Herziening van de kaart op de schaal 1:25.000 dan gaat de topograaf de gebieden waar belangrijke veranderingen geconstateerd zijn op de nieuwe lucht- foto's stereoscopisch interpreteren. In het terrein worden dan vervolgens - de geihterpreteerde gebieden waar nodig aangevuld; - alle wegen verkend volgens de nieuwe thans gelden de wegenclassificatie; - waar nodig terreindetails toegevoegd welke bij de voorbereiding niet zijn herkend; - de veranderingen in het bodemgebruik in de niet gewijzigde gebieden, voorzover zichtbaar vanaf de wegen, aangetekend; - de bijzondere gebouwen zoals gemeentehuizen, post- kantoren, politiebureau's, gemalen, hoogbouw en dergelijke, nagelopen; - de toponymische gegevens gecontroleerd evenals - de gemeentegrenzen. Op de bestaande basisgravure op de schaal 1:12. 500 wordt daarna al datgene afgedekt dat niet op de nieuwe kaart in ongewijzigde vorm kan worden gehandhaafd. Van deze afgedekte basisgravure wordt dan vervolgens een diapositieffilm vervaardigd. Door de landmeet- kundige afdeling wordt na paspuntsbepaling in het terrein, aerotriangulatie en blokvereffening door mid- del van ontschranking, orthofotoprojektie en stereo- kaartering een nieuwe gids op stabilene op de schaal 1:12. 500 samengesteld. Is deze gereed dan brengt de kopiTst hierop een positieve kopieerlaag aan. Het diapositief van de ongewijzigde topografie wordt hierop belicht waarna ontwikkeling volgt. Uiteraard wordt de diapositieffilm zeer nauwkeurig ingepast. De zacht gebleven delen van de kopieerlaag, dus de delen welke bedekt waren door de zwarte lijnen van de diapositieffilm, worden door de ontwikkelaar opgelost, terwijl de delen welke wel door het licht getroffen zijn hard en ondoordringbaar zijn geworden. Het doorets- middel, dat vervolgens snel wordt opgebracht kan nu in de 'open' ontwikkelde lijnen het stabilene bereiken en daarin de graveerlaag oplossen. Aldus kan het on gewijzigde beeld door chemische gravure worden overgebracht. De etsing wordt door de kopiTst zeer nauwkeurig gevolgd en zodra nodig tot staan gebracht om de lijnbreedte niet te groot te laten worden. De harde delen van de kopieerlaag worden daarna los- geweekt en weggespoeld. Het nieuwe gidsbeeld met daarin de doorgeötste 'oude ongewijzigde' topografie wordt vervolgens aan de kartograaf aangeboden, die met de door de topograaf van aantekeningen voorziene luchtfoto's op de schaal 1:10. 000 in de nieuwe topo grafie direct in kontakt met de doorge'ötste oude topo grafie kan graveren. Aansluitingsproblemen kunnen dus daarna niet meer optreden. Na controle door de topograaf maakt deze nog een kleurmodel en een namenmodel. Dan is het mogelijk de nieuwe kaart 1:10. 000 door fotografische vergro- ting van de basiskaart 1:12. 500 naar de schaal 1:10. 000, en na het aanbrengen van enkele namen, de coördinaat getallen längs de randen en de legenda, spoedig aan te bieden aan de drukkerij alwaar deze kaart in grijs in offset wordt gedrukt. Soms is het noodzakelijk, bijvoorbeeld in verband met het laat ter beschikking komen van de nieuwe lucht foto's, om de herzieningsmethode nog wat te versnel- len, namelijk door niet de gids voor de nieuwe basis kaart geheel samen te stellen uit nieuwe ontschrankte beeiden, orthofoto's en stereokaartering doch alleen uit de nieuwe grondslagbeelden van de allernoodzake- lijkst te herziene gedeelten. Op deze manier kan de gids van de nieuwe basiskaart eerder ter beschikking komen. Het nadeel is uiteraard dat kleine veranderin gen in die gedeelten van de kaart waar geen nieuwe fotobeeiden op de gids zijn afgebeeld iets minder nauwkeurig kunnen worden gekaarteerd. De herzieningsmethode van de basiskaart levert in vergelijking met het geheel nieuw graveren ervan een arbeidsbesparing op van ongeveer 50%. Opgemerkt dient echter te worden dat het dooretsen van de onveranderde lijnen in de nieuwe gids van de basiskaart niet onbeperkt kan worden voortgezet. Bij een volgende herziening moet nauwkeurig worden na- gegaan of dooretsing van onveranderde delen opnieuw mogelijk is, gezien de lijnkwaliteit. Terreinverkenning Ook in de werkzaamheden van de topografen is een wijziging gebracht en wel in die zin dat meer nadruk is gelegd op de voorbereiding op het bureau van een te bewerken blad. De interpretatie van de fotobeeiden vöör de verkenning in het terrein krijgt thans meer aandacht, waardoor de tijd die nodig is in het terrein kan worden terugge- bracht. In het volgende Schema zijn de benodigde werkdagen per blad van 62j, km oppervlak voor een topograaf weergegeven: vroeger nu Voorbereiding op bureau Terreinwerk licht blad Terreinwerk normaal blad Terreinwerk zwaar blad Controle op bureau v/d basiskaart kleurmodel vervaardigen namenmodel vervaardigen 4 22 37 47 30 12 12 22 37 30 De herziening van de kaartbladen op de schaal 1:25. 000 is sterk verbonden aan die van de basiskaart op de schaal 1:12. 500. Hoewel de huidige produktie- methode voor de kaart 1:25. 000 is gewijzigd, waarop straks wordt teruggekomen, zal voor de volledigheid van het overzicht van de werkmethoden thans kort de tot ca. 1980 gevolgde herzieningsmethode voor de kaart 1:25. 000 worden weergegeven. Als besloten was een blad 1:25. 000 te herzien werd daarbij, waar mogelijk ook de doorets-methode toe- gepast. Met behulp van de nieuw vervaardigde basiskaart 1:12. 500 maakte men door fotografische verkleining naar de schaal 1:25. 000 en een montage van twee ba- siskaarten een nieuwe gids, een zgn. algemeen nega- tief. Dit beeld werd op stabilene afgebeeld door ge- bruik van een diazolaag. Inmiddels waren, onder meer met gegevens reeds verzameld voor de herziening van de basiskaart, op de bestaande deelgravures zwart, blauw en rood de gewijzigde gedeelten afgedekt, waarna diapositieffilms van deze gedeeltelijk afgedekte deelgravures werden gemaakt. Geheel op dezelfde wijze als bij de basiskaart reeds is beschreven werden vervolgens de ongewijzigde lijnen 28 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 30