Topografische kaarten vroeger, nu en straks P L. van Zuijlen Het thema voor de viering van het vijfde lustrum van onze Nederlandse Vereniging voor Kartografie is 'De Kaart Actueel'. Toen ik dit las kwamen drie gedachten in mij op. Bedoelt men, als we denken aan topografische kaarten, het actueel houden van kaarten door: - kaartherziening? of door - gewijzigde produktiemethoden? of door - het aanpassen van de kaarten aan wensen naar vorm en verkrijgbaarheid? In feite kunnen alle drie onderwerpen daarbij betrok- ken worden en ik zal ook trachten deze onderwerpen kort te behandelen. Kaartherziening De topografische kaarten van ons land worden cyclisch herzien en wel dön maal per 5, per 7 of per 10 jaar, afhankelijk van het gebied. Deze cycli zijn internatio- naal in NATO-verband vastgesteld, waarbij elk land de gebieden, waarvoor de verschillende herzienings- perioden gelden, vaststelt. Herziening van de basiskaart op de schaal 1:12.500 Voor de Nederlandse topografische kaarten wordt de mate van de herziening beoordeeld aan de hand van de nieuwe luchtfoto's. Het gebied van elk topografisch kaartblad 1:50. 000, dat voor herziening in aanmerking komt, wordt in de maanden maart/april opnieuw uit de lucht gefotogra- feerd op de schaal 1:18. 000 met een lens met 21 cm brandpuntsafstand. Deze normaal-hoek-lens wordt gekozen in verband met de geringe vervorming in de luchtfoto's ten gevolge van hoogteverschillen in het terrein. Daardoor kan in ons land voor gebieden met gering hoogteverschil de ontschrankingsmethode worden toegepast. Voor de gebieden met grotere hoogteverschillen of met hoogbouw gebruiken we de orthofotomethode of stereokaartering. Zijn de nieuwe luchtfoto's beschikbaar dan wordt bij de voorbereiding van het werkprogramma voor het körnende jaar vastgesteld of de toepassing van de her- zieningsmethode technisch mogelijk en/of doelmatig is. In de eerste plaats wordt de lijnkwaliteit van de bestaande gravure van de basiskaart op de schaal 1:12. 500 beoordeeld, om na te gaan of de vervaardi- ging van een duplicaatgravure door dooretsing moge lijk is. Is dit niet het geval dan wordt het blad op nieuw gegraveerd en dient de topografenafdeling vol- ledig geTnterpreteerde en opgewerkte vergrote lucht foto's op de schaal 1:10. 000 te vervaardigen als hulp- middel voor de kartografen. Als het voor de opleiding van leerling-topografen noodzakelijk is bepaalde bla- den geheel nieuw te verkennen en te graveren wordt in onderling overleg tussen de afdelingen besloten welke bladen daarvoor in aanmerking komen. Het kan dus zijn dat men daarvoor bladen 1:10. 000 kiest die qua lijnkwaliteit toch beter opnieuw kunnen worden gegra veerd en tevens qua topografische dichtheid voor de jongere leerling-topografen beter geschikt zijn. De leerling-topografen verkennen deze bladen dan onder leiding van de leraar-topograaf geheel opnieuw en volledig. Als men na de bovengenoemde procedure heeft vast gesteld welke bladen in principe voor herziening in aanmerking komen zal moeten worden nagegaan of een herziening doelmatig is. Daartoe wordt door de topograaf een model gemaakt waarop de veranderingen in de topografie staan aangegeven. De topograaf ver- gelijkt daartoe de nieuwe luchtfoto-vergrotingen op de schaal 1:10. 000 met de bestaande kaart 1:10. 000, welke als diapositieffilm Over de foto wordt heenge- legd. Op deze film worden de geconstateerde wijzi- gingen aangegeven. Daarna gaat men na of de hoeveel- heid wijzigingen zo groot is dat een nieuwe kaartering moet worden opgezet of dat kan worden volstaan met een herziening. Is het laatste het geval dan kan de dia positieffilm met de aantekeningen worden gebruikt als zgn. wegneemmodel. Daarmee kan men dan het afdek- ken van de weg te nemen lijnen in de oude of bestaande kaart uitvoeren. Het gaat daarbij om die delen van een kaartblad, waarin de oude topografie is verdwenen en waarvoor nieuwe in de plaats is gekomen zoals stads- uitbreidingen, wegen met kunstwerken, spoorlijnen, ruilverkavelingen, recreatiegebieden en wijzigingen in bodemgebruik. Als grote gebieden moeten worden gewijzigd, welke dus moeten worden afgedekt in de oude basisgravure, zullen belangrijke ongewijzigde delen daarbinnen zoals spoorlijnen, belangrijke dijken en steenglooiingen worden uitgespaard, aangezien deze in de kartografi- sche arbeid zeer tijdrovend zijn. Zijn in de bestaande basisgravure ook destijds delen gekaarteerd uit plans en niet uit luchtfoto's, dan worden deze bij de herzie ning opnieuw en nu wel uit de luchtfoto's gekaarteerd. Naast de grotere gewijzigde gebieden worden op de diapositieffilm van de bestaande kaart 1:10. 000 ook nieuwe terreindetails, welke op de oude kaart niet voorkomen, aangegeven, uiteraard op een globale wij ze. Is de diapositieffilm 1:10. 000 aldus voorzien van de geconstateerde wijzigingen dan wordt aan de hand daarvan beoordeeld of voor een herziening dan wel voor een nieuwe kaartering moet worden gekozen. Wordt voor een herziening van een kaartblad gekozen KT 1983. IX. 4 27

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 29