Studiedag Repro 5 vond plaats op 23 april bij de firma Wifae met als onderwerpen: het werken met ehemie; meten en regelen in het grafische produktieproces, en het Cromalin kleurproefsysteem met de nieuwe Eurostandaard. Een uit- gebreider verslag van deze dag is te lezen in KT 1982. VIII. 3. Van de studiedag Repro 6 wordt in het nu volgende verslag gedaan. Op 12 Oktober j.l. waren 65 per- sonen te gast bij de afdeling karto- grafie van de gemeente Rotterdam. De studiedag werd geopend door de heer Meijer met een lezing ge- naamd: Alternatieve produktie in de kartografie (integratie van tekenkamer en reproduktie). Een duidelijke lezing, ondersteund door een goede diapresentatie over de organisatie van het kartografi- sche gebeuren bij de gemeente Rotterdam. Opmerkelijk is het feit dat bij deze afdeling d. m. v. standaardisatie op daglichtmate- rialen de kartografen zelf alle fotografische stappen doen, waar- door de betrokkenheid van de mensen bij alle stappen in het kaartproduktieproces verzekerd is en er geen wachttijden optreden die mogelijk kunnen ontstaan als men afhankelijk is van een aparte fotografische afdeling. Volledig- heidshalve moet vermeld worden dat het hier alleen gaat om ge- standaardiseerd contactwerk. Na de koffie kreeg de snel uit Wiesbaden overgevlogen heer Röder van de firma Kalle het woord. Zijn lezing betrof de thermische film. Deze film heeft het voordeel niet afhankelijk te zijn van een chemische stof om een beeld op te leveren. De ont- wikkeling van deze film geschiedt door hitte. Het oplossend vermö gen van de film is enorm en daar- door zeer geschikt voor micro- fiches. Voor de kartografie lijkt de film echter nog niet geschikt, daar de maatvastheid door de hoge ontwikkeltemperatuur zeer te wensen over laat. Na de lunch werden de deelnemers in groepen verdeeld en rondgeleid over de kartografische afdeling, waarbij demonstraties gegeven werden met de thermfilm, het vervaardi- gen van een chemische gravure en fotografische lijnsplitsing op contactfilm zoals dit wordt toege- past bij de kaartvervaardiging van de gemeente Rotterdam. Hopende dat de onderwerpen die in 1982 aan de orde zijn geweest in een behoefte hebben voorzien, gaat de werkgroep vol goede moed 1983 in. Axel B. Smits VERSLAG 1982 VAN DE WERK GROEP KARTOGRAFISCHE TERMINOLOGIE De werkgroep heeft in afwachting van het gereed komen van de Mul tilingual Dictionary in Tweede Editie geen aktiviteiten ontplooid. Tijdens het ICA-congres in War schau werd door de voorzitter van de ICA Working Group Multi lingual Dictionary meegedeeld dat alle kopij beschikbaar was en het zetten kon beginnen (de kopij voor het Nederlandse gedeelte was reeds in 1980 ingeleverd De werkgroep zal in 1983 de druk- proeven voor de tweede uitgave moeten corrigeren. Voorts be- staan er nog niet nader uitgewerk- te plannen om na verschijning van het woordenboek te beginnen met het definieren van Nederlandse vaktermen (als aanvulling op het MD waarin alleen Nederlandse vaktermen - dus zonder definities - zijn opgenomen). P. W. Geudeke DE WERKGROEP VOOR DE GESCHIEDENIS VAN DE KARTO GRAFIE IN 1982 E6n van de belangrijkste activitei- ten van de werkgroep in 1982 was de redaktionele werkzaamheid voor het tijdschrift 'Caert- Thresoor' dat, in 1981 opgezet, in 1982 de eerste jaargang beleef- de. Deze jaargang bevatte vier nummers van elk 16 bladzijden met in totaal 13 artikelen. De op de vorige algemene ledenvergade- ring voorgestelde gezamenlijke verzending met het 'Kartografisch Tijdschrift', waarbij een geredu- ceerde abonnementsprijs voor 'Caert-Thresoor' zou gelden, is nader bestudeerd. Het bleek ech ter dat er grote praktische Pro blemen zijn, zoals het op elkaar afstemmen van de publikatiedata. Daar ook het financiele voordeel uiterst gering zou worden is in gezamenlijk overleg tussen beide redakties besloten dit voorstel geen doorgang te laten vinden. De werkgroep heeft een bijdrage geleverd aan de organisatie van het symposium van de International Map Collectors' Society (IMCoS) op 13 en 14 november 1982 te Amster dam. Naar aanleiding van een voor 'Caert-Thresoor' ingezonden ar- tikel met betrekking tot de land- metersadmissies in de provincie Utrecht heeft de werkgroep het initiatief genomen tot het samen stellen van een landelijk overzicht van de landmetersadmissies. Op de vergadering van 5 januari 1983 is daartoe een redaktiecommissie ingesteld. VERSLAG VAN DE KONTAKT- GROEP AUTOMATISERING IN DE KARTOGRAFIE OVER 1982 De kontaktgroep kreeg er in 1982 weer drie nieuwe leden bij. Het ledental bedraagt thans 30. Er werd 6 maal bijeengekomen en wel bij de Gemeentewerken, Afd. Landmeten en Kartografie te Rotterdam, bij de firma Versatec in de Meern, bij het ITC te Enschede (alwaar een Kongsberg/ Sysscan demonstratie werd ge- houden)bij de firma Belfotop/ Eurosense in Wemmel (Belgig), te Kampen tijdens de Kartografen- dagen 1982 en tenslotte bij de firma Reprocart te Rotterdam. Tijdens deze bijeenkomsten wer den ervaringen uitgewisseld, mededelingen gedaan over gehou- den bijeenkomsten, over literatuur en kon kennis worden genomen van nieuwe ontwikkelingen op het ge- bied van de automatisering in de kartografie. Ook werden körte inleidingen ge- houden over de stand van zaken van de automatisering bij de in de kontaktgroep vertegenwoordigde insti tuten. Verder kwamen in de bijeenkomst onder meer de volgende onder werpen ter sprake: a) Scanners. De beheersgroep en de technische groep, welke zieh bezighouden met het onderzoek naar het gebruik van een Scanner hebben opnieuw een set modellen naar verschil- lende firma's gestuurd om na te gaan, of er voortgang zit in de KT 1983. IX. 4 9

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 11