uit sommige kartografische bestanden is even gemak- kelijk als olieboren In de Noordelijke IJszee: het kan wel, maar vraag niet hoe. De geografische vorm van computerverwerking noopte echter tot een geheel ander uitgangspunt: hoe gebruik ik het materiaal dat in de Computer is ingebracht? De vraag waar het daarbij om draait is: hoe (gemak- kelijk) vind ik mijn informatie terug? Wanneer men zieh op die vraag bezint, is het al snel duidelijk dat er in de informatie een struktuur aangebracht moet worden. Met behulp van die struktuur kan er worden teruggezocht, kunnen er veranderingen worden aange bracht, kan er informatie worden verwijderd, kortom: de informatie kan worden beheerd. Wanneer we een hoeveelheid bij elkaar hörende informatie samenvoe- gen kunnen we dat aangeven met de engelse term: 'database'. Het beheer over die informatie wordt daarom tegenwoordig aangeduid als: 'Database mana- gement'. Juist het toepassen van een vorm van data base management is van cruciaal belang voor veel vormen van geografische gegevensverwerking, en speciaal voor die waarbij thematische kaarten worden geprodueeerd. Database management Database management wil in principe niets meer zeg- gen, dan dat er een struktuur moet zijn volgens welke gegevens zijn opgeslagen en ook weer kunnen worden teruggevonden. Het heeft dus alles met gegevens- strukturen te maken (datastrukturen). Daamaast uiteraard ook met veel ingewikkelde computerproce- dures, maar dat is vers twee. Bij goede datamanage- ment programma's heeft de gebruiker daar zelfs niets mee te maken. De strukturen waar het om gaat, zijn de zogenaamde logische gegevensstrueturen: hoe worden gegevens op inhoudelijke kenmerken aan el kaar gerelateerd? Dergelijke strukturen hebben dus niets te maken met fysieke gegevens strukturen, die aangeven hoe informatie exakt ligt opgeslagen op door de Computer leesbare informatiedragers. Database management is toe te passen op alle drie eerder genoemde variabelen. De struktuur van varia- bele 1 - absolute ligging- is eenvoudig. Het is die van het koördinatenstelsel, waarin de koördinaten liggen opgeslagen. Voorbeelden zijn: rijksdriehoeks- koördinaten, polaire digitizer koördinaten, geografi sche lengte en breedte. Wanneer de mathamatische relaties bekend zijn, is het zelfs gemakkelijk om de koördinaten van de ene naar de andere struktuur om te zetten. Dat geldt zeker niet voor de twee volgende vormen. Het database management van de tweede variabele -de omschrijving- is 'het' database management (DBM). Dat wil zeggen, dat de te verwerken gegevens administratief van aard zijn. Ze lijken als twee drup- pels water op het soort gegevens van banken, bedrij- ven en fabrieken. Daardoor is de computermarkt voor dergelijke DBM-pakketten groot. Het gevolg is, dat de toepassing van de term 'database management' veelal verengd wordt voor het verwerken van deze gegevens. De strukturen van dit DBM zijn onder ande re: hiörarchische strukturen, netwerken en relatio nale strukturen. De eerste twee worden al wat langer toegepast; databases met een relationele struktuur zijn de laatste tijd sterk in opkomst. De ontwikkeling van DBM programma's die met deze struktuur werken is echter nog niet zo ver, dat ze voor alle soorten Computers even goed en gemakkelijk te gebruiken zijn. Te verwachten is, dat ook voor gebruik van geo grafische of kartografische gegevens uiteindelijk de relationele database struktuur toegepast zal worden. Op het ogenblik zijn er DBM-programma's te koop die geschikt zijn voor een geTntegreerde funktie bin nen de (grafische) automatisering in de kartografie. Tot dusver zijn veel van die programma's geent op het werken met de hierarchische struktuur. De hiö rarchische struktuur wordt vaak aangeprezen als een die 'natuurlijk' past op de aard van kartografische gegevens. Het aanvoeren van dit argument lijkt echter meer ontstaan vanuit een soort stiefmoederlijke be- handeling van DBM binnen het totale programmapak- ket dan vanuit een echte betrokkenheid met kartogra fische gegevens. Ten eerste is het bij alle kartogra fische toepassingen vaak wenselijk om inhoudelijke relaties tussen verschillende 'takken' van de hiörar chische struktuur aan te geven (type netwerk) en ten tweede is het onderscheid tussen kartografische gege vens en alle andere administratieve gegevens kunst- matig. Zo'n onderscheid werkt uitermate belemme- rend, zeker binnen de thematische kartografie, om de grens van 'kartografie' naar geografische gegevens te doorkruisen. Het is te hopen dat vanuit de karto grafie druk uitgeoefend wordt om voor het beheer van de op de kaartelementen betrekking hebbende gegevens volwaardige en moderne programma's ter beschikking te krijgen. DATA MANAGEMENT ligging: lijn verbinding XjYt - X omschrijving lijn IJssel vlak 10 Brummen vlak 20 Steenderen relati e vanuit lijn XjYj -XiY{ ligt vlak 10 links ligt vlak 20 rechts Figuur 3: datamanagement Database management van de kaart Het is mogelijk om van datamanagement van variabele 3 - relatieve ligging van een object- te spreken, als er een struktuur is, volgens welke we de Computer ruimtelijke vragen aan de kartografische database kunnen laten beantwoorden, en wel dezelfde vragen als die we aan de gewone kaart konden stellen. Dat voert tot de konklusie, dat in zeer veel gevallen van automa tisering in de kartografie geen sprake is van kartogra- fisch database management. Dat komt omdat er een- voudigweg geen struktuur is die zieh rieht op de rela tieve ruimtelijke ligging van elementen. En zonder struktuur kan men moeilijk van management spreken. Deze struktuur is afwezig bij vrijwel alle interaktief grafische Systemen (IGS); ze is afwezig bij alle vor men van automatisering gebaseerd op het enkel weer- Y X 46 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 48