De perfektie van de thematische computerkaart: een ruimtelijke ordening F.H. Boersma Niet lang geleden promoveerde in Utrecht een geograaf op het onderwerp 'woonallokatie-modellen'. Edn van de Stellingen bij zijn proefschrift luidde: 'de automatisering in de kartografie is inmiddels geperfektioneerd'. Op deze Stelling kreeg hij van kartografische zijde oppositie. Hoe kon deze geograaf zoiets zeggen, terwijl hij toch vrijwel niets van de kartografie afwist - de automatisering in de kartografie was helemaal niet perfekt! Toch waren de tegenstellingen die bij dit voorval werden opgeworpen meer schijnbaar. De geograaf had namelijk voor zijn proefschrift gebruik gemaakt van een vorm van automatisering voor het maken van de thematische kaartjes. Die vorm van automatisering voldeed voor zijn doel uitstekend, het was zogezegd perfekt. En het lijkt hem daarbij niet al te kwalijk te nemen, dat hij niet uitgebreid op de hoogte was van de vele mislukkingen bij de invoering van automatische technieken in andere takken van de kartografie. Is de invoering van de automatisering in de thematische kartografie meer suksesvol geweest dan bij andere vormen van kartografie? Werden er andere eisen aan gesteld dan aan de automatisering van bijvoorbeeld topo- grafische kaarten? Het is misschien goed om een kleine plaatsbepaling te verrichten, wat dieper op de grond- slagen in te gaan en een voorzichtige blik in de toekomst te werpen van de automatisering in de thematische kartografie. Thematische kartografie Grenzen binnen de kartografie zijn uitermate moeilijk te trekken. Het is dan ook niet al te gemakkelijk om aan te geven welke inhoud de 'thematische' kartogra fie heeft. Misschien is dat nog wel het beste aan te geven vanuit de gebruikersgroep van deze vorm van kartografie. De gebruikers van de hier bedoelde the matische kaarten zijn bij voorkeur geografen. Het zijn kaarten voor mensen, die wat willen weten van wat er in de bodem zit, waar een bepaalde industrie is gevestigd, of hoe zieh de forensenstromen verhou- den in de randstad. Het thema kan gevormd worden door een ingewikkelde statistische variabele in het onderzoek van de profes- sionele geograaf aan de universiteit; het kan echter ook een wat eenvoudiger onderwerp zijn voor de re- dakteur van een Atlas van Nederland of een schoolat- las. Altijd geldt, dat zo'n kaart een goed overzicht moet geven. De kaart van het thema is dan zogezegd op een hoger niveau leesbaar (Bertin). Afgezien van kwaliteit of gebruik van de kaart is er ook een aandui- ding te geven van de aard van de thematische kaart. We spreken dan over kaarttypes als: figuratieve kaar ten, chorochromatische kaarten en choroplethen. Met deze drie kaarttypes is er een veelheid van onder- werpen goed in kaart te brengen. De indeling in kaarttypes zou bovendien gebruikt kun- nen worden voor een technische benadering over wat er nu wel of niet kan in de automatisering in de thematische kartografie. Autom ati se ring De automatisering van thematische kaarten is niet door kartografen in gang gezet, maar door geografen en computermensen. De belangrijkste ontwikkeling op dit gebied is het programma SYMAP geweest, dat al vanaf 1965 in ontwikkeling is en inmiddels over de gehele wereld wordt gebruikt. SYMAP is geschikt voor het maken van choroplethen- en isoplethenkaar- ten. Daarnaast kan de voor de geograaf belangrijke techniek van trend surface mapping gebruikt worden. De kaarten van SYMAP worden geprodueeerd op de regeldrukker van de Computer, en zijn daarom erg goedkoop. Veel kartografen riepen bij het zien van de resultaten over de grafische kwaliteit hun afschuw uit. De aanduiding 'gemaakt door de Computer' was het 'made in Hongkong' van de kartografie. Natuurlijk werden deze reakties ook uitgelokt door de misvatting van sommige kartografen, om regeldrukkerprodukten als publiceerbare kaarten te zien. Enigszins opgefrist door een zacht kleurtje werden er vlot hele atlassen mee gevuld. Desondanks was het resultaat natuurlijk niet fraai en raakte de computerkaart daardoor in diskrediet. UN I VERS I TAI R KARTOGRAFISCH MACHTSDENKEN Centra en Periferie Brcn lamwmertingivirfeand ITC-RUU-TW Kartcgrafl« pr KAART Utrecht 44 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 46