verwerkingsproces, enz. (Bogaerts). Als de leesbaarheid door complexiteit in het gedrang komt (Heerema). Aannemende dat hier alleen topografische kaarten bedoeld worden lijkt mij de factor vier het maximum. Ik heb daarbij het bestand van een voor de GBKN (Grootschalige Basis Kaart Nederland) bestemde databank in gedachten (Koeman). Dit is in hoge mate afhankelijk van de mate van detail- lering waarmede het bestand is opgebouwd en van de schaal. Bevat een digitaal bestand bijvoorbeeld alle informatie voor een grootschalige kaart 1:2. 500 dan is verkleining naar 1:5. 000 zonder meer mogelijk daar hier geen 'generalisatie' en gedwongen object- verplaatsing nodig is. Voor kleinere schalen is kwantitatieve zowel als kwalitatieve generalisatie noodzakelijk (Sijmons). V ra ag 7 Zal het probleem van generalisatie ooit längs automa tische weg geheel kunnen worden opgelost? Het probleem van generalisatie zal nooit geheel längs automatische weg kunnen worden opgelost (Bogaerts). Neen, omdat generalisatie berust op inventiviteit wat niet machine-eigen is (Heerema). Neen (Koeman). Een allesomvattend generalisatieprogramma, dat voor alle mogelijke situaties een geografische en kartografisch verantwoorde oplossing geeft lijkt mij zo al geen theoretische dan toch een praktische on- mogelijkheid. Het generaliseren, zowel kwantitatief als kwalitatief, is een zo complexe aangelegenheid en bevat een zo groot aantal aspecten dat het opstellen van algorithmen hiervoor vrijwel onmogelijk schijnt, afgezien nog van de economische onhaalbaarheid. Hier zou met recht de berg een muis baren, en dan vermoedelijk nog een heel raar soort muis (Sijmons). V ra ag 8 Via automatisering zullen kaarten sneller en doelma- tiger (en wellicht goedkoper) geproduceerd kunnen worden. Een bijkomend voordeel is het beschikbaar komen van digitale bestanden voor andere gebruiks- doeleinden. Zal automatisering ook leiden tot een nieuw kaartbeeld Zoja, in welk opzicht zal zieh dat dan onderscheiden van datgene wat we nu kennen? Deze vraag is op dit moment eigenlijk nog niet goed te beantwoorden omdat nog zeer weinig onderzoek is gedaan naar het längs automatische weg vervaardigen van kaartsymbolen (Bogaerts). Het nieuwe kaartbeeld zal rationeler zijn want alle extra's zijn duur en zullen dus vermeden worden. Het scala van kartografische Produkten zal breder kunnen worden doch veel zal van de financi'ele mogelijkheden afhangen (Heerema). Het kaartbeeld anno nu is -na 20 jaar automatisering - niet wezenlijk veranderd. Uit satellietbeelden afge- leide voorstellingen van het aardoppervlak zijn geen kaarten. Bij de Meetkundige Dienst in Delft zien de kaarten 1:500 en 1:1000 er anders uit dan 20 jaar ge- leden. Tussen deze twee extremen: satellietbeelden en plans 1:500 ligt een oneindige variatie aan kaart- soorten en -schalen, waarbij er een aantal zullen zijn die een nieuw kaartbeeld zullen krijgen dat een minde re grafische kwaliteit bezit (Koeman). Verstaat men onder kaartbeeld hetzelfde als onder kaartvormgeving, dan voorzie ik geen ingrijpende wijzigingen. Dit met het oog op de snelle ontwikkeling van de geautomatiseerde produktie-technieken, die in Staat zijn zieh aan te passen aan het vertrouwde visuele kaartbeeld (en niet omgekeerd!) (Sijmons). Vraag 9 Zal naar uw mening op de lange duur de grafische kaart geheel vervangen worden door de digitale infor matie op magneetband, schijf of een ander opslag- medium De grafische kaart zal altijd blijven bestaan, maar het produktieproces zal belangrijk veranderen. Er ont- staat daardoor een nieuw bijprodukt en dat is de digi tale informatie op magneetband, magneetschijf, of een ander opslagmedium (Bogaerts). Die mening ben ik niet toegedaan omdat voor algemeen gebruik de gedrukte kaart toch nog voordeliger en gemakkelijker bereikbaar is (Heerema). Neen (Koeman). De grafische kaart kan als gebruikskaart, met name voor het algemene kaartgebruikerspubliek, nimmer worden vervangen door digitale informatie op mag neetband of -schijf, enz. Het zijn twee totaal verschil- lende media. Informatie op schijf of magneetband moet gezien worden als een vorm van opslag van ruimtelijke gegevens, meer niet. Een kaart biedt een ruimtelijke weergave van deze data in een (karto-)- grafische vorm. De kaartgebruiker kan alleen met de kaart werken, niet met een magneetband of iets der- gelijks (Sijmons). V raag 10 Denkt u dat de gedigitaliseerde kartografie op den duur goedkoper zal werken dan de conventionele Zonder twijfel zal de gedigitaliseerde kartografie over niet al te lange tijd goedkoper zijn dan de con ventionele (Bogaerts). De vraagstelling is onjuist omdat appels en peren ook niet met elkaar vergeleken mögen worden. Wel denk ik dat digitale kartografie duurder blijft dan conven tionele omdat bij een goede opzet er veel meer moge lijkheden met de digitale kartografie zijn. De aan- maakkosten van een bestand zijn relatief hoog (Heerema). Neen (Koeman). Op de lange duur zal de gedigitaliseerde kartografie goedkoper kunnen werken dan de conventionele kaart- vervaardiging. Deze verwachting is gebaseerd op de huidige tendens dat zowel de hardware als de Software steeds goedkoper worden. Een ander feit is, dat de gedigitaliseerde vervaardiging van een kaart praktisch door ddn man kan geschieden. De traditionele repro- duktie-fotografie en kopie zijn hierbij overbodig ge worden, misschien nog met uitzondering van de druk- platenkopie, al is het niet uitgesloten dat ook de offset- druk in de toekomst vervangen wordt door meerkleu- rige elektro-statische rasterplotters die op snelle wijze een hoge oplage kunnen drukken (Sijmons). 56 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 58