15 Oktober a. s. aanvragen bij de bibliothecaris van de Hoofddirectie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Postbus 9046, 7300 GH Apeldoorn. TWEEDELIGE WERELD. 'Atlas poster' met brochure van F.De- puydt en W. Vlassenbroeck. In 1982 gezamenlijk uitgegeven door: De Nederlandsche Boekhandel; Broe- derlijk Delen; Vastenaktie Neder- land; Docent N. C. O. S. Viaanderen. Formaat poster: 110 x 78 cm. Brochure: 56 pag. Prijs poster: BF 120,- Prijs brochure: BF 90,- In 1981 werd prof. F.Depuydt uitge- nodigd op een perskonferentie waar een wereldkaart werd gepresen- teerd in de inmiddels vele malen aangevallen 'Peters-projektie'. De kaart zou door zijn speciale projektie een veel beter beeld van de Derde Wereld laten zien dan gangbare projekties. Depuydt heeft toen voor de radio tot ontsteltenis van al die goedbe- doelende Organisatoren terecht uit- eengezet dat de projektie een vol- slagen vertekend beeld geeft van de wereld, ook en vooral van de Derde Wereld, en derhalve ongeschikt is voor het beoogde doel. Na afloop nam Depuydt de uitdaging aan iets beters te maken. Hiervan ligt thans het resultaat voor mij: 22 wereldkaartjes, in zeven sub- thema's ondergebrächt, tonen de tweedeligheid van onze wereld in arm en rijk in de vorm van een 'atlasposter'alle kaarten als een soort muuratlas op ddn vel samen- gevoegd. Deze vorm van kaartpre- sentatie komt de laatste tijd wel meer voor (wall-atlas in het engels), een vorm die snelle oriSn- tatie over een bepaald onderwerp suggereert, maar doorgaans toch veel meer tijd vergt voor het op- nemen van de geboden informatie dan een min of meer snelle staande konfrontatie toelaat. Zo ook deze atlasposter van Depuydt: men heeft voor elk kaartje toch wel 5 minuten nodig om het te bekijken, en ik zie mij nog niet zo gauw bij na 2 uur voor een muur staan, ook als is het onderwerp boeiend en zijn de kaar ten fraai. Want dat zijn ze ongetwij- feld, in de speciaal hiervoor door Depuydt ontworpen 'Kwintupel- projektle' als antwoord op de voor al door onze duitse kollega's weer- legde 'Peters-projektie'. Over de inhoud van de kaartjes wil ik ver- der niet veel meer zeggen dan dat ze degelijk vakwerk zijn en dat is toch wel een groot kompliment! De vormgeving van de in hoofdzaak choropleten is traditioneel, zonder verrassingen. Voor kartografen is het meest interessante de kwintu- pel-projektie en daar wil ik dan ook wat verder op ingaan. De pro jektie lijkt op het eerste gezicht sterk op de gebroken projekties van Goode. Wanneer men wat nauwkeuriger kijkt en met behulp van de door Depuydt verschafte toelichting komen we tot andere konklusies. Er is gestreefd naar volledige equivalentie (oppervlakte- getrouwheid) en daarnaast naar een optimale conformiteit (hoek- en vormgelijkheid) met de nadruk op een zo trouw mogelijke weer- gave van de landsdelen met veron- achtzaming van de onderlinge samenhang der oceanen. Hiertoe werd in de noord-zuid richting de aarde op drie plaatsen doorgesneden: tussen Amerika en Azie, tussen Europa en Amerika en tussen Afrika en Australie. Dit hebben we meer gezien, maar minder gebruikelijk (naar mijn weten voor het eerst) zijn de hier toegepaste oost-west doorsneden: tussen Noord- en Zuid-Amerika en tussen Azie en Oceanie. Na dit 'gesnij' houden we vijf stuk- ken over, die elk afzonderlijk met behulp van voornamelijk Bonne' s- kegelprojektie zijn 'plat' te druk- ken met redelijk weinig vervor- ming. De hierbij gebruikte stan- daardparallellen zijn 45° NB voor Noord-Amerika, 45° NB voor Azi'e, 10° ZB voor Zuid-Amerika en 25° ZB voor Australie. De standaardmeridianen zijn als volgt gekozen: voor Noord-Amerika 100° WL, voor Zuid-Amerika 60° WL, voor Australi'e 140° OL. Equiva lentie wordt verkregen door de overige parallellen op gelijke af- stand en op wäre lengte af te beeiden. Het Afrika en Europa-deel werd hieraan afwijkend behandeld, hier werd volgens de Sanson-Flamsteed afbeeldingsmethode een rakende cilindermantel toegepast. Hierdoor wordt de evenaar op dit deel waar afgebeeld, de standaardmeridiaan is gelegen op 20° OL. De continuf- teit tussen Europa en Afrika is bewaard. Hetzelfde werd verwezen- lijkt tussen Europa en Azie door ze wat kunstmatig aan elkaar vast te plakken, waardoor een iets gro- tere vervorming optreedt in Noord- Azie. AI met al ontstaat een zeer aanvaardbare afbeelding van de kontinenten: volledig oppervlakte- getrouw en optimaal vormgetrouw. Zoals bij elke onderbroken projek tie is het nadeel dat de onderlinge positie van de kontinenten en de ligging der oceanen meer geweld worden aangedaan dan bijvoorbeeld de voor onderwijs doeleinden veel gebruikte Winkel-projektie. Maar deze vergelijking is eigenlijk niet helemaal eerlijk, omdat we dan praten over een compromis-pro- jektie tussen oppervlakte- en hoek- gelijkheid. De toepassing van de Kwintupel-projektie zal sterk af- hangen van het doel van de kaart en wanneer het gaat om op een zo eerlijk mogelijke manier de arm- rijk verhoudingen in de wereld te tonen dan is deze projektie zeer geschikt, omdat men bij dit soort onderwerpen uitsluitend is gemte- resseerd in uniforme afbeelding van de bewoonde delen der aarde. Wij mögen onze belgische collega Depuydt dan ook gelukwensen met dit fraaie initi atief, want het ge- beurt niet zo vaak dat een nieuwe projektie wordt ontwikkeld. Na de nare ervaringen met de Peters- projektie is dit antwoord van hem een verademing. Aart J. Karssen. De Kwintupel-projektie van F. Depuydt (montage). 66 KT 1983. IX. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 68