vectorizering van de 'gescande' gegevens. Het eerste deel van het onderzoek is afgesloten in 1982. Daarbij werd de conclusie getrok- ken dat de resultaten nog niet bijzonder goed waren en om een nieuwe test moest worden ge- vraagd. b) De kartografendagen 1982. De kontaktgroep verzorgde het wetenschappelijke deel van deze dagen, welke op 4 en 5 november 1982 in Kampen aan boord van een schip werden gehouden. Na een inleiding over de automati- sering werden voordrachten ge houden over de stand van zaken bij de Nederlandse Spoorwegen, de Meetkundige Dienst van de Rijks- waterstaat, de Rijksplanologische Dienst, de Topografische Dienst, het ITC, de Rijks Geologische Dienst, bij de interactieve Syste men door het Bureau Uitermark te Deventer, bij de Waterstaats- kartografie, bij het Kadaster en bij de PNEM. Ter afsluiting sprak de heer J. J. Verwaal over het onderwerp hoe een kartograaf de automatisering beleefde en beleeft. Er werd een levendige discussie gevoerd. Het Bestuur van de NVK sprak de waardering uit voor het gebodene en informeerde of de kontaktgroep bijvoorbeeld 66n maal per jaar een dergelijke bijeenkomst, maar dan van kortere duur, zou kunnen verzorgen. De leden van de groep hebben zieh hiertoe in beginsel bereid ver- klaard. c) Demonstratie van de Kongsberg - MBB Scanner en het Sysscan- systeem te Enschede. Van 26 tot 29 mei 1982 werd in Enschede op het ITC de apparatuur gedemonstreerd en de kontaktgroep was daarbij op 26 mei 1982 aanwe- zig. Daarbij bleek een belangrijke vooruitgang geboekt te kunnen wor den ten opzichte van vorige resul taten. d) Het gebruik van digitale tech- nieken bij verwerking van remote- sensing beeiden. De digitale methoden bieden een zeer goede mogelijkheid om de vaak gecompliceerde remote- sensing beeiden te analyseren en te generaliseren zoals bij de firma Belfotop-Eurosense bleek. L. van Zuijlen DE BEGELEIDINGSCOMMISSIE PBNA IN 1982 1982 was het negende jaar van de Begeleidingscommissie en daarin werd zes keer vergaderd. De commissie werd versterkt met ing. S. C. Hoos (Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, Delft), zodat voor de NVK thans zitting hebben: prof. dr. J. J. C. Piket, J. Ooms, drs. P.W. Geudeke, ing. S. C. Hoos en A. H. Verroen. Van de kant van PBNA werd aan de vergadering deelgenomen door de examensecretaris J. van der Heijden en door H. van Goor (cur- sisten- en leerstofzaken). Naast de steeds terugkerende on- derwerpen rondom de examen- organisatie en de herziening van de lessen, werd in 1982 ook over leg gevoerd met de NVK-werk- groep Kartografische Vorming en werd aandacht besteed aan de nieuwe blokexamens die in 1983 zullen worden ingevoerd. De verhouding met PBNA was weer bijzonder goed. Het aantal cursisten blijft op een redelijk niveau en bedroeg in maart 1982 54. Het doel van de cursus raakt steeds beter verwezenlijkt doordat in diensten en bedrijven de waarde van de cursus meer en meer wordt erkend. De technische en theoretische ont- wikkelingen in de kartografie ma- ken een aanpassing van de lessen dringend nodig. Van zes vakken heeft de Begeleidingscommissie nu een doel Stellings- en inhouds- voorstel goedgekeurd. Er waren vijf vakken in bewerking, maar hei aas hebben de in aanmerking körnende auteurs daarvoor weinig tijd beschikbaar. Aan het examen, dat weer in het prachtige Kema-electrumgebouw te Arnhem werd afgenomen, namen 40 kandidaten deel. Daar- van deden er 15 een of meer deel- examens en voltooiden 25 kandida ten hun examen. Er slaagden er 17, wat neerkomt op 68%. De namen van de geslaagden zijn: J. W. J.M. van Gelder R. W. Gommers H. A. Gijsbertse L Hamersma V. H. M. van Hees M. C. Hoebeke Th. Jacobs E. Jongma E. R. van de Kerff H. Kieft A. A. C. M. Luijkx J. Mersch J. Onderstal A. L. Ploos van Amstel E. Reinders J. W. van Rosmalen G. de Ruiter Het totale aantal gediplomeerden is hiermee op 81 gekomen. Dankzij de medewerking van vijf- tien vakgenoten die opgaven maak- ten of de uitwerkingen beoordeel- den kon PBNA ook dit examen weer goed laten verlopen. A. H. Verroen EEN BIBLIOGRAFISCHE DATA BANK Op een recent Symposium te Mainz van Commissie VI van de Inter national Society for Photogrammetry and Remote Sensing (ISPRS) werd vastgesteld dat het aantal vakmen- sen (geödeten, fotogrammeters, kartografen) dat gebruik maakt van bibliografiefe'n een dalende tendens vertoont. Als verklaring hiervoor werden de volgende redenen aan- gevoerd. Vakbibliografen kunnen de wassen- de informatiestroom die in 5 we- relddelen over onze hoofden wordt uitgestort nauwelijks meer bijhou- den. Ter illustratie zij bijvoorbeeld ver meld dat op het ISPRS-congres te Hamburg in 1980 in totaal 6000 pagina's aan voordrachten werd gepresenteerd. Alles omvattende vakbibliografieön bestaan bijna niet meer; of ze zijn niet compleet of zij bevatten te veel weinig-significante publicaties. Het komt niet zelden voor dat zgn. 'congres papers' worden geschre- ven om fondsen te verkrijgen voor reis- en verblijfkosten om congres- sen en conferenties te kunnen bij wonen en niet uit zuiver weten schappelijke overwegingen. Een bekend verschijnsel is dat op ver schallende deelterreinen van 'surveying and mapping' papers die eiders ter wereld reeds zijn 10 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 12