F.J. Ormeling De toeristische spoorwegkaart van Nederland De bedoeling van de bij dit nummer gevoegde Toeris tische Spoorwegkaart van Nederland, een uitgave van Servex B. V. in samenwerking met het Nationaal Bu reau voor Toerisme (1980), is behulpzaam te zijn bij de keuze van het reisdoel als men 'een dagje uit' wil gaan en daarbij de auto thuis laat. De firma Servex heeft daartoe een kaart van het lijnennet van de N. S. aangekleed met toeristische informatie. De kaart is uitgebracht op de schaal 1:500. 000 met twee vergro- tingen 1:150. 000 van de agglomeraties Amsterdam en Den Haag/Rotterdam, een bijkaartje van de intercity- diensten en een duidelijke legenda. Op de achterkant van het kaartblad is vermeld voor welke diensten men op het Station en bij de VVV-informatiekantoren alle- maal nog meer te recht kan. Het is een goed initiatief om de toeristische mogelijkheden in kaart te brengen om zo een overzicht te bieden van de mogelijke reis- doelen zowel in de nabije omgeving van de potentiele recreanten als verder van huis. Hieronder zal nage- gaan worden in hoeverre de kaart aan de doelstellin- gen beantwoordt, door deze te toetsen aan de gebruiks- mogelijkheden welke de uitvoering biedt. Het terugvinden van het startpunt Voordat men een reis kan uitstippelen moet men zijn eigen woonplaats op de kaart terug kunnen vinden. Dat valt hier niet mee. Driekwart van de Nederlandse be- volking woont in Steden die met de trein bereikbaar zijn, maar die Steden zijn op de kaart niet duidelijk naar voren gehaald. Alleen hun stations zijn benoemd, en het is moeilijk, door het ontbreken van bijvoorbeeld in rood aangegeven stedelijke agglomeraties, de lig— ging van een Station in een stad of de ligging van een Station ten opzichte van een plaats (moet men om Zeist te bereiken nu naar het Station van Bilthoven, Driebergen of Bunnik?) vast te stellen. Naast de stations zijn did plaatsen benoemd waar een VW-informatiekantoor aanwezig is of een attractie. Daardoor staan Steden als Lelystad of Emmeloord niet op de kaart aangegeven, haltes zoals IJmuiden- Julianakade, Bovenkarspel-Grootebroek wöl. De kaart vermeldt terecht of men al of niet bij de stations kan parkeren. Het uitzoeken van een reisdoel Heeft men eenmaal het dichtstbijgelegen Station gelo- caliseerd (natuurlijk weet iedereen best waar dat ligt, ook al spreekt men in deze folder van het bezoek aan een Station als van een 'aparte belevenis'), dan kan het doel van de dagtocht worden uitgezocht. Door het ontbreken van een kaartschaal of tijdschaal is moeilijk na te gaan of te plannen hoe lang de tocht per trein gaat duren. Primair zal men de tocht maken om be- paalde attracties te bezoeken of van eiders geboden faciliteiten gebruik te maken. En dan bedoel ik niet de mogelijkheid op een Station haar/zijn haar te laten knippen, zieh te laten fotograferen, geld te wisselen, bloemen of tijdschriften te kopen, koffie te drinken of te dineren. Daar gaat men niet voor op stap met de trein. En toch ligt er een zwartsluier over de kaart met dit soort voor de gebruiker zinloze informatie. Bij de keuze van de bestemming van de dagtocht kan men zieh laten leiden door: 1. de aanwezigheid van NS-dagtochten, NS-attracties of NS-wandeltochten; 2. de plaatjes en tekst die andere attracties aangeven (Zaanse Schans, Madurodam, Volkssterrenwacht Simon Stevin enz. 3. het landschap, dat volgens de legenda met bos, heide, duinen en meren apart is aangegeven. Welnu, door een gebrek aan kartografische en repro- technische ervaring is daar weinig van terecht geko- men. 1. De lettersymbolen en wandelkaartjes die de aan wezigheid van NS-dagtochten, wandeltochten of attrac ties aangeven, vallen niet op in de kaart, terwijl ze er toch het duidelijkste bestanddeel van zouden moeten uitmaken. Ze zijn in hetzelfde zwart aangegeven als de stations-service Symbolen, in lange series van zeven acht zwarte Signaturen. Waar de kaart in vier- kleurendruk vervaardigd is hadden deze meest belang- rijke Symbolen op de kaart meer op kunnen en moeten vallen dan thans het geval is. 2. De mate van verkleining laat te weinig over van de tekeningen die de verschillende attracties moeten ka- rakteriseren. De contouren zijn in zwart opgehaald, de tekeningen zelf zijn te flets omdat het zwart hier niet meegedrukt is. De tekst die de attracties benoemt is cursief aangegeven, maar valt wederom te weinig op. 3. Wanneer er ergens sprake is van een afwisselend landschap en men op een Station fietsen kan huren (eventueel met toeristische routes, beide Staat op de kaart met Symbolen vermeld), dan zou dat ook een Lees verder op pag 59 KT 1983. IX. 3 57

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 59