de kartograaf Hoe een kartograaf de automatisering beleeft of be- leefde, hangt af van een aantal facetten waarvan de belangrijkste zijn: a. wordt hij vrijwillig bij het werk betrokken? b. welke werkzaamheden zal hij hierbij verrichten? c. welke werkzaamheden verrichtte hij vöör hij betrokken werd bij de automatisering. Daar zowel de aard van de werkzaamheden als de persoonlijke eigenschappen van iedere kartograaf verschillend zijn (zoals interesse, gevoelens en vak- kundigheid), is het niet eenvoudig een algemeen stand- punt te beschrijven. Ik zal daarom hieronder verslag uitbrengen van mijn ervaringen en werkzaamheden. Alvorens ik vrijwillig bij de automatisering werd be trokken, was ik werkzaam als kartograaf bij de sectie 'publikaties' van de afdeling Kartografie bij de Stich- ting voor Bodemkartering te Wageningen. Bij deze sectie worden bodemkaarten gegraveerd en verder verwerkt totdat ze naar de sectie lithografie gaan. De uitvoering van de werkzaamheden bij deze sectie heeft mij met alle facetten van de kartografie in aan- raking gebracht, hetgeen bij het werken met automa tisering onmisbaar is. Nieuwe gereedschappen Naast de bekende gereedschappen voor de kartograaf dook in 1976 een totaal nieuw soort gereedschap op bij de afdeling Kartografie, namelijk een grafisch ont- werp-systeem, bestaande uit een middelgrote mini- computer met schijveneenheid, magneetbandeenheid, 2 interactieve grafische en alfanumerieke beeldscher- men en een digitaliseertafel annex plotter, met hier bij de nodige Software, geleverd door de Amerikaanse firma Computervision. Deze apparatuur is in eerste instantie ontwikkeld ten behoeve van de vliegtuigindustrie, en voor het ontwer- pen van electrische bedrading en pijpleidingen. Destijds was nog geen specifieke apparatuur aanwezig voor kartografische werkzaamheden. Hoewel tegen- woordig wel Systemen voor kartografie in de handel zijn, is dit toch altijd het Stiefkind van de computer- industrie geweest. Bij de keus van de apparatuur ben ik niet betrokken geweest. Wie wilde met deze apparatuur gaan werken? Samen met een collega werd ik uitverkoren om deze nieuwe apparatuur te gaan bedienen en toepasbaar te maken voor de bodemkartering. In het begin was ik daarbij ö6n dag per week betrokken en later de gehele werktijd. Voordat de apparatuur arriveerde werd een week lang een gebruikersopleiding gevolgd in Stuttgart bij een firma waar deze apparatuur reeds in gebruik was. In de loop der jaren ontstond er behoefte aan verdere opleiding, en er volgden nog een cursus in Fortran en een bij scholingscursus in Engeland voor het gebruik van de apparatuur. Uiteraard werd ook steeds de vak- literatuur bestudeerd. Hoewel de apparatuur als gebruiksvriendelijk werd verkocht, viel dit in de praktijk bitter tegen. Diverse aanpassingen van de Software waren hieraan debet. Een goede kennis van de Engelse taal is onontbeerlijk daar het gehele vakjargon Engels is. Ook de machine- taal is een verkorte versie van het Engels. Werkzaamheden van de sectie Automatisering Met genoemde apparatuur kunnen de traditionele (ge- kleurde) kaarten in een voor de Computer hanteerbare digitale vorm worden omgezet en opgeslagen in het geheugen. In een later Stadium kunnen deze gegevens op afroep weer in de gebruikelijke (gekleurde) kaarten worden omgezet, hetzij conform het origineel, hetzij meer of minder gedetailleerd, anders gerangschikt, gehergroepeerd, in een andere schaal, enz. De kaar ten zijn bestemd voor ruilverkavelingen, Streek- en milieuplannen, landschapsbeeldonderzoek en cultuur- historisch onderzoek. Het ontwikkelen van een land- schapsbeeldkartering is bijvoorbeeld alleen op deze geautomatiseerde manier mogelijk. Daar het te ver voert alle werkzaamheden binnen de sectie Automatisering hier te behandelen wordt hier volstaan met een uittreksel uit de funktieomschrijving. Hierbij dient opgemerkt dat deze niet van toepassing is op alle bij de Stichting voor Bodemkartering aanwe- zige computerkartografen. Sinds l| jaar worden drie kartografen per toerbeurt ingeschakeld bij de automa tisering, steeds voor een periode van drie maanden. Deze werkzaamheden omvatten vooral het digitalise- ren en klaarmaken voor de verdere handmatige ver- werking op de tekenkamer. De verdere verwerking wordt door hen zelf verzorgd. De werkzaamheden bestaan voomamelijk uit: A. Automatische kartografie: - Het in operationele staat brengen en houden van de hardware; Het toepasbaar maken van de voorhanden zijnde Software voor kartografische doeleinden. Deze is namelijk meestal niet zonder meer voor de auto matische kartografie geschikt; Het onderzoeken in hoeverre de aanwezige Software mogelijkheden biedt voor de opslag van bodemlij- nen, kaartvlakken en legendatekens; - Het verrichten van aanvullend onderzoek voor het scheppen van mogelijkheden om de rasters (voor 42 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 44