te geven, de publicatie in twee de- len te splitsen en de onder zijn leiding gereedgekomen hoofdstuk- ken in een eerste deel onder te brengen. Intussen zijn de druk- proeven van dit eerste deel (eirea 280 pagina's) gereed gekomen en kan publicatie nog dit jaar worden verwacht. Het omvat hoofdstukken Over geschiedenis en object der kartografie, Over de wiskundige grondslagen van het maken van kaarten, over ontwerp, vormgeving en waarneming van kaarten en hun vervaardiging, beschrifting en re- productie. In het tweede deel, dat volgend jaar tegemoet gezien kan worden, zullen vervolgens topogra- fische kartografie, de compilatie van kleinschalige kaarten, genera- lisering en automatisering aan de orde komen. Met de verschijning van deel I van "Basic Cartography: a Manual for Students and Technicians"zoals de volledige titel in het Engels luidt, is een mijlpaal bereikt in het onderwijswerk van de ICA. Het zal initiatiefnemer Koeman veel genoe- gen doen dat zijn werk onder de kundige leiding van de heer Fullard wordt voortgezet en tot een goed einde wordt gebracht. Hoewel se- dert 1972 verschillende leerboeken in de kartografie zijn versehenen en de urgentie van een "Basic Manual" van de ICA minder groot is als destijds, kan worden aange- nomen dat het boek in een behoefte voorziet, zeker wanneer men de groeiende belangstelling voor de kartografie buiten Europa en Noord- Amerika in de beschouwing betrekt. De belangstelling die van Indone sische, Indiase en van Japanse zij- de voor de mogelijkheid van een vertaling van de "Manual" wordt getoond möge als maatstaf hiervoor gelden. F. J. Ormeling sr. ICA CONFERENTIE PERTH, AUSTRALIE, 1984 In aansluiting op het bericht in het vorige nummer van het KT kan nu worden meegedeeld dat samenvat- tingen van artikelen voor de Inter nationale Kartografisehe Conferen- tie 1984 in Perth uiterlijk 15 novem- ber 1983 in het bezit dienen te zijn van de sekretaris van de NVK, drs. J. Russchen (p/a Postbus 58, 9700 MB Groningen). De NVK zal daarna voor de gezamenlijke inzen- ding zorgdragen. De getypte samenvattingen moeten bestaan uit minstens 500 woorden en in het Engels en Frans worden gesteld. Auteurs worden verzocht aan te geven op welk conferentie- thema het artikel betrekking heeft en of (een gedeelte van) het artikel reeds eerder gepresenteerd is. Is dat laatste het geval dan gaarne opgave van plaats en tijdstip van die publikatie en/of lezing en van de relatie van het nieuwe artikel tot het voorgaande. Tenslotte wor den auteurs verzocht aan de samen- vatting een körte biografie toe te voegen met daarin de huidige en eventueel vroegere betrekkingen en ervaring in de kartografie. Inmid- dels is de tweede circulaire voor de conferentie versehenen met daarin onder meer ook de richtlij- nen voor auteurs en het definitieve inschrijvingsformulier. Exempla ren van de circulaire kunnen wor den aangevraagd bij de NVK-secre- taris. E. S. Bos H. ROMBACH 1923 - 1983 Op 9 September overleed in Den Haag H. Rombach, in leven karto- graaf bij de Dienst van de Hydro- grafie. Behalve voor de ontwikkeling van de internationale zeekaart waar Rombach de afgelopen 20 jaar een belangrijk aandeel in had, is zijn overlijden ook een gevoelig verlies voor de werkgroep terminologie van de NVK, waarvan Rombach sedert de oprichting lid was. Als zodanig heeft hij meegewerkt aan de eerste en tweede editie van het Multi lingual Dictionary of Technical Terms in Cartography. Bovendien had hij onlangs de uitgangspunten mede vastgelegd voor een Neder- lands woordenboek met definities van kartografisehe termen. Mede door zijn werkkracht en ori- ginele bijdragen was het bijzonder prettig met hem samen te werken, en het zal de werkgroep zwaar vallen dit werk zonder hem te vol- tooien. F. J. Ormeling HOOGLERAAR KARTOGRAFIE IN ENSCHEDE Het College van Curatoren en de Rector van het International Insti- tuut voor Luchtkaartering en Aard- wetenschappen (ITC) hebben het genoegen bekend te maken dat de heer Gerald McGrath is benoemd tot hoogleraar in de kartografie en hoofd van de kartografisehe afde- ling van het instituut. Hij volgt daarmee prof. dr. F. J. Ormeling als zodanig op. Deze benoeming geldt voor een periode van twee jaar ingaande 1 januari 1984. Professor McGrath is thans staflld van het 'Department of Geography' van de Queen's University in Kingston, Ontario, Canada. Hij bekleedde gedurende een aantal jaren een 'senior post' bij deze universiteit. Daarvoor doeeerde hij aan de Makerere Universiteit in Kampala, Uganda, was werk- zaam bij het 'Directorate of Overseas Surveys' in Kenya, Uganda en Tanzania en werkte kör te tijd voor de firma Hunting Surveys in Iran. Hij werkte mee aan de samenstelling en publicatie van de eerste uitgave van de atlas van Uganda en schreef over de verschillende aspecten van het ont- werpen en gebruik van topografi- sche en toeristische kaarten voor Afrika, Jamaica en Canada. Hij is de auteur van 'The surveying and mapping of British East Africa' en van 'Mapping for Development. The contributions of the Director ate of Overseas Surveys'. Hij werkt thans aan onderzoek op het gebied van het ontwerp en gebruik van zeekaarten en de 'Marketing' van kartografisehe Produkten. Hij is 'past President' van de Canadian Cartographic Association, en hij heeft nauwe betrekkingen met de centra voor remote sensing in Canada en Ontario. TENTOONSTELLING VORMEN VAN SCHRIFT Van 30 September 1983 tot en met 1 juli 1984 zal in het Centraal Mu seum in Utrecht opgesteld staan de tentoonstelling Vormen van Schrift, de mens als tekstverwerker. Een thematentoonStelling over onver- moede aspekten van het schrift, het schrijven en de techniek van verme- nigvuldigen. Dit is niet de zoveelste geschiedenis van het schrift of de 12 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 14