ONTWATERINGSTOESTAND zeer goed I 2 goed 3 redelijk I 2 4 «Oed tot matig 4^3 matig NGK niet gekarteerd 5 siecht 1 ASS associatie Figuur 3. Fragment van de kaart Ontwateringstoe- stand, blad 27 Oost (verkleind). Figuur 4. Digitaal bestand met selektiemogelijkheden van de bodemkaart van Nederland, schaal 1 50. 000, per 1-3-1983. tekensysteem wordt niet alleen automatisch getekend maar kunnen ook selecties worden uitgevoerd. Daar- voor wordt de bodemkaart met alle grenzen voor bo- dem- en grondwaterversehillen gedigitaliseerd, dat wil zeggen elk onderdeel van de thematische inhoud wordt in coördinaten vastgelegd. Na het digitaliseren wordt interactief de tekst van de bodem- en de Gt-codes ingevoerd waarna het visueel mogelijk is door middel van een beeldscherm contro- les en correcties uit te voeren. Wanneer we de gegevens terug willen zien op papier dan kunnen we gebruik maken van een speciaal aan de Computer gekoppeld kopieerapparaat, de zogenaamde hardcopy unit, of we kunnen ze via de automatische tekentafel laten uittekenen. Het resultaat wordt ge- vormd door de grafische en niet grafische gegevens die samen de digitale bodemkaart vormen. Toch is dit niet de hoofdreden waarom automatisering wordt toe- gepast bij de herziening van de bodemkaart. We willen gebruik maken van de kennis die er bij Stiboka is op verschillende specialistische terreinen ten aanzien van de bodemgebruiksmogelijkheden voor bijvoorbeeld de akkerbouw, weidebouw, bosbouw, tuinbouw en van het laboratoriumonderzoek. Hiervoor worden beoordelingsfactoren geleverd die met behulp van speciale automatiseringsprogramma's aan de bodemkundige gegevens worden gekoppeld hetgeen geschiktheidsklassen en beperkingen van de verschil lende grondsoorten doet ontstaan. Elke bodemeenheid krijgt daarvoor een uniek nummer waaraan de volgende gegevens worden verbonden: de stand van het grondwater. de kwaliteit van de humus- houdende bovengrond, de beoordelingsfactoren met betrekking tot de voehtleverantie, de ontwateringstoe- stand, de voedingstoestand, de bewortelbaarheid enz. Nadat we deze gegevens aan de bodemeenheid gekop peld hebben krijgen we op de vraag wat is dat voor een grond en waarvoor is die het meest geschikt via de Computer het antwoord Niet alleen de classificatie maar ook de kleurcode voor de lithografische verwerking en de oppervlakte van die bodemeenheid is dan bekend. Met een data- bestand dat opgebouwd is uit de genoemde componen- ten is het maken van selecties voor verschillende doeleinden en toepassingen veel sneller mogelijk. Enkele voorbeelden mögen dat illustreren (zie figuur 1, 2 en 3). - de geschiktheidskaart voor akkerbouw - de humusdiktekaart - de kaart met de ontwateringstoestand enz. Natuurlijk is een kaart met een dergelijke inhoud en achtergrond duurder dan de traditionele, mede gel et op de kostbare apparatuur en de tijd van invoer, maar men kan er dan ook veel meer mee doen. Het kaartblad 27 Oost Heerde zal eind 1983 met een uitvoerige tabel, waarin vele kenmerken, eigenschap- pen en mogelijkheden van de bodemeenheden, verschij- nen. De grenzen van de kaart zijn längs automatische weg getekend en de kleur separaties zijn eveneens via de automatisering tot stand gekomen. De kaart is ver- der met de hand van codes en legendatekst voorzien. Het kaartschrift is anders dan in 1966 en aangepast aan de beschrijvingsnormen die nu gelden. De produktie van de kaart in gekleurde versie is niet ingrijpend veranderd maar heeft er door de automatisering een nieuwe dimensie bij gekregen waarbij de kartografie Digitaal bestand met selectie mogelijkheden van del BODEMKAART VAN NEDERLAND schaal 1:50 000 per 1 -3 -1983 1e uitgave herziene uitgave nog niet versehenen 48 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 37