de latere kleurweergave) in computertaal te ver- talen; - Het ontwerpen van proeffragmenten, waarbij vooral gelet dient te worden op wensen van auteurs, toekomstige gebruikers, kaartthema's, legenda's en de bodemkundige gegevens; Het in het oog houden van de efficiency. Indien de drie basiswerkzaamheden (ontwerpen, selecteren en interpreteren) onzorgvuldig, onvakkundig en zonder rekening te houden met de verschillende disciplines (kartografie, bodemkunde, fysiognomie, geologie, automatisering enz.uitgevoerd worden, dan zal het eindresultaat variercn van minder bruikbaar tot onbruikbaar. Een en ander is slechts te herstellen door verwijdering van de gegevens uit het bestand en een verbeterde procedure; Het door het systeem laten tekenen van bodem- en andere kaarten; - Het onderhouden van contacten betreffende het technisch onderhoud. B. INFA-onderzoek: Het in overleg met zijn chef meewerken aan onder- zoek uitgaande van de afdeling INFormatiesysteem Aardwetenschappen (het hoofd van deze afdeling is in deze sfeer zeer nauw bij het werk betrokken). Dit onderzoek betreft onder andere de bruikbaarheid van niet-primair kartografisch gerichte toepassingen van het systeem voor andere doeleinden en ook het nagaan van de methodologische achtergronden van het kartografische systeemontwerp om nieuwe kartogra- fische Produkten mogelijk te maken. Een en ander is mogelijk door de aanwezige gecombineerde kennis van de automatisering, het systeem, de algemene bodemkunde en de kartografie. C. Kennisoverdracht: Het houden van voordrachten; - Het geven van demonstraties en andere soorten voorlichting; - Het vaktechnisch begeleiden van nieuwe gebruikers, stagiaires en Studenten uit binnen- en buitenland. Uit het voorgaande zal het elke kartograaf duidelijk zijn dat een totaal andere manier van werken wordt gevolgd. Een groot verschil met de handkartografie is het visuele aspect: waar met handkartografie elke handeling met het oog kan worden waargenomen is dit bij de computerkartografie niet altijd het geval. Men moet zieh daarom vooraf terdege realiseren wat men gaat doen. We hebben niet alleen te maken met een kaart maar ook met een schat aan gegevens die toe- gevoegd zijn aan de kaart: het gegevensbestand. Aan de codes op de kaart worden gegevens gekoppeld die gebruikt worden voor latere selectie- en interpreta- tiekaarten. Dit betekent dat een kaart ook inhoudelijk juist moet zijn en men zeer attent moet handelen bij deze verwerking. Bij het selecteren uit dit bestand ten behoeve van een thematische kaart is een goed voorstellingsvermogen noodzakelijk voor het bepalen van de lay-out. Je moet kiezen voor een lijntype en een tekstgrootte en vorm geven aan de legenda. Vaak wordt gevraagd: voel je je nog kartograaf? Uit vorenstaande blijkt wel dat je wel degelijk kartografie bedrijft. Door gebruik te maken van het gegevensbestand kunnen op vrij eenvoudige wijze meerdere thematische kaar ten worden vervaardigd. Een belangrijk gegeven is wel dat de automatisering m. i. niet in de eerste plaats gebruikt moet worden om een mooi produkt te maken maar wel een goed produkt. Men dient de apparatuur efficient te gebruiken, want de uurprijzen zijn bijzon- der hoog en elke verfraaiing (cosmetica) op een kaart is dan ook ontzettend duur. Bij iedere selectie- of thematische kaart dient zorgvuldig de kosten en de vereiste kwaliteit tegen elkaar afgewogen te worden. Het systeem is ook niet bedoeld om een dönmalig pro dukt te maken, want in dat geval is handkartografie veel goedkoper. De grote kracht van het systeem ligt in het in körte tijd maken van selecties uit een gege vensbestand en dat in kaartvorm weer te geven. Taakve rz waring en funktiewaarde ring Door de grotere verantwoordelijkheid en de extra be- nodigde kennis en ervaring is duidelijk sprake van een taakverzwaring. Teveel wordt nog gedacht dat automa tisering niet meer is dan het bedienen van een aantal knoppen. Dit is echter geenszins het geval hetgeen uit het voorgaande möge blijken. Hoewel door de jaren heen de kartografie, zoals bijna ieder ander vak, is gemoderniseerd en aangepast aan nieuwe materialen, werkmethodes en gereedschappen is daamaast toch ook een nieuw vakgebied ontstaan n. 1. de computerkartografie. Grote ontwikkelingen in de electronica zijn te verwach- ten en steeds meer geavaneeerde apparatuur zal voor kartografische toepassingen kunnen worden ingezet. Toch zal voor de toekomstige computerkartograaf een opleiding voor handkartografie onmisbaar zijn, want welke soort kaart er ook gemaakt zal worden, het visueel herkenbaar maken van welke materie dan ook vereist kartografisch inzicht. Daarbij komt dan nog de opleiding in de automatisering. De funetiewaardering van de computerkartograaf ten opzichte van de handkartograaf zal, gezien de reeds gemeide taakverzwaring, aangepast moeten worden, waarbij een opwaardering m. i. geheel op zijn plaats is. Dat is bij de Stiboka ook gebeurd. N o ot J. J. Verwaal is kartograaf bij de Stichting voor Bodem- kartering (Stiboka) te Wageningen. Sum m a ry This paper was presented at the 1982 Technical Symposium on computer-assisted cartography organized by the Dutch Cartographic Society. It is the report of the experiences of a cartographer with the introduetion of the Computer in his depart - ment, in this case the Cartography Department of the Dutch Soil Survey Institute in Wageningen. The author describes the way he had to change over, including the re-education needed. Finally, he presents his view with regard to the comparison between manual and computer-assisted cartography. KT 1983. IX. 3 43

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 45