drukkunst, noch een beeld van de toekomstige vormen van kommuni- katie. Wel zal blijken dat de mens in zo'n 5000 jaar vele vormen van visuele uitdrukkingsmogelijkheden heeft uitgeprobeerd. In het eerste deel van de tentoon- stelling wordt aangetoond dat alleen het schritt zieh kan ontwikkelen tot een uiterst genuaneeerde vorm van overdragen van gedachten, onafhan- kelijk van tijd en plaats, en hoe dat kon. Er wordt inzicht gegeven in de prineipes waarop de visuele kommunikatie berust en hoe de mens daarvan gebruik heeft ge- maakt. Schrift bleek soms niet alleen mid- del om informatie Over te brengen: de vorm oefent invloed uit op de inhoud. Over dit alles gaat het tweede deel van de tentoonstelling. Daarbij wordt ingegaan op het werk van grafische vormgevers, letterontwerpers en vrije kunste- naars. De tentoonstelling is ontstaan op initiatief van Van Boekhoven-Bosch bv, grafische industrie te Utrecht ter viering van het 150-jarig be- staan van het bedrijf. Ter begelei- ding van de tentoonstelling ver- schijnt een publikatie waarin de achtergronden van het onderwerp nader worden toegelicht. Inlichtingen: Centraal Museum der Gemeente Utrecht, Postbus 2106, 3500 GC Utrecht, tel. 030-315541. Het bezoekadres is Agnietenstraat L TENTOONSTELLING NATIONALE LANDSCHAPPEN De tentoonstelling Nationale Landschappen is van 9 Oktober tot 9 januari te zien in het Natuur- museum, Gerard Noodtstraat 21 te Nijmegen. De tentoonstelling geeft een beeld van de landschappe- lijke waarde van Nederland. Nederland heeft een zeer gevari- eerd en wisselvallig landsehap. In läge delen getuigen dijken, door- braakkolken, terpen, polders, molens, plassen, vaarten en slo- ten van de eeuwenlange strijd tegen het water. Maar toen de mensen het water beheersten, waren uit- gestrekte landbouwgronden voor- zien van een regelmatige watertoe- voer. Ook op hogere gronden ont- wikkelde zieh een harmonieus evenwicht tussen landbouw en vee- teelt. Arme gronden werden be- weid met Schapen en rundvee. KT 1983. IX. 4 Vruchtbare gronden längs rivieren en beekdalen waren in gebruik als akker of boomgaard. Hooilanden verschaften het voer voor het vee in de winter. Er was voldoende voedsel voor velen, en geen ander deel van Europa is zo rijk bezaaid met stadjes, dorpen, gehuchten en buurtschappen als 'de läge landen bij de zee'. De mensen vormden het landsehap en droegen bij aan de rijkdom en variatie van de na- tuur. Kunstmest, onkruidbestrijding, in- sektenverdeling, bulldozer en drag- line hebben een groot deel van de oude schoonheid voorgoed verwoest. Om althans een deel van de oor- spronkelijke rijkdom te behouden, heeft de overheid een aantal gebie- den aangemerkt als nationale land schappen. Het Ministerie van Land bouw en Visserij Steide hierover een tentoonstelling samen. Zij ver- leende ook haar medewerking aan een afzonderlijk gedeelte over het Rijk van Nijmegen. De openingstijden zijn van maandag t/m vrijdag van 10. 30-17. 00 uur en op zondag van 13. 00-17. 00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 2, - voor volwassenen en f 1, - voor 65-plussers en kinderen. STUDIE DAG KAFI MAATSCHAP- PELUKE ONTWIKKELINGEN EN VASTGOEDINFORMATIE De Stichting voor Kadastrale en FinanciSle Administratie (KAFI), een samenwerkingsorgaan van de Heidemij, RAET en de Nederlandse Waterschapsbank, hield op 28 april jl. in Utrecht een studiedag over de snelle informatievoorzieningen betreffende vastgoed. KAFI werkt, o. a. met teams van specialisten op het gebied van kaartvervaardi- ging en automatisering, aan opdrach- ten van nationale, provinciale of locale overheden. Kartografisch relevant was dat op deze studiedag de automatisering van kadastrale Systemen van water- schappen werd besproken, en te- vens pogingen van gemeenten om soortgelijke Systemen op te bouwen. De waterschappen wensen voor in- ventarisatie van hun gegevens een uniforme kaart, maar achten de GBKN daarvoor te duur en te lang- zaam. De gemeentes willen ook uniform kaartmateriaal, om dou- blures te vermijden, en zouden dit zelfs het liefst in de vorm van een digitaal topografisch basisbestand ter beschikking hebben. Op de wens topografische informatie met the matische gegevens te combineren, speelde prof. Bogaerts in door de mogelijkheden van nu reeds in de Verenigde Staten ontwikkelde dynamische, driedimensionale kartografisehe presentatietech- nieken te behandelen. F. J. Ormeling LICHTSTRAAL PLOTTERS Rh6ne-Poulenc Systemen B. V. is een samenwerking aangegaan met de Amerikaanse firma Gerber Scientific Instrument Cy. voor de verkoop van precisieplotters. Gerber plotters hebben een grote mate van nauwkeurigheid. Hierbij wordt gebruik gemaakt van gebundeld licht, waarmee op wash-off of op fotografische film wordt getekend. In tegenstelling tot penplotters is er dus geen direkt kontakt tussen tekenkop en film, waardoor - de plotter volledig zelfstandig en zonder contröle het compu- terprogramma kan uitvoeren (grote besparing aan mankracht); - de lijnen steeds van gelijke dikte zijn en nimmer tot uit- vloeien of tot scheuren kunnen leiden; - de snelheid veel hoger ligt dan bij penplotters. De Gerber plotters kunnen boven- dien van een penkop worden voor- zien met behoud van nauwkeurig heid. Het type 4477 - de kartografisehe plotter genoemd - wordt veel voor kaartwerk toegepast, maar ook in die industrie waar men met gro- tere tekeningformaten werkt en aan nauwkeurigheid hoge eisen stelt. Voor nadere informatie Rhöne-Poulenc Systemen B. V. Postbus 13, 2380 AA Zoeterwoude (tel. 071 - 899221). TE KOOP GEVRAAGD Gebruikte spiegelstereoscope voor hobbydoeleinden. Beeldgrootte ca. 30x30 cm of kleiner. Tel. na 19. 00 uur 070-680416

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 15