hinderpaal gevormd die nu, door deze uitstekend verzorgde verta- ling, eindelijk is weggenomen. Nu echter een zo lange tijdsruimte is komen te liggen tussen de oor- spronkelijke uitgave en de thans voor ons liggende vertaling, rijst het probleem dat van veel later onderzoek en experimenteel werk dat na 1965 is verricht, in het boek slechts weinig is terug te vinden. Deze pogingen mögen niet in alle gevallen tot revolutionaire doorbraken en briljante resultaten hebben geleid, zij verwijzen niet- temin naar geheel nieuwe en an- derssoortige methoden en technie- ken dan de door Imhof behandelde, men denke bijv. aan het werk van Brassel en Yoeli. Gelukkig is aan de onderzoeken en experimenten van deze beide laatsten een, zij het beknopte, paragraaf gewijd en voorts is een Supplement van 4 bladzijden aan de uitgebreide biblio- grafie toegevoegd, waarin veel nieuwe literatuur is opgenomen. Een uitgebreide behandeling van de recente ontwikkelingen in een af- zonderlijk hoofdstuk ontbreekt echter, en daardoor krijgt het boek in deze vertaling een meer 'historisch' karakter dan het ver dient. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat de vaak weinig histo risch geTnteresseerde moderne kartografen er niet in vinden wat zij verwachten en daardoor de neiging kunnen hebben om - zeer tot hun schade - het hele boek ongelezen te laten. Dit is wel het laatste wat men het werk mag toewensen: het is van een dusdanige betekenis dat iedere kartograaf, welke geavanceerde technologie hij ook aanwendt, zieh van de door Imhof geformuleerde grondbeginselen op de hoogte dient te stellen. Alleen al om deze reden moet deze herverschijning voor een veel groter taalgebied worden toegejuicht. K. Sijmons MONMONIER, Mark S. Computer Assisted Cartography, Principles and Projects. Prentice-Hall, Englewood Cliffs, New Jersey 1982 214 pp 24 x 18 cm, 98 figuren, ISBN 0-13-165308-3. Regelmatig verschijnen er boeken over kartografie m. b. v. Computers (afgekort uit het Engels CAC) van de pers. Dit boek begint als volgt "Dit boek gaat over Computers en karteren: hoe Computers kaarten maken en hoe Computers uiteinde- lijk het eigenlijke in het karteren en het kaartbeeld zullen verande ren" (vrij vertaald uit het Engels). Dit suggereert dat het boek een grondig overzicht geeft van de in- vloed van CAC op het karteerge- beuren. En inderdaad, het boek geeft een zeer uitgebreide en ge- makkelijk te lezen momentopname van de stand van zaken over CAC, met netjes uitgevoerde figuren - waarvan velen waarschijnlijk handmatig zijn getekend - speciaal voor een beginner in CAC. Het boek laat ook duidelijk zien dat een logische, doorlopende en beknopte samenhang van onderwer- pen in CAC beter door een persoon kan worden samengesteld dan door verhandelingen van verschillende auteurs samen te bundelen en uit te geven (zoals bijvoorbeeld gedaan is in The Computer in contempo- rary cartography). In het boek worden de elementaire onderwerpen in CAC behandeld in acht hoofdstukken: Inleiding, Pro- grammatuur, Rasters, Vectoren, Symbolen, Kaartprojecties, Be- standsstrueturen en Kaartontwerp. De eigenschappen die voor en te- gen het gebruik van rasters en vectoren spreken om kaartinforma- tie in een bestand op te slaan en van daar uit weer in grafische Produkten om te zetten, worden uitstekend weergegeven, alsmede de raster-vector conversie vice versa. Een belangrijk deel van het boek handelt over SYMAP en CMAP ofschoon de auteur toegeeft dat deze op rasters gebaseerde Systemen 'achterop lopen' bij de huidige stand van zaken. Zeer goed beschreven voor nieuw- komers zijn methoden om te arce- ren, symboolvervaardiging, enkele statistische voorbehande- lingen van thematische gegevens, lijnen en oppervlakten afvlakkin- gen, schaduwering en generalisa- tie. Hardware wordt bijna niet behandeld. Algemene informatie over digitaliseertafels en -Syste men behoeft men niet te zoeken, evenals een classificatie van tekenautomaten en beeldbuizen. De auteur merkt echter wel op dat beeldbuizen beter geschikt zijn om alfa-numerieke informatie weer te geven dan grafische. Een uitstekende verklärende woor- denlij st in dit boek stemt niet overeen met die van de ICA "Auto mation terms in Cartography" maar is toch een welkome aanvul- ling. Ook een lijst van instanties en be- drijven die zieh met CAC bezig houden is weergegeven. Deze lijst, en ook het boek als geheel, laat duidelijk zien dat het hoofdzakelijk op de Amerikaanse markt is ge- richt. In tegenstelling tot de sug- gestie in de titel besluit het boek niet met een toekomstverwachting. Maar als het boek helpt om de 'ge- heimzinnigheid' weg te nemen die er mogelijk bestaat rond deze nieuwe tak in kartografie, dan heeft het wel aan zijn doel beantwoord. De prijs - ongeveer f 98, mag een bezwaar lijken, maar ik be- schouw het een waardevolle inves- tering voor een goede introduetie. H. J. G. L. Aalders GEO-GRAFIEK. Handleiding bij programma's voor computer-gra- fische representatie van ruimte- lijke data. J. A.A. M. Kok, J. Kraak en H. Willemsen. Geogra- fisch Instituut van de Rijksuniver- siteit Groningen/Rekencentrum RÜG. September 1982. 90 pp. vele figuren en overzichten. Deze publikatie van het Geografisch Instituut in Groningen is een all-in handleiding voor het grafisch wer ken op de Computer van het univer- sitaire rekencentrum. Men heeft zieh niet beperkt tot de beschrij- ving van het maken van kaarten; ook de produktie van grafieken is opgenomen. Daarbij wordt een ge- detailleerde beschrijving gegeven van de bediening van allerlei appa- ratuur, zoals de digitizer en de grafische terminal. Heel aardig van deze handleiding is hoofdstuk 1een uitgebreide behandeling van het nut, de voor- en nadelen van computergrafiek. Het is vooral dit deel, dat zieh van overeenkomstige Produkten van andere instellingen onderScheidt. Maar al te vaak ont breekt voor de gebruiker van auto matische karteerprogramma's een redelijke afweging vooraf. Heel duidelijk wordt gesteld, dat de Produkten bedoeld zijn als onder zoek shulpmiddel voor geografen en pianologen. Men wil niet nääst de gewone kartografie gaan staan. Niettemin had naar mijn idee in dit 62 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 64