SCHOLZ, E. G. Tanner, R.Jän- ckel, Einführung in die Kartogra phie und Luftbildinterpretation. Studienbucherei Geographie flir Lehrer, Band 16. VEB Hermann Haaek Geographisch Kartographische Anstalt. Gotha/ Leipzig 1980. 238 blz. met 107 ill. en 21 tabel- len. Bestelnr. 597 0342/Luftbild- Interpretation. Prijs 26,- DM. Kaarten en luchtfoto's zijn voor geografen belangrijke informatie- bronnen en hulpmiddelen. In een reeks handboeken voor geografie- studenten en aardrijkskundeleraren mag dan ook een goede inleiding in de kartografie niet ontbreken. De kartografie en luchtfoto-interpre- tatie zijn in dergelijke publikaties vanzelfsprekend volledig beschouwd als hulpdisciplines voor de geo- grafie. Het zwaartepunt valt dan ook op het gebruik van kaarten en luchtfoto's voor onderzoek en onderwijs. Over de vervaardiging van kaarten wordt slechts zoveel gezegd als nodig is voor een goed gebruik. Na enkele algemene hoofd- stukjes over het belang van karto grafie en kaarten (ca. 10 blz. volgen hoofdstukken over de pro- duktie van topografische themati sche kaarten (65 blz.Het groot- ste deel is gewijd aan het gebruik (Auswertung) van kaarten en foto's (133 blz.Een literatuurover- zicht van 11 blz. besluit het boek. Het boekje munt uit door de duide- lijke en overzichtelijke opzet. Het gaat niet al te diep op de stof in (naar Duitse maatstaven gerekend en is goed geillustreerd (voor pu blikaties uit de Oostbloklanden zelfs uitzonderlijk goed!). Uit de inleidende hoofdstukken verdient vooral een overzichtelijke samenvatting (in tabelvorm) van de voor- en nadelen van kaarten, luchtfoto's en satellietopnamen de aandacht. De vervaardiging van topografische kaarten wordt beknopt uiteengezet. Naast de goede schematische teke- ningen van oude en nieuwe opname- technieken mist men voorbeelden van grootschalige kaarten. Overi- gens wordt met zoveel woorden vermeld dat leraren genoegen moeten nemen met verouderde kaarten, omdat actuele kaarten hooggeclassificeerd (geheim) zijn. Voor eigen veldwerk of voor oefeningen met leerlingen worden enige eenvoudige methoden voor terrein-opname behandeld. De vervaardiging van thematische kaarten bevat een overzicht van constructieprincipes, gebruik van Symbolen en Signaturen en het op- zetten van een redactieplan (met een fraai model). Het gedeelte over de vervaardiging wordt afgesloten met een opsom- ming van tekentechnieken, hulp middelen voor het tekenen en reproduktiemethoden. De verschillende vormen van kaartgebruik krijgen de volle aan dacht: lezen, analyseren, verge- lijken, interpreteren, meten. Wat de topografische kaarten be- treft ligt het zwaartepunt op de kwantitatieve analyse van het reliöf en de kaarten die daaruit resulteren (hellingkaarten, dal- dichtheidskaarten, reliöfenergie- kaarten, e. d. Het gebruik van thematische kaarten krijgt verhou- dingsgewijs veel minder aandacht, terwijl ook voorbeelden geheel ontbreken. Dit lijkt me in een handboek voor geografen een dui- delijke omissie. Het gedeelte over luchtfoto-inter- pretatie begint met een körte in leiding over de aard van de lucht- foto, filmsoorten, stereoscopisch zien, e. d. Dan volgen diverse uit- gewe rkte interp retatievoo rbeelden met fotofragmenten (deels in kleur) en interpretatieschetsen. Tot be sluit is een voorbeeld van satelliet- fotografie en multispectrale scanning opgenomen. Ondanks enkele tekortkomingen en het ontbreken van kaartvoorbeel den verdient deze inleiding alle aandacht. Het geeft een goed in- zicht in de mogelijkheden van kaart en luchtfoto: twee onmisbare hulpmiddelen voor de geograaf. P. W. Geudeke BOSATLAS VAN DE WERELD- GESCHIEDENIS. Groningen, Wolters-Noordhoff Atlasprodukties, 1983. 56 kaartblz. ISBN 90 01 12127 6. Een geheel nieuwe atlas van Wol ters-Noordhoff wekt natuurlijk hoge verwachtingen bij de karto- grafen. Het betreft hier bovendien een geschiedenis-atlas, die im mers heel aparte eisen stelt aan de kartograaf: er moeten op een- zelfde kaart veranderingen worden voorgesteld, opeenvolgende toe- standen, wat meestal gebeurt door kleurbiezen, verandering in tint (bijv. lichter worden) bij gebieds- uitbreidingen, door arceringen, stippelingen en door pijlen bij veroveringen en migraties. De nieuwe atlas, die op 56 bladen zo'n 200 kaarten en 80 grafieken bevat, voldoet wat uitvoering betreft (vormgeving, bladindeling, kleu- renkeuze, belettering) aan de hoogste eisen; zelfs de inhoudsop- gave met zijn kaartvignetjes is een lust voor het oog. Hij steekt in deze opzichten dan ook uit boven bestaande historische atlassen zo- als die van Vermaseren, van Het- tema, die beide al meer dan 20 drukken achter de rüg hebben, boven de grover bewerkte Elsevier en in bepaalde opzichten boven de overvolle Oosthoek en de grote, meer uitbundige (de term is van Geudeke, K. T. 1982. 4) en pictura- le Spectrum-Times Atlas van de Wereldgeschiedenis. Blijkens de los bijgevoegde 'didac- 60 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 62