Herziening van de kaart op de schaal 1:250.000 doorgeetst in de gidsen voor achtereenvolgens het zwarte, blauwe en rode lijnwerk. In sommige geval- len was het opnieuw graveren (bijvoorbeeld voor blauw) voordeliger dan het afdekken en dooretsen. De hoogtelijnen in de bruine gravure werden waar nodig aangepast. Het is niet zinvol gebleken de kleurmaskers (peel- coats) voor de kleurvlakken van de bestaande kaart te gebruiken. Deze werden bij herziening dus opnieuw vervaardigd. De hierboven beschreven herzieningsmethode voor de kaart 1:25. 000 gaf in vergelijking met het geheel graveren van het lijnwerk een besparing van 50%. Een blad waarop 125 km2 terrein van gemiddelde dichtheid staat afgebeeld, vraagt voor geheel nieuw graveren van het lijnwerk 20 arbeidsweken van 40 uur. De herzieningsmethode vereist voor een vergelijkbaar blad 10 arbeidsweken. Als nadeel van de dooretsme- thode op deze kaartschaal moet worden aangetekend dat bijvoorbeeld een nieuwe wegenklassifikatie, welke voor de 1:50. 000 kaartschaal wel werd verkend in het terrein en dus ook beschikbaar was voor de kaart 1:25. 000, niet in de nieuwe kaart kan worden overge- nomen. Herziening van de kaart op de schaal 1:50.000 Ook voor de kaart op de schaal 1:50. 000 is getracht de dooretsmethode bij herziening toe te passen. Aan- gezien voor de kaart 1:50. 000, welke zowel voor mili- tair als civiel gebruik bestemd is, de wegen-klassifi- katie de laatste decennia minstens twee maal belang- rijk is gewijzigd, was het gebruik van de bestaande deeltekenstukken of gravures niet goed mogelijk en dus ook een procödd als de dooretsmethode niet toe- pasbaar. De methode is betrekkelijk kort geleden wel beproefd met kaartbladen welke reeds volgens de nieuwe wegenklassifikatie waren bewerkt. De resul- taten waren niet bevredigend en die herzieningen zijn niet gevolgd door andere, hoewel wel een kortere tijd nodig was voor het vervaardigen van het lijnwerk. De gravures voor de kaart op de schaal 1:50. 000 worden thans geheel nieuw vervaardigd. Wel is voor de herziening van de generalisatiemodel- len een speciale werkwijze toegepast. Het geheel nieuw vervaardigen van een generalisatiemodel voor de 1:50. 000 kaart wordt uitgevoerd op een gidsbeeld op de schaal 1:25.000, verkregen door verkleining van de basiskaart op 1:12. 500. Naast het gegenerali- seerde lijnenbeeld wordt ook een kleur- en een namen- model vervaardigd. Gaat men nu dat blad herzien dan wordt voor het vervaardigen van de generali satiemo- dellen de volgende werkwijze toegepast. Op de achter- zijde van een doorzichtige tekeningdrager brengt men als diapositiefbeeld het bestaande gegeneraliseerde beeld aan. Van de nieuwe reeds herziene basiskaart 1:12. 500 wordt een verkleining 1:25. 000 in blauw af gebeeld op een tweede tekeningdrager. De beide ge- noemde films legt men passend op elkaar met de nieuwe blauwe gids onderop. Op de bovenzijde van het eerstgenoemde dia tekent men nu de nieuw aan te brengen lijnen en op de achterzijde daarvan neemt men de gewijzigde lijnen weg. Deze werkwijze levert een besparing van 20% ten opzichte van het geheel op nieuw maken van een generalisatiemodel. De kaart op de schaal 1:250. 000, de enige kaart die direkt is samengesteld in de UTM-projektie, werd opgebouwd uit een grondslag van verkleinde 1:50. 000 bladen. Deze werden gebracht op de schaal 1:125. 000 en gemonteerd in het vierkantennet in de UTM-pro- jektie. Daama werden de deeltekeningen voor de verschillen- de kleuren vervaardigd aan de hand van reeds vooraf vervaardigde generalisatie-modellen. Bij de herzie ning van een volgende uitgave van deze kaart is ge werkt op de deelgravures van de bestaande kaart of op kopieen daarvan. Thans wordt voor deze kaartschaal een nieuwe werkwijze toegepast waarop later wordt teruggekomen. Gewijzigde p roduktiemethoden De toepassing van de bovenstaande herzieningsmetho de voor de kaart 1:25. 000 kon niet voorkomen, dat er een achterstand ontstond in de vervaardiging van de kaartbladen op deze schaal. Het aantal ervaren gra- veurs liep namelijk sterk terug mede als gevolg van de aangekondigde overplaatsihg van de Topografische Dienst naar Emmen. Om nu deze achterstand zo snel mogelijk in te lopen werd een ingrijpende beslissing genomen. De deelgravures voor zwart, blauw en rood worden thans niet meer apart vervaardigd. De kaart 1:10. 000 wordt nu direkt verkleind naar 1:25. 000. Slechts de oranje wegen en de grenzen worden ten behoeve van de leesbaarheid nieuw gegraveerd. De bebouwing welke voordien in rood op de kaart stond afgebeeld staat nu in zwart evenals het gehele sloten- patroon. De kleurmaskers voor de kleurvlakken wor den wel geheel nieuw vervaardigd, hetgeen uiteraard noodzakelijk is met dit onvertekende beeld van de kaart 1:10.000 verkleind tot 1:25.000. De wegen, paden en Symbolen worden dus ook ver kleind op de 1:25. 000 kaart weergegeven. Zo zijn de paden in bosgebied thans duidelijk smaller dan op de vertekende kaart. Het belang van het zo up-to-date mogelijk publiceren van het kaartbeeld is echter doorslaggevend geacht. Een nog sterker oplopende veroudering van het kaart beeld ten opzichte van de verkenningsdatum was be- slist onverantwoord. Aan graveerarbeid voor de nieuwe kaart 1:25. 000 wordt thans nog slechts 10% besteed van de tijd welke voor een nieuw te graveren blad, vervaardigd volgens de vorige methode, nodig was. Dit heeft uiteraard ook zeer belangrijke gevolgen voor de kosten van de vervaardiging van deze kaart. Toen besloten werd de kaart 1:25. 000 door verkleining van de kaart 1:10. 000 te gaan vervaardigen zijn nog drie wijzigingen ingevoerd en wel: - het gebruik van een ander schrifttype. Bodoni werd vervangen door Univers. Reeds vaker was dit on- derwerp ter sprake geweest en dit kon nu worden ingebracht. De leesbaarheid heeft hierdoor aan kwaliteit gewonnen. - de reorganisatie van de plaatsing van de randinfor- matie en de legenda, waarbij tevens een nieuwe vouwmethode kon worden ingevoerd; op de omslag is thans een titelflap afgebeeld. KT 1983. IX. 4 29

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 31