Figuur 2. Fragment van een blad van de GBKN Bij de oppervlakte-elementen zal de semantische in- formatie worden gekoppeld ofwel aan de plaatscoördi- naten, ofwel aan de omtrekkende lijnelementen. Het systeem zal waarschijnlijk beide mogelijkheden kun- nen bieden. Een proef dienaangaande wordt thans uit- gevoerd. Bij de opzet van de classificatie-tabel van elementen wordt ernstig rekening gehouden met de tabel die is opgesteld door de werkgroep Uniformering van de Rijkscommissie voor Geodesie in samenwerking met de werkgroep Topografie en Leidingen van de BOCO. Voorts wordt in de classificatie van elementen ook een aanduiding van de precisie en betrouwbaarheid opgenomen. Ook bij de conversie wordt deels samengewerkt met de werkgroep Uniforme ring in het proefgebied Bath- men. De LKI-werkzaamheden betreffen digitaliseren van bestaand kaartmateriaal en van fotogrammetri- sche modellen (hieraan nemen twee werkgroepen deel alsmede twee gebruikersgroepen). De naverkenning in het landelijke proefgebied Bathmen is momenteel verwerkt en een tweede proef in stedelijk gebied (Leeuwarden) is in voorbereiding. Bij het digitaliseren wordt niet alleen blind (off-line) gewerkt, gecombineerd met interactieve correctie, maar ook het interactief (on-line) werken wordt be- proefd. Daarnaast bestudeert men tezamen met de werkgroep Taudig het automatisch digitaliseren (lijn- volgen of rastergewijze opname). Tenslotte is nog een studie gaande met betrekking tot het beheer van het LKI-bestand en de bijhouding ervan. Om, bij de toepassing van digitale technieken bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, de rechtsbescherming van eigenaren en gebruikers van onroerend goed te waarborgen, is een diepgaand onderzoek naar de verwerkingsprocedure in de bij houding van het kadastrale bijblad in gang gezet. Conclusie Concluderend is het LKI-systeem een breed opgezet informatiesysteem ten behoeve van de huidige en toe- komstige kadastrale werkzaamheden. Maar ook anderen, zoals nutsbedrijven, provinciale en gemeen- telijke overheden en andere rijksdiensten zullen veel ervan ten eigen nutte kunnen toepassen. Wanneer grote investeringen nodig zijn voor dit pro- ject zou de economische recessie echter een vertra gende factor kunnen zijn bij de invoering. De technische ontwikkelingen bieden hier echter een mogelijke oplossing: steeds goedkopere apparatuur levert steeds hogere prestaties. Noot Ir. H. J. G. L. Aalders is Hoofdingenieur bij de Dienst voor het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. Summ a ry This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organized by the Dutch Cartographic Society. It delas with the application of computer-assisted cartography at the Dutch Cadastral Service. After an introduction about the tasks of the Cadastral Service the development of a geodetic and carto graphic information system is discussed as well as the application of a system development metho- dology (SDM). KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 43