UTRECHT de mogelijkheid om de grafische informatie op ver- schillende levels op te slaan. Dit heeft als voornaam- ste voordeel dat men bij het redigeren van een grafi sche voorstelling een keuze kan maken uit de beschik- bare grafische informatie. Zo kan men de grafische uitvoer aanpassen aan de wensen van de gebruiker en er voor zorgen, dat een verantwoord kartografisch eindprodukt ontstaat, afgestemd op de funktie van de kaart. Hieronder volgt een overzicht van de informa tie die op verschillende levels opgeslagen ligt; een aantal levels is gereserveerd voor de kaartbeschrif- fing. level 1 gemeentegrens level 7 waterwegen level 2 wijkgrenzen level 8 bouwblokken level 3 buurtgrenzen level 9 kaart tekst level 4 buurtnummers level 10 ruitkruisjes level 5 spoorwegen level 11 noordpijl level 6 hoofdwegen level 12 schaalstok In figuur 3 is een aantal van deze levels afgebeeld. De ruimtelijke gegeven s struktuur De IGIS gegevensstruktuur is in feite een combinatie van een gridstruktuur en een centroTdstruktuur. De oppervlakte-eenheid is een vierkant waarvan de geo metrische kenmerken zijn vastgelegd door het grid en de aanduiding door middel van een centroTd, waaraan een aantal gegevens gekoppeld kan worden. Het is binnen IGIS nog niet mogelijk afgeleide variabelen te berekenen, in de nabije toekomst zal dit echter getai- plementeerd worden. Een goed overzicht van de ma- nier waarop een ruimtelijke gegevens struktuur voor raster- of gridbestanden opgebouwd kan worden geeft Weber (5). Een ruimtelijke gegevens struktuur moet in het alge- meen aan de volgende eisen voldoen (Van Lamsweer- de, 1981): - de struktuur moet niet gericht zijn op ddn enkele toepassing; - de struktuur moet bijdragen tot een snelle en effi- ciente data-retrieval; - koppeling van de gegevens moet op het niveau waarop ze verzameld zijn plaatsvinden; - aggregatie op verschillende niveaus moet mogelijk zijn; - het moet mogelijk zijn om tot een variabele gebieds- indeling te komen en gebieden samen te voegen; - de samenhang, die in de kaart onmiddellijk te zien is, moet ook door de struktuur vastgelegd worden. Selectie en verwerking van de gegevens De selectie en de verwerking van de gegevens wordt MAARSSEN 45S000 MAARTENSOIJK 453000 456000 455000 VLEUTEN- DE MEERN 454000 BUNNIK Fig. 3. Een topografische ondergrond die samengesteld is door de afbeelding van een aantal levels KT 1983. IX. 3 51

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 53