beeld bij een grootschalige basiskaart een factor 1, 3 hoger dan de traditioneel vervaardigde kaart. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat door nieuwe techni sche ontwikkelingen deze factor aanzienlijk zal dalen en zelfs kleiner zal worden dan 1,0. Ik verwacht dat de grootschalige kaarten en kaarten die in grote op- lage worden vervaardigd binnen 20 jaar digitaal wor den vervaardigd. Thematische kaarten voor speciale toepassingen zullen voor een belangrijk deel nog wel met de hand worden gemaakt (Bogaerts). Voor de aardwetenschappen is nu al een verschuiving naar het geautomatiseerde produkt te constateren en deze verschuiving zal zieh doorzetten (Heerema). Het aantal digitaal vervaardigde kaarten zal snel toe- nemen, met name in de grootschalige kartering (ka- dastrale, technische en topografische kaarten) van- wege de juist hier zo snelle veroudering van de infor- matie. Bij atlaskartografie en wegenkaarten (commer- cible kartografie) speien kosten-baten overwegingen een grote rol: investeringen in verband met automati- sering versus verwachte koopkrachtige vraag (Sij- mons) Vraag 4 Wanneer en op welke wijze zal de algemene kaart - gebruiker worden geconfronteerd met de resultaten van de moderne ontwikkelingen op het gebied van automatisering in de kartografie? (Met algemeen gebruik wordt hier bedoeld het gebruik van wandel- kaarten, stadsplattegronden, toeristenkaarten, schoolatlassen, d. w. z. kaarten die in grote oplagen voor een zeer breed publiek worden gepubliceerd. Met de eonfrontatie van de algemene kaartgebruiker met de moderne ontwikkelingen op het gebied van de automatisering in de kartografie zal het wel meeval- len. Het zal een toerist weinig interesseren of zijn kaart längs automatische dan wel manuale weg ver vaardigd is. Kaarten zullen altijd gebruikt worden omdat deze het lichtste middel zijn om veel kartogra- fische gegevens te transporteren. Waar het transport niet zo'n groot probleem is zullen andere informatie- hulpmiddelen, zoals beeldschermen, worden gebruikt. Ik denk hierbij aan beeldschermen op reisbureau's, waarop de toerist veel informatie van het land van zijn keus kan bekijken. Hiervoor zijn bijvoorbeeld op de Carleton University in Ottawa door de kartografen zeer interessante programma's ontwikkeld. Andere mogelijkheden zijn dat men thuis op de Videorecorder banden met informatie afspeelt. Ook in voertuigen (eerst in militaire voertuigen) zullen voorzieningen worden getroffen om op kleine beeldschermen karto- grafische informatie te presenteren (Bogaerts). Het brede publiek zal voorlopig nog weinig automati- seringsinvloed ondervinden (Heerema). De algemene kaartgebruiker zal zieh niet stoten aan een enigszins andere presentatie van grafische voor- stellingen van de ruimte. De gebruiker is altijd volg- zaam geweest bij de invoering van nieuwe technieken. De gebruiker is nu al murw gemaakt door het geweld waarmee de industrie via advertenties op hem inbeukt (Koeman). De algemene kaartgebruiker zal niets merken. Hij wordt nu reeds geconfronteerd met geheel of gedeelte- lijk automatisch vervaardigde kaarten. Reeds met de huidige apparatuur kan een hoge grafische kwaliteit worden bereikt, die niet onderdoet voor die van op traditionele wijze vervaardigde kaarten (Sijmons). Vraag 5 Denkt u dat het in de toekomst zal blijken dat de be- roepsmatige kaartgebruiker, als veel digitale infor matie beschikbaar is, speciale door hemzelf gewenste combinaties van gegevens zal vragen? (Met beroeps- matig gebruik wordt bedoeld: analyse en interpretatie t. b. v. het werk. Steeds meer zal de beroepsmatige kaartgebruiker de beschikking krijgen over grafische terminals waarop de digitale informatie zichtbaar wordt gemaakt. Uiteraard zal hij dan meteen de gewenste combinaties gaan vragen (Bogaerts). Juist analyse en interpretatie van databestanden zijn de aanwijsbare voordelen van automatisering. Bij digi tale verwerking is er sprake van toegevoegde waarden die bij traditionele kartografie ontbreken. Vele kombi- naties van gegevens zijn mogelijk. Wanneer bekend is welke waarden zijn toegevoegd zal er naar verwachting vraag naar zijn (Heerema). Door de reeds bij de vorige vraag gesignaleerde macht van het industrible complex zal de beroepsmatige kaartgebruiker gebruik gaan maken van de in digitale vorm beschikbare bouwstenen voor zijn eigen speci- fieke kaartsoorten (Koeman). In een aantal geo-wetenschappen worden thans 'data bases' opgebouwd. Deze bevatten data van relevante geo-factoren (parameters) in digitale vorm die voor bepaalde geo-diseiplines van significant belang zijn. De nodige Software ten behoeve van retrieval, analyse en interpretatie zal aanwezig moeten zijn om de vra gen die deze diseiplines zullen stellen te kunnen beant- woorden. Het beschikbaar komen van koppelbare en relateerbare informatie zal stimulerend werken op het stellen van vragen die men vroeger niet Steide omdat geen zinnig antwoord kon worden verwacht. Gedeelte- lijk is dit al geen toekomstmuziek meer, doch werke- lijkheid: er zijn reeds enkele tientallen van zulke geo-informatiesystemen operationeel (Sijmons). Vraag 6 Uit (Sön digitaal bestand kunnen kaarten op meerdere (kleinere) schalen worden afgeleid. Wat is naar uw oordeel het maximale bereik van de schaalverkleining zonder dat de informatieve waarde en de bruikbaar- heid van de (afgeleide) kaart teniet wordt gedaan? Dit is een moeilijke vraag aan een geodeet omdat het liggingsaspect van de objecten een belangrijk aspect van de kaart is. De geödeten krijgen met de paplepel ingegoten dat er een zeer nauwe relatie bestaat tussen de presentatie van de gegevens op de kaart en de schaal waarop deze worden afgebeeld. Als de liggings- factor belangrijk is voor de gebruiker mag het bestand dat ten behoeve van een bepaalde schaal is verzameld, met niet meer dan een factor van 4 5 worden ver- groot of verkleind. Speelt de juiste plaats van de ob jecten geen rol dan is deze vraag niet goed te beant- woorden omdat zoveel andere factoren gaan meespe- len (leesbaarheid van de kaart, informatiebron, KT 1983. IX. 3 55

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 57