zijn, maar daarnaast uiteraard ook nog in gedrukte vorm. De digitale gegevens maken het mogelijk speciale kaarten te vervaardigen waarbij op verzoek bepaalde elementen zo nodig kunnen worden weggelaten of kun- nen worden gecombineerd. Ook de herziening van deze kaart zal dan naar verwachting sneller kunnen plaats- vinden. De digitale werkwijze zal meer en meer worden inge- voerd ook voor de kaarten op grotere schaal. Een heel belangrijke vraag voor ons is of de kartografie in Staat zal zijn tijdig te voldoen aan de vraag naar digi tale gegevens. Wat de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de remote sensing zullen brengen is nog moeilijk te voor- spellen. De thans bekende Landsatbeelden hebben voor de kaartering van ons land nog weinig opgele- verd. De resoluties van de nieuwe beeiden zullen echter veel groter zijn zodat verwacht mag worden dat grotere toepassingsmogelijkheden voor kaartering wellicht beschikbaar komen. Tenslotte nog een enkele opmerking over een kaart op de schaal 1:5. 000. De laatste tijd wordt deze kaartschaal meermalen ge- noemd. Naar verwachting zal door middel van een enqußte worden nagegaan of er behoefte aan een kaart op deze schaal beStaat en zo ja of aan die eventuele behoefte, gezien de kosten verbünden aan de produktie, kan worden voldaan. Wellicht is het interessant hier- bij op te merken dat in maart 1983 in Darmstadt (W. Duitsland) zeer levendig werd gediskussieerd Over het wel en wee van de Deutsche Grundkarten 1:5. 000. In vele 'Länder' wordt overwogen deze DGK 5 in ande re vormen leverbaar te maken zoals door meer foto- kaartbeelden en door het kombineren van de verschil- lende deeltekeningen. Bij de diskussies kwam regel- matig naar voren dat de huidige ekonomische toestand een zeer ongunstige invloed op de voortgang van de produktie van deze kaart zal kunnen hebben. In Sleeswijk-Holstein is dit reeds het geval, want daar is besloten de produktie van de DGK 5 te stoppen en over te gaan tot het vervaardigen van een kaart op de schaal 1:10. 000. Winnaar van de le en 3e prijs van de cartoonwedstrijd: K. Hulsteijn (Stiboka). Dit is besloten na een uitvoerige enquete onder de kaartgebruikers. Noot Prof. ir. L. van Zuijlen is adjunkt-direkteur van de Topografische Dienst te Delft en hoogleraar aan het ITC te Enschede. Summary L. VAN ZUIJLEN - TOPOGRAPHIC MAPS IN THE PAST, NOW AND IN THE FUTURE? This paper was presented at the 1983 Lustrum Conference of the Dutch Cartographic Society. It goes into the subject of keeping topographic maps up-to-date by map revision, new production methods and new forms in which the maps are made available. Information is given about the procedures applied in revising the Dutch topographic maps at scales 1:12,500 (base map), 1:25,000, 1:50,000 and 1:250,000. In revising the base map use is made of a method in which only the new details are scribed and in which the unaltered lines of the old base map are chemically etched into the new scribe-coat. In the Netherlands there has been a radical change in producing the 1:25,000 topographic map recently: to keep the 1:25,000 map as up-to-date as possible it is produced by directly reducing the 1:10, 000 topogra phic map. At the same time the style of lettering has changed as well as the map layout and the sheet line system. For the 1:50, 000 map series map lay-out and style of lettering have been changed accordingly. In the production of the 1:250, 000 topographic map use is made now of computer-assisted production methods. In the future an increasing importance of computer-assisted mapping is expected in topogra phic mapping and maps will also be made available in digital form. AANGEBODEN: Boek: Diagram en kaart van C. I. Wieland, uit- gave Romen, Haarlem, 1980, voor de geredu- ceerde prijs van f. 8, -, (incl. verzendkosten). Te bestellen door overmaking van f. 8, - op post- gironummer 484407, t. n. v. penningmeester N. V. K. te Zoetermeer, onder vermelding van Diagram en kaart. In K. T. 1981. VII. 2 is een bespreking aan dit boek gewijd. De oorspronkelijke prijs bedroeg f. 29, 50. De Afdeling Geodesie van de TH - Delft houdt vrij- dag 20 en zaterdag 21 januari 1984 Open Dagen. Op deze dagen kunt U kennis maken met de werkzaam- heden en aktiviteiten van de Afdeling Geodesie. Het adres is Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Meer infor- matie kunt u krijgen bij de Afdeling Voorlichting van de TH - Delft, tel. 015 - 782920. KT 1983. IX. 4 31

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 33