzichte van het huidige manuale systeem. Per rayon moeten gemiddeld 2000 tekeningen worden opgeslagen. Dit betekent per rayon een man extra. 2. EfficiSncy. Gezien het grote aantal tekeningen (58. 500) wordt thans het aantal soorten tekeningen teruggebracht. De mutatie in de topografie behoeft nu slechts twee keer manuaal ingetekend te worden, maar voor de leidingen zijn nog vele handelingen ndog. 3. Continuiteit. Omdat het manuale systeem waar- schijnlijk niet efficient is, is ook de continuiteit niet verzekerd. 4. Gesloten systeem. Men zou door aanpassing van de organisatie een gesloten systeem kunnen maken, hetgeen echter veel Problemen zou geven. Bij het geautomatiseerde leidingenregistratiesysteem wil men in zes districten een Werkstation plaatsen waar de rayontekenaar van dat district de gegevens inbrengt. Een Station bestaat uit een Tektronix display, een alphanumerieke terminal, een plotter met een micro processor van 128K bytes, die aangesloten is op de hostcomputer. Bekijkt men dit systeem ook uit de genoemde oogpun ten dan ziet men: 1. Het up-to-date zijn. Dit is alleen afhankelijk van de verwerkingssnelheid. Men stelt als eis dat als geen topografie op de tekening aangepast behoeft te worden, een wijziging binnen 14 dagen na het leggen van de kabel in het bestand gebracht moet zijn en dat binnen drie maanden een wijziging in de topografie moet zijn aangebracht. 2. Efficiency. In het nieuwe systeem moet men alle wij zigingen twee maal inbrengen, namelijk op het scherm en op de beheerkaart. Alle wij zigingen in Ob jekten behoeft men slechts öön keer aan te brengen. De verwerking op de 1:25. 000 overzichtskaart moet manuaal blijven geschieden. Men kan in principe nu op iedere schaal en in ieder formaat werken. 3. Continuiteit. Bij dit systeem acht men de continui teit beter verzekerd. De continuiteit bij de leidingen- registratie wordt voornamelijk bepaald door de kaart - nauwkeurigheid. Men stelt dan ook vrij hoge eisen, namelijk een middelbare fout van maximaal 20 cm in het terrein. Met de huidige moderne apparatuur kan op eenvoudige manier nauwkeurig worden gemeten. Een siechte kaart zou weer snel verslechteren waardoor de basis aange- tast zou worden. 4. Gesloten systeem. Men is van mening dat met de digitale kaart alles analoog kan worden afgebeeld. Men kan de gegevens voor vele doeleinden gebruiken onder andere voor de berekening van netten. De nieuwe wijze van leidingenregistratie levert dus de beheerkaart en het Schema voor het distributie-infor- matiesysteem. Uiteindelijk is gekozen voor het geautomatiseerd systeem voor leidingenregistratie. Het nieuwe systeem is nu ruim een jaar in gebruik en de topo grafie van Heimond en Mierlo is opgenomen in het bestand. Daarnaast zijn 20 beheerkaarten van Hei mond gereed. Het nadeel van automatiseren is dat de aanloopkosten erg hoog zijn, vooral ook omdat alle programma's die specifiek voor de leidingenregistra tie nodig zijn, zelf geschreven moeten worden. Dit zal zieh op de lange termijn echter Ionen. Noot Ir. J. Bormans is werkzaam bij de PNEM (Provinciale Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij) te s-Hertogenbosch. Summ a ry This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organized by the Dutch Cartographic Society. The author describes the reasoning behind the auto- mation of the registration of the electricity network by a provincial electricity supply works. First, the requirements of such a registration System are listed and next an automated System is compared with a manual one. 38 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 40