band met de vereiste noodzakelijke wiskundige kennis. Voor degenen die meer vertrouwd zijn met de behandelde materie geeft dit boek een goed overzicht en het kan voor sommigen dienen ter opfrissing van hun kennis. A. J. Kers BOLLMANN, Jürgen. Aspekte kar- tografischer Zeichenwahmehmung. Eine empirische Untersuchung. Kirschbaum Verlag, Bonn-Bad Godesberg, 1981. ISBN 3 7812 1066 9. 256 pp. 44 fig. gedeelte- lijk in kleur. Prijs DM 30, -. In de kartografie is men zieh steeds meer bewust geworden van het belang om onderzoek in te stel len naar de processen en de voor- waarden die optreden bij het ge- bruik van kaarten. Het spreekt vanzelf dat de inzichten die men door deze onderzoeken verkrijgt een belangrijke rol speien bij de vormgeving van kaarten. Gewoon- lijk werden deze onderzoeken niet door kartografen maar door andere wetenschappen uitgevoerd. Om in- zicht te krijgen in de vraag hoe men de effectiviteit van het kaart- gebruik kan vergroten blijkt onder zoek naar de processen en voor- waarden van de waameming van kaartsymbolen nu een van de be- langrijkste aandachtspunten te zijn. In dit kader heeft Bollmann zijn onderzoek geplaatst en beschreven onder de titel 'Waarnemingsaspec- ten met betrekking tot kartografi- sche Symbolen'. Hij gaat er van uit dat duidelijke inzichten hierom- trent alleen verkrijgbaar zijn in het kader van een omvangrijke reeks samenhangende kartografi- sche voorwaarden. Als criteria voor een succesvol waamemings- proces stelt Bollmann de duur van de waameming en de trefzekerheid van de waameming. In het eerste hoofdstuk van zijn boek beschrijft de auteur welke theoretische beginselen van de waarnemingspsychologie hij ge- bruikte als basis voor zijn onder zoek bij het waarnemen van karto- grafische Symbolen en de theore tische aspecten hiervan. In het tweede hoofdstuk geeft hij de Pro blemen van de verhouding tussen symboolstruktuur en symboolbete- kenis. Van theoretische en prakti sche waarde zijn Bollmann's uit- eenzettingen met betrekking tot het onderzoeksconcept die hij als volgt heeft ingedeeld: - Testmethodes voor het onder zoek van kartografische waarne- mingsvoorwaarden, met name het voorwaardenkader van de testvoor- beelden en de testsituatie, criteria van de evaluatie en de evaluatie- analyse. - De probleemstelling en het doen van vooronderzoekingen, alsmede het verwerken van de resultaten hiervan in de hoofdtest. - Het samenstellen van testvoor- beelden alsmede enige technische aspecten van de vervaardiging van de voorbeelden. Het meten van de complexiteitsstruktuur van de test- voorbeelden. - De volgorde waarin de testvoor- beelden worden gehouden. - Een beschrijving van de situatie waarin de test wordt uitgevoerd. De testvoorbeelden zijn gedeelte- lijk in zwart/wit en gedeeltelijk in kleur. In een uitvoerige samenvatting worden zes fundamentele probleem- stellingen uiteengezet. Deze zijn: - waamemingsvermogen als fak- tor van de kaartcomplexiteit; - het selecteren van Symbolen op basis van klassevorming; - het schatten van de grootte van de Symbolen; - symboolwaameming afhankelijk van leeftijd alsmede geslachtsbe- paling; - waameming afhankelijk van op- leidingsfaktoren alsmede beroeps- faktoren; - motivatie bij de kaartinterpre- tatie. De auteur heeft met dit onderzoek laten zien welke experimentele en theoretische grondbeginselen als uitgangspunt zijn gebruikt om als doel van de kartografie een zoda- nig kaartbeeld te creören, waarbij het effect voor de kaartgebruiker optimaal is. Zijn conclusies met betrekking tot de kaartvormgeving moeten in een volgende stap wor den genomen: de praktische toe- passing van de verkregen kennis en inzichten. K. Sijmons EEN EERSTE INVENTAR ISA TIE VAN FIETSROUTES IN NEDER- LAND De onlangs opgerichte Fietskaart Informatie Stichting publiceerde in juni een themanummer van haar tijdschrift FIETSPLAN met een overzicht van alle fietsroutes in Nederland. Het gaat hierbij om alle routes die u zelfstandig kunt fietsen. In bijna 100 bladzijden wordt elke route getypeerd aan de hand van de doel Stellingen en criteria van de makers (ANWB, ENFB, Gemeen- ten, Jeugdherbergcentrale, WV's en vele andere organisaties). Dat is nuttig om te weten want de ene fietsroute is de andere niet; toeristische rondrit of verbindings- route voor dagelijks fietsverkeer, een klein ommetje of een tocht voor vele dagen, Over verharde of on- verharde wegen, döör de Steden of met een grote boog eromheen. Ook de wijze waarop de routes zijn aangegeven verschilt. De presen- tatie kan bestaan uit wegenkaarten, beschrijvingen of wegwijzers. Verder is in het overzicht van de Fietskaart Informatie Stichting telkens aangegeven waar u de route- beschrijvingen en wegenkaarten kunt bestellen. Het themanummer van Fietsplan is te bestellen door j 6, - over te ma- ken op giro 4291057 van de Fiets kaart Informatie Stichting te Utrecht, onder vermelding van 'Overzicht fietsroutes'. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar bij H. M. Bosma (030-322707) en B. van der Post (03402-32650). ALGEMENE INDEX BIJ TEELINGS REPERTORIUM VAN OUD- NEDERLANDSE LANDMETERS Iedereen die kennis genomen heeft van de veelomvattende verzameling van gegevens die de heer Teeling bij een heeft gebracht en die in 1981 door het Kadaster is uitgegeven, zal ervaren hebben dat aan dit Repertorium een algemene lande- lijke naamlijst ontbreekt. Drs. P. C. J. van der Krogt van het Geo- grafisch Instituut van de Rijksuni- versiteit te Utrecht heeft nu zo'n lijst in alfabetisch-fonetische volg orde samengesteld. In deze lijst wordt bij iedere naam verwezen naar de vermelding(en) in deel II van het Repertorium. Door de fone- tische alfabetisering is het pro- bleem van de verschillende schrijf- wijzen, zoals die in vorige eeuwen werden toegepast, opgelost. Belangstellenden kunnen een gratis exemplaar van deze naamlijst voor KT 1983. IX. 3 65

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 67