Literatuur KARSSEN, A. J. Het vervaardigen van een karto- grafisch kleurenschema. Kartografisch Tijdschritt 1981. VII. 4 GERRITSEN, F. Het fenomeen kleur. De Bilt, 1975 BROWN, A. A new ITC Colour Chart based on the Ostwald colour System, ITC Journal 1982. 2 Noten 1. J. P. R. van den Worm is als kartograaf/instruk- teur werkzaam bij het ITC in Enschede. 2. De nieuwe ITC Kleurenkaart is als losse bij läge bij dit nummer ingesloten. 3. Van de nieuwe kleurenkaart zijn voor diensten en bedrijven die hun kleurenkaart op dit systeem wil len baseren complete eindfilms zonder ITC logo verkrijgbaar. 4. Definities: Kleurtoon of kleursoort: kleur zoals die voorkomt in het zichtbare gedeelte van het spectrum. Helderheid, waarde, grijswaarde of reflectie- waarde: het verschil in licht en donker bepaald door de hoeveelheid gereflecteerd licht. Verzadiging: verschil in helderheid of intensi- teit van een kleur met een grijs met dezelfde licht - reflectie. F. J Ormeling, De toeristische Spoorwegkaart van Nederland Vervolg van p. 57. reden kunnen zijn voor een bezoek aan het betreffende gebied. De kaartondergrond die een idee van het land- schap moet geven is echter te flets (gele duinen, geel-groen bos en paarse hei tegen een gele achter- grond, met lichtblauw water) en geeft daardoor onvol- doende informatie. Belangrijk is ook of de afgebeelde natuurgebieden wel toegankelijk zijn. Men kan zieh dat afvragen bij de grote heidecomplexen bij het Harde of bij Ossendrecht die op de kaart staan aangegeven. Een aantal busdiensten is zeer terecht aangegeven, voor zoverre deze nodig zijn om vermelde attracties te bereiken. Een kleine aanvulling hierop lijkt zinvol en wel van die diensten waarmee men de veerboten kan bereiken, waarvan er nu een aantal in het lucht ledige hangen. Het is de moeite waard op een volgende editie dergelijke diensten naar Holwerd, Lauwersoog, of de veerhaven voor Texel op te nemen. We zijn de NS erkentelijk voor het ter beschikking stellen van deze kaart als bijlage voor het Kartogra fisch Tijdschrift. Hoewel we van mening zijn dat het ontwerp van deze kaart onvoldoende doordaeht en de uitvoering ervan gebrekkig is, is het toch een nuttig voorbeeld voor deze rubriek. Het geeft aan hoe nood- zakelijk het is dat de kaartontwerper zieh afvraagt of het uiteindelijke produet ook aan de doelstellingen beantwoordt. Naar onze mening kan men zieh voor een volgende editie het beste concentreren op de voor recreatie relevante infrastruetuur van de NS-stations (dus fietsverhuur, parkeermogelijkheid, aanwezigheid van NS-attracties, dag- of wandeltochten) en een duidelijker in beeld brengen van de overige toeristisch interessante aspecten van ons land. Om het uitgangs- punt van de reis sneller terug te kunnen vinden dienen stedelijke agglomeraties te worden toegevoegd, en zou ook de typografie wat gevarieerd kunnen worden, bijvoorbeeld door de grote Steden in een groter letter type weer te geven. Het idee om de toeristische mo- gelijkheden van ons land, welke door de NS mede worden ontsloten, in kaart te brengen, is te goed om het geen betere uitvoering te gunnen. KT 1983. IX. 3 59

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 61