H9M izn We L; i iS6B8S8&äW |gpr Lekker weg in eigen land We hebben op z'n tijd allemaal wel eens behoefte aan ontspanning. Even de sleur van alledag vergeten. Er eens even een of meer dagen lekker tussenuit zijn. Daartoe biedt ons eigen land zo ontzettend veel mogelijkheden, dat terecht gesproken mag worden van "lekker weg in eigen land". Gun op uw dagje uit ook uw auto een rustdag en ga er eens op uit met de trein. Deze toeristische spoorwegkaart van Nederland kan u daarbij behulpzaam zijn. Uw uitstapje begint op het Station en dat is voor menigeen al een aparte belevenis. Vooral kinderen vinden de gezellige drukte van gaande en körnende reizigers, het frekwente treinverkeer en alles daaromheen een levendig schouwspel. Om een half miljoen dagelijkse reizigers en ontelbare andere stationsbezoekers op allerlei gebied van dienst te zijn, ontstonden in de 150- jarige historie steeds meer "stations-service- bedrijven". Stations-service-bedrijven Over die stations-service-bedrijven en andere zaken willen we u graag wat meer verteilen. Over de stationsrestauraties, de fietsenverhuur, de lektuurkiosken, de bloemisten, de stationsbank- en wisselkantoren en nog veel meer. Ook al hebt u helemaal geen plannen om een dagje uit te gaan, zelfs dan kunnen deze "stations-service-bedrijven" u van pas komen, want diverse zaken zijn ook vaak 's avonds en (met enige beperking) in de weekends geopend. Reizen boeken bij B.V. Trans ^trans Vtkantwreizen De Nederlandse Spoorwegen hebben een eigen reisbureau. Dat heet Trans. En ook hier geldt het motto "lekker weg in eigen land" met NS/Trans Vakantiereizen. Want naast een groot pakket aan buitenlandse reizen heeft Trans ook een grote verscheidenheid aan binnenlandse reizen in haar programma. Met Trans kun je in Nederland letterlijk alle kanten op, want het is verreweg de grootste reisorganisatie voor wat het reizen in Nederland betreft. Bovendien een vertrouwd adres, niet alleen omdat de Nederlandse Spoorwegen er achter staan, maar ook omdat Trans lid is van de ANVR. In de zomer (mei-september) voeren de NS/Trans Vakantiereizen naar vele provincies in ons land, waar 8-daagse geheel verzorgde reizen met excursies per touringcar worden gemaakt. Voor deelnemers die meer ruimte voor eigen initiatief prefereren kent NS/Trans in dit seizoen ook nog een aantal 8-daagse individuele reizen. Dat zijn reizen waarin alleen het treinvervoer naar bestemming en het hotelarrangement, meestal halfpension, zijn inbegrepen. Ook heeft Trans dan kortere reizen, meestal 2- of 3-daagse, naar Nederlandse Steden zoals b.v. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag/Scheveningen en Groningen. Ook hier is het hotel, in dit geval op logies en ontbijt basis inbegrepen. In de winterperiode (september-mei) heeft Trans vele individuele reizen naar de provincie. Meestal zijn dit 3- of 5-daagse reizen met volledig pension. De eerder genoemde stedenreizen kunnen in deze periode ook gemaakt worden. Verder biedt NS/Trans vrijwel het gehele jaar door appartementen- en vakantie-bungalow- reizen naar de mooiste streken van Nederland. Ook naar de Waddeneilanden! Zo heeft NS/Trans ruim 20 van de grootste en mooiste bungalowparken onder contract. Naar de vakantiebungalows kan zowel met het open- baar vervoer (trein en aanvullend vervoer per bus of taxi) als met de eigen auto worden gereisd. Nadere bijzonderheden vindt u in de reisprogramma's van NS/Trans Vakantiereizen, die gratis verkrijgbaar zijn bij de meeste reisbureaus, alle Rabobanken en natuurlijk ook bij de NS-stations. U kunt deze reizen daar ook boeken. Met NS/Trans: meer reis voor uw geld. NS Reis- en inlichtingenbureaus Alle mogelijke inlichtingen over het reizen per trein worden u graag verstrekt door de NS Reis- en inlichtingenbureaus op de stations. Deze vindt u te: Amsterdam CS tel: 020- 22 04 51 Arnhem tel: 085- 45 14 57 Eindhoven tel: 040- 44 89 40 Groningen tel: 050- 12 27 55 Den Haag Centraal tel: 070 47 16 81 Haarlem tel: 023 32 00 79 Leiden tel: 071 12 58 90 Maastricht tel: 043 1 45 63 Nijmegen tel: 080 22 56 02 Rotterdam CS tel: 010 11 71 00 Utrecht CS tel: 030 31 58 14 wrw Groningen Stijlvol restaurant Rotterdam le perron Moderne zelfbediening Maastricht/Geheel gerenoveerde restauratie Boxteh Gezellige kleine restauratie Moderne stationsboekhandel Moderne reparatie-inrichting Service en onderhoud van uw fiets zijn bij de stationsstalling in prima handen; immers de beheerder is een gediplomeerd en erkend vakman, die alles weet van Service, onderhoud en reparaties. U kunt dagelijks bij hem terecht, ook niet- reizigers. Het parool geldt "s'morgens gebracht, 's avonds klaar". U kunt bij de beheerder ook nieuwe fietsen van verschillende merken kopen. Ook na de koop bent u ten aanzien van Service, onderhoud en reparatie aan het goede adres. Utrecht Het Stephenson restaurant r— Showroorft verkoop fietsen Bank- en u isselkantoor Stationsfietsenstallingen We moeten allemaal meer bewegen. Een veel gehoord advies, waar we ons helaas te weinig aan houden. Een van de meest aanbevolen vormen van bewegen is fietsen. Stationsfietsen stallingen kunnen dan ook meer voor u betekenen, dan u verwacht. Want er zijn zo'n 80 stationsfietsenstallingen, waar u voor een prettig prijsje (f 3,50 per dag voor NS-reiziger) een soepel lopende merkfiets kunt huren. Het is raadzaam zo'n lichtlopend karretje een dag tevoren telefonisch te reserveren. De adressen en telefoonnummers en meer informatie over het huren van fietsen vindt u in het spoorboekje en in de brochure "Fiets en Spoor", die u bij de stationsloketten gratis kunt krijgen. In deze brochure Staat ook vermeld bij welke stations toeristische fietsroutes verkrijgbaar zijn. U vindt de meeste daarvan reeds op de kaart aangegeven. Ook in de eveneens gratis brochure "NS-Dagtoerisme" vindt u gegevens over toeristische fietsroutes in de vele mooie streken van ons land. XStationsrestauraties Er zijn in ons land liefst 80 stationsrestauraties, waarbij de grootste en ruimst gesorteerde uiteraard te vinden zijn in de grote Steden. Veel restauraties, van klein tot groot, zijn in de laatste jaren op sfeervolle wijze verbouwd. Desondanks zijn er onder de 80 stationrestauraties geen twee te vinden, die volkomen identiek zijn. ledere zaak heeft zijn eigen karakter en zijn eigen verscheidenheid in dranken en gerechten. Een d ing hebben ze echter allemaal gemeen. Een voortreffelijk kopje koffie. In totaal liefst veertien miljoen kopjes koffie per jaar. Bij zo'n omzet bent u dus altijd verzekerd van versgezette koffie. Bij de keuze aan gerechten wordt rekening gehouden met ieders smaak en portemonnaie. Een aantal stationsrestauraties beschikt voor het serveren van maaltijden over een eetzaal of een apart ingericht restaurantgedeelte. Veel stationsrestauraties hebben op grond van sfeer, kwaliteit en prijs een dusdanige populariteit verworven, dat niet alleen de treinreiziger er klant is, maar dat ook de plaatselijke inwoners en passerende automobilisten er veelvuldig aan tafel schuiven. Na vijf uur als de forensen naar huis zijn is er volop parkeergelegenheid. De gezellige stationsdrukte maakt de restauraties ook voor kinderen erg aantrekkelijk en de menukaarten laten meestal wel zien, dat kinderen graag geziene gastjes zijn. Op bepaalde stations zijn geen maaltijden verkrijgbaar maar wel warme snacks, soep en natuurlijk koffie al dan niet met iets erbij. Stationsboekhandel Vroeger waren er voor reizigers op de stations alleen maar kranten en tijdschriften te koop. Nog steeds vormen kranten en tijdschriften de meest geliefde treinlektuur. Maartoch zijn op de grotere stations de lektuurkiosken uitgegroeid tot wäre boekhandels, waar behalve de kranten en tijdschriften ook een ruime keuze aan boeken, plaatwerken, schrijfwaren en verschillende andere artikelen verkrijgbaar is. Ook de klantenkring is gegroeid, want het zijn beslist niet uitsluitend treinre i/igers. rlie er hun lektuurkeuze komen maken. Op enkele minder drukke stations is de lektuurverkoop ondergebracht bij de stationsrestauratie. Maar zelfs de kleine stations zijn niet vergeten. Hier zijn ten gerieve van het publiek automaten geplaatst, waaruit de meeste landelijke dagbladen en de regionale bladen betrokken kunnen worden. Snelle bediening in stationskapsalon Stationskapsalons Op 13 nederlandse stations vindt u kapsalons. Vroeger moesten de stationskapsalons het vooral hebben van de handelsreizigers, die na de treinreis eerst nog snel even hun haardos lieten fatsoeneren of baard scheren alvorens hun waren te gaan aanprijzen bij hun afnemers. Die tijden zijn veranderd, hoewel de huidige treinreiziger nog steeds een niet weg te cijferen deel van het klantenbestand uitmaakt. Niet alleen voor knippen en scheren, maar ook om nog snel even zeep, lotion, parfum of een ander meestal heerlijk geurend produkt te kopen, kunt u bij de kapsalon terecht. O ja, laten we vooral niet vergeten u er op te wijzen, dat de kapsalon in het Station Den Haag Centraal over een afzonderlijke damessalon beschikt. Fotokabines De stationsbank- en wisselkantoren Op 26 stations in ons land vindt u een bank- en wisselkantoor van De Grenswisselkantoren N.V., samenwerking van de N. V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V. De ruim gestelde openingstijden vormen een sterk punt van deze bank- en wisselkantoren. De meeste zijn dagelijks, dus ook op zaterdag en zondag, tot 's avonds 20 uur geopend. Voor welke diensten kunt u bij de stationsbank- en wisselkantoren terecht: het wisselen van nederlands geld in vreemd geld en omgekeerd. De meeste valutasoorten zijn uit voorraad leverbaar. De meer "exotische" valutasoorten binnen 24 uur. levering en inwisselen van travellers' cheques in 12 valutasoorten. reisongevallen- en bagageverzekeringen; annuleringsverzekeringen; körte termijn all risk autoverzekeringen. kontant geld-service: verzilveren van Eurocheques, groene betaalcheques, PCGD- kascheques en girobetaalkaarten. goud, zilver, munten en penningen. De Grenswisselkantoren N.V. heeft als volledige dochterinstelling het bankbedrijf N.V. Crediet-en Depositokas. Deze bank biedt een vrijwel kompleet bankdiensten-pakket via de stations-en grenskantoren. Deze bankdiensten omvatten o.a.: vele spaarmogelijkheden, vrijwel altijd met hoge rentepercentages; hypotheken en leningen; salarisrekeningen; alle verzekeringen. D NS-Dagtochten Het hele jaar door biedt NS een interessant programma aan NS-Dagtochten. De ideale formule voor een fijn dagje uit voor zowel de individuele reiziger als voor het gezin. Het gaat eenvoudig. Op zo'n 180 stations zijn NS-dagtochtkaartjes verkrijgbaar. Deze dagtochtkaartjes geven recht op een treinreis in combinatie met diverse interessante programma's zoals dierenparken, natuurparken. boottochten, bezoek musea enz. Een dagtochtkaartje is dus reis- en toegangsbiljet voor het gehele programma van de dagtocht. Bovendien geniet u van aantrekkelijke redukties op treinreis en programma- onderdelen. A NS-Attrakties Houders van een NS-abonnement kunnen ook van zo'n voordelig dagje uit genieten. Aangezien zij via het abonnement in feite al voor de treinreis betaald hebben, kunnen zij op het aankomststation een zogenaamd "attraktiekaartje" kopen. Ook het attraktiekaartje geeft reduktie op de programma-onderdelen. De keus aan NS-attrakties is zelfs groterdan de keus aan NS-dagtochten. NS-attraktie- kaartjes kunnen daarom ook gekocht worden op vertoon van een geldig retourkaartje naar de plaats van de desbetreffende attraktie. Uitvoerige informatie over de NS-dagtochten en NS-attrakties vindt u in de brochure "NS- Dagtoerisme". Elk jaar per 1 aprileen nieuw programmaboekje. Fleurige noot in de hal Fotoshots Op zo'n 35 stations zijn fotokabines geplaatst, waarin een ieder via een automaat van /ich zelf een foto kan maken. Op vele stations ook in kleur. In de fotokabine is een duidelijke instruktie aangebracht. Als men deze instruktie goed opvolgt, dan levert de automaat foto's, die geschikt zijn voor gebruik in een paspoort. Maar 't is ook makkelijk als u op 't punt Staat een NS-abonnement te kopen, waar een pasfoto voor verlangd wordt. Bagagekluizen Voor de bewaring van bagage zijn thans op 35 stations bagagekluizen geplaatst, waar iedereen gedurende maximaal 72 uur zijn goederen kan opbergen. Stationsbloemenzaak "Bioemen houden van mensen". een bekende reclameslogan. Maar bloemen houden er ook van stations op te fleuren. Helaas zult u ze niet op alle stations vinden. Maar het aantal stations, waar bloemen, planten en bloemstukken te koop zijn, neemt nog steeds toe. Vooral voor haastige klanten is het belangrijk te weten, dat al meer dan 20 jaar de bloemverkopers hun produkten van een duidelijke prijsaanduiding voorzien. U Staat dus nooit voor een verrassing. De omzet bij de stationsbloemenwinkels is zo groot, dat de bloemen er geen tijd krijgen om oud te worden. Oudhollandse markten In diverse nederlandse Steden worden naar eeuwenoude tradities oudhollandse markten gehouden. Deze folkloristische evenementen munten uit door een gezellige sfeer. Of het nu gaat om de kaasmarkten te Alkmaar, Gouda of Purmerend, de Schagermarkt, de oudveluwse markt te Barneveld of de oudhollandse markt te Hoorn, ze zijn stuk voor stuk een bezoek waard. Per trein vanzelfsprekend. De gratis brochure "NS-Dagtoerisme" vertelt u overigens ook hier meer over. P*R Parkeer- en Reisstations Het symbool P R Staat voor Parkeer- en Reisstations. Dat zijn stations met parkeerterreinen, die voldoen aan een reeks door de ANWB gestelde eisen. Deze stations zijn dank zij een door de ANWB verzorgde speciale P R-bewegwijzering gemakkelijk vanaf de hoofdwegen te bereiken. Herkenningspunt van het terrein is de P R- zuil bij de ingang van het parkeerterrein, symbool van kwaliteit. Natuurlijk is er op menig Station, dat nog niet met het P R-symbool is uitgerust, ook een aardig parkeerplekje voor de auto van reiziger of stationsbezoeker te vinden. Wandelen met NS In samenwerking met verschillende organisaties op het gebied van natuurbeschermingen toerisme heeft NS ruim 30 prachtige wandelroutes uitgezet in vele delen van het land. Op de stations waar de wandelingen beginnen (aankomststations) zijn op vertoon van een geldig NS-plaatsbewijs näär dat Station, wandelkaartjes ad f 1,verkrijgbaar; dit bedrag is bestemd voor de kosten van de beschrijvingen en het onderhoud van de routes en in een aantal gevallen voor toegang tot de terreinen. Alle bijzonderheden over de mogelijkheden en routes leest u in het boekje "NS-Dagtoerisme", dat gratis voor u bij de stations gereed ligt. Lekker weg in eigen land U w grote vakantie is of alweer achter de rüg of nog voor de boeg. Ondertussen wordt er weer hard gewerkt en we leven nou eenmaal in een tijd, waarin meer gedaan wordt en sneller geleefd wordt dan ooit. Voordat je het weet ben je weer aardig doorgedraaid. Dan is het weer tijd om er tussen uit te gaan, de boog weer te ontspannen, weer te genieten van rust en natuur. Ons eigen land is daar perfekt op ingesteld. Nergens kun je zoveel doen en zien, rust vinden of sportief ontspannen, als in dit land met z'n enorme veelzijdigheid aan natuur. Een weekend, een paar dagen. een körte of een lange vakantie - u zegt het maar, en er ligt een pasklaar, kompleet pakket als antwoord bij de VVV-i-kantoren voor u klaar. Daar krijgt u alle informatie en daar kan ook geboekt worden, en wie van tevoren rüstig kijken en kiezen wil, vindt zes kleurrijke brochures vol tips. Elk over een specifieke vakantiemanier. Haal de brochure van uw keuze bij het VVV-i- kantoor. Daar weten ze alles over körte en/of lange vakanties in eigen land. Drukte bij VVV-i-kantoor 1 VVV's uw vraagbaak voor vakantie en vrije tijd De VVV's kunnen u heel wat tips aan de hand doen om gezond en plezierig bezig te zijn. Nederland is geen land voor stilzitters, maar wel voor gezonde bewegers. En voor dat bewegen zijn er honderden mogelijkheden. Elke VW in ons land heeft wel zijn eigen wandel- en/ of fietsroutes door bos, hei of door oude Steden. Zo kunt u op ontdekkingsreis gaan door uw eigen land. Heeft u nog een paar vrije dagen, denkt u dan eens aan een körte vakantie of weekend-uitstapje in hotel of bungalow. De prijzen in het voor- en naseizoen zijn extra voordelig. Wat denkt u van een weekendje in een grote stad, met een avondje gezellig theater en tijd voor een van die kleine maar bijzondere musea die ons land rijk is. Komt u maar bij de VW längs voor informatie. Naast de bekende VVV's met de driehoek treft u in het gehele land, in de grotere plaatsen, VVV's aan die naast deze VW driehoek, het teken -i-nederland voeren. Deze VVV's geven informatie over alle delen van Nederland. Behalve toeristische recreatieve informatie verstrekt men inlichtingen over trein- en bootverbindingen door heel Nederland. Aan de balies van deze VVV's kunt u hotelreserveringen maken, ook in andere plaatsen, theatertickets reserveren en boeken voor meerdaagse binnenlandse vakanties op basis van een pakket aantrekkelijke arrangementen. Op de VVV-i-kantoren kunt u informaties krijgen over de mogelijkheden tot het maken van uitstapjes, openingstijden van musea en attrakties en inlichtingen over evenementen. De VVV-i-kantoren verkopen ook kaarten en gidsen "voor vakantie en vrije tijd" die u kunt gebruiken om uw plannen tot uitvoering te brengen. Alle VVV-i-kantoren zijn tenminste geopend van maandag t/m vrijdag van 9-17 uur, 's zaterdags van 10-12 uur. De borden met de bekende VVV-driehoek wijzen u vanaf de rand van de stad de weg naar deze allround "wegwijsmakers" van Nederland. Kies een brochure, kies een vakantie

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 78