Onbezonnenheid en doelmatigheid in de kartografie, C. Koeman gedemonstreerd aan de hand van oude en nieuwe kaarten ten behoeve van verkeer en toerisme Uit vroeger eeuwen "Aan de amoureuze verwikkelingen van de Engelse Koning Hendrik VIII danken we een zeer vroege in- formatie over het verloop van het Spanjaardsgat, het Marsdiep, de ligging van de Haaksgronden en de ver- dere toegang en vaart naar en in de Zuiderzee. Ter voorbereiding van zijn plan om in 1539 Anna van Kleef over zee naar Engeland te laten brengen lief hij in dat jaar twee ervaren zeelui, Richard Couche uit Dover en een zekere John Aborough, die reeds eerder geheime missies in de läge landen had vol- bracht, de vaart door het Marsdiep naar Harderwijk verkennen. Door Harderwijk, gelegen in het land van de Hertog van Gelre, als inscheephaven te gebruiken, wilde Hendrik VIII vermijden, dat hij Keizer Karel V om een doorreisverlof naar Calais moest vragen" (figuur 1). In een voordracht over onbezonnenheid en doelmatig heid mag deze schetskaart niet ontbreken. Je hoeft geen zeeman te zijn om dit zeekaartje als gebrekkig te kunnen definieren. Er is veel essentiöle informa- tie over diepten en juiste koersen op weggelaten. Toch zijn de Engelsen met Anna van Kleef onder hun Figuur 1. Schets uit 1539 van de ingang van het Marsdiep, vervaardigd door Engelse zeelieden in opdracht van koning Hendrik VIII (verkleind). Hatfield House, England. hoede er mee thuisgekomen. Als oudste gedrukte regionale kaart van Nederland geldt een houtsnedekaart van het zgn. Oversticht. Ze werd hoogstwaarschijnlijk in of kort v66r 1524 op last van het bisdom Utrecht vervaardigd. In het jaar 1524 heeft het bisdom een afvaardiging naar Heidelberg gezonden om de nieuw benoemde bisschop Hendrik van Beieren te bewegen naar zijn diocees te komen. Uit archiefstukken blijkt dat de afgezan- ten van Utrecht een kaart voor de nieuwe bisschop meebrachten waarop de ligging, de grootte en de bewoning van bisdom plus Oversticht duidelijk afge- beeld waren. Hendrik van Beieren was nog nooit in Nederland geweest. De tekenaar kon hem dus wat wijsmaken. De tekenaar heeft een wervende kaart moeten maken, die er aantrekkelijk voor de nieuwe bisschop uitzag. Veel parochies met welvarende kerken en kloosters zouden hem een goed bestaan verzekeren. Om hem van de welvaart in Utrecht en het Oversticht te overtuigen, werden de dorpen en Steden met dominerende Symbolen aangegeven, aldus grote bevolkingsdichtheid suggererende. Een zddr doelmatige kaart(figuur 2). Figuur 2. Gedeelte van een houtsnedekaart uit 1524 van het Oversticht. U. B. Leiden. KT 1983. IX. 4 19

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 21