auteurs' die regelmatig in het tijd- schrift worden opgenomen zijn niet als een afschrikwekkende drempel maar ter ondersteuning van moge- lijke auteurs bedoeld. Mede dank- zij het NVK-bestuur is het net van correspondenten weer nieuw leven ingeblazen, en we hopen dat zij, behalve nieuwtjes over publikaties, de uitrusting van bedrijven en per- sonalia aan ons doorspelen, ook leden tot het insturen van bijdragen willen stimuleren. De namen van de correspondenten zijn (met vermel- ding van de regio's waarvoor ze verantwoordelijk zijn): K. de Blaey (Zuidoost Nederland Gelderland), R. de Wijs (Midden Nederland), C. J. Snabiliö (Noord- west Nederland), J. Meijer (Zuid- west Nederland), C. P. J. M. van Elzakker (Oost Nederland) en M. van Dongen (Noordoost Neder land). Om onze nieuwe auteurs maar vast tot spoed aan te zetten: de deadlines voor het inzenden van de copij zijn 1 januari, 1 april, 1 juli en 1 Okto ber en de daaropvolgende verschij- ningsdata zijn 1 maart, 1 juni, 1 September en 1 december. In 1982 is een nieuw kartografisch tijdschrift op de Nederlandse markt versehenen, Caert Thresoor, dat zieh rieht op de historische karto- grafie. De redaktie bestaat uit leden van de NVK-Werkgroep 'Geschiedenis van de Kartografie'. Er is getracht een vorm van samen- werking te vinden, op basis van het uiteenlopende lezerspubliek, maar dat is tot nu toe niet gelukt. Het op elkaar afstemmen van de verschij- ningsdata voor een gezamenlijke verzending kon om praktische rede- nen niet doorgaan. Een groot deel van de zeven redak- tievergaderingen is in 1982 besteed aan het zoeken van illustraties en aan engelse summaries van de ar- tikelen; over het resultaat is de redaktie zelf erg te spreken; naar zij hoopt u ook. Het aantal illustra ties is vergeleken met de vorige jaargang met 150% toegenomen, en we hopen dat u het tijdschrift het afgelopen jaar met genoegen beke- ken heeft. Of we ermee door kunnen gaan hangt ook van de adverteerders af. Waren er in 1981 nog 41 pagina's advertenties, in 1982 nog slechts 27. De leden worden dus verzocht redaktielid Van den Dries (per adres Bibliotheek- en Documenta tie Akademie, Postbus 361, 6130 AJ Sittard) met tips over mogelijke adverteerders te helpen. Voor de statistiek (en voor de ge- schiedschrijving van de NVK door prof. Ormeling) nog het volgende: de oplage van het Kartografisch Tijdschrift steeg in 1982 tot 750, het aantal abonnees tot 108, ge- wone NVK-leden tot 448 en insti- tutionele leden tot 98. Naast de al genoemde 25 artikelen werden er 22 boeken in het Kartografisch Tijdschrift besproken en werden er 11 gekleurde en 5 zwartwitte losse kaartbijlagen meegezonden (een recordjaar dus). Voor die kaartbijlagen zijn we zeer erken- telijk. We slagen er zo - ook in het buitenland - in de Nederlandse Kartografie een gezicht te geven. We danken daarnaast Sijthoff Handelsdrukkerijen voor het druk- ken van het omslag, de medewer- kers van de Topografische Dienst voor de hulp bij de verzending (die thans door de Fa. Roeland wordt behartigd), en voor alle verdere hulp van personen en in- stellingen. Het aantal oude tijd- schriften uit de voorraad liep te- rug van 328 naar 122. De redaktie DE WERKGROEP KAARTBEHEER IN 1982 In het verslagjaar 1982 van de Werkgroep Kaartbeheer vond de volgende bestuurswisseling plaats: mevrouw M. H. G. Clement-van Alkemade trad af als bestuurslid en haar plaats werd ingenomen door A. F. Wennekes, werkzaam bij het Rijksarchief in Zeeland. Een belangrijk deel van de be- stuursactiviteiten concentreerde zieh rond het organiseren van een voorjaarsstudiedag en in een nog belangrijker mate rond die van de samenstelling en begeleiding van een zomercursus. De voorjaarsstudiedag, met ruim 40 deelnemers, werd op 4 juni 1982 gehouden bij de Provinciale Piano logische Dienst van Noord-Brabant te Den Bosch. In deze bijeenkom- sten werd aandacht geschonken aan de te realiseren FOBID publi- katie 'Beschrijvingsregels voor Kartografische Documenten' door leden van de voor deze publikatie verantwoordelijke commissie. Mevr. M. H. G. Clement-van Alke made hield een lezing over het 'kaartbeheer in wetenschappelijke bibliotheken in Nederland'. Ten- slotte gaf de heer H. Naaijkens een inleiding over het werk van de PPD in Noord-Brabant. Het geheel werd afgesloten met een rondleiding door het provinciehuis. De werkgroep had de taak op zieh genomen in 1982 een NVK zomer cursus te organiseren. Deze cursus werd van 6 t/m 9 september 1982 gehouden in het gebouwencomplex van de Koninklijke Bibliotheek en het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Als onderwerp was het be- schrijven en catalogiseren van kartografische documenten gekozen. Het maken van beschrijvingen vol- gens de inmiddels versehenen pu blikatie 'Beschrijvingsregels voor Kartografische Documenten', vorm- de het hoofdbestanddeel van deze cursus. Een uitvoerig cursusverslag, bevattende de inleidingen die wer den gehouden en met voorbeelden van beschrijvingen die werden ge- maakt, is in 1983 versehenen. Met 29 deelnemers, ver boven het ver- wachte aantal, behoort deze zomer cursus tot 66n van de hoogtepunten uit het bestaan van de Werkgroep Kaartbeheer. G. Staal J AAR VER SL AG 1982 VAN DE WERKGROEP KARTOGRAFISCHE REPRODUKTIETECHNIEKEN De werkgroep is in 1982 zevenmaal in vergadering bijeen geweest. Deze vergadertijd is hoofdzakelijk gebruikt om het middagprogramma van de algemene ledenvergadering, de studiedag Repro 5 en de studie- dag Repro 6 inhoudelijk en organi satorisch voor te bereiden. Het middagprogramma van de al gemene ledenvergadering van 6 april had als thema de daglichtfilm. De heer Kroon van de firma Wifac hield een lezing over wat daglicht film is (o. a. samenstelling en sensitometrische gegevens). De heer Meijer hield een lezing over de kaartvervaardiging bij de ge- meente Rotterdam, waar de repro- duktie geheel is ingesteld op het gebruik van daglichtmaterialen. De laatste spreker van deze mid- dag, de heer Weinreich van het ITC, behandelde de mogelijkheden, maar ook de beperkingen van de daglichtfilm. 8 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 10