A* »riifwM. ~~i 9m Gtfikelfte H«ra3« Vrrnciuüial Figuur 5. Vergelijking tussen de ANWB toeristenkaart 1:100. 000 uit 1982 en de eerste ANWB fietskaart uit 1923. Er blijft echter voor de fietser nog veel te wensen over. Blijkens een uitvoerig warenonderzoek zijn de meeste toeristenkaarten niet doelmatig voor fietsers. Dat warenonderzoek werd in 1979 verricht door des kundigen van de Echte Nederlandse Fietsersbond, ENFB, die 28 kaarten onderzocht. Daarvan werd ver slag gedaan in een brochure, die weer besproken werd in het Kartografisch Tijdschrift 1980. VI. 3. Kwalitatief veruit het beste werd de ANWB Toeristen kaart 1:100. 000 beoordeeld. Door de ENFB werd in 1980 de Fietskaart Informatie Stichting opgericht, waarmee het kontakt tussen kaart- gebruikers en kaartmakers verbeterd gaat worden. Deze stichting verzorgt en bevordert geheel of gedeel- telijk het ontwerp, de redaktie en de uitgave van 'milieu-vriendelijke kaarten'. Aldus de omschrijving van de doelstelling in de notariele stichtingsakte. Een dringende behoefte bestaat er bij de fietser aan doelmatige kaarten in de Steden. Ook daaraan heeft de ENFB een bijdrage geleverd. De juichende bewoor- dingen over onze rijkdom aan goede toeristenkaarten kunnen niet herhaald worden voor het werk- en woon- verkeer. Voor miljoenen fietsers is het woon- en werkverkeer veel belangrijker dan het toeristisch verkeer. Doelmatigheid van stadsplattegronden voor de fietser in het woon- en werkverkeer ontbreekt. Aan dit aspect dat toch zo hödl belangrijk is, werd niet veel aandacht geschonken door de uitgevers van stadsplattegronden. Om daarin verandering te brengen heeft de afdeling Utrecht van de ENFB een brochure uitgegeven over Fietswegwijzers in de stad Utrecht'. De ENFB is mijns inziens terecht van mening dat be- wegwijzering de noodzakelijke komponent is uit de twee-eenheid: weg - kaart. Even teruggrijpen in de geschiedenis: op de Japanse wegen, afgebeeld als strookkaart, was de bewegwijzering overbodig, omdat de strookkaart een dermate grote schaal bezat, dat de reiziger zieh aan de afgebeelde topografische objecten kon orienteren. In onze Steden verlangen de doortrekkende toerist en het dagelijkse woon- en werkverkeer een kaart waar- op de kortste verbindingen tussen punt van uitgang en bestemming staan aangegeven. Speciale wegwijzers op kruispunten kunnen daarbij niet gemist worden. De doelstelling 'kortste verbinding' is primair, want het is voor een fietser nergens aangenaam in een stad. De term 'milieu-vriendelijke kaarten' uit de stichtings akte is hier dan ook nauwelijks toepasselijk. Dat Ste den niet fiets-vriendelijk zijn valt uit hun ontstaansge- schiedenis af te leiden. Nederlandse Steden met 17e eeuwse kernen zijn op transport te water en op ver keer te voet ingesteld. 24 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 26