wat meer in de richting van jaar ten gevolge van de teruggelopen activiteit van de Overheid op het ge- bied van aanleg van nieuwe wegen. De toeristenkaart komt eigenlijk voort uit de nieuwe uitvoering van de Rijwielpadkaart, schaal 1:100. 000 die in 1931 verscheen. Tot 1938 versehenen hiervan drie bladen in die nieuwe uitvoering. Na 1939 maakte de kartografische afdeling van de ANWB een eigen basiskaart op schaal 1:50. 000, die verkleind werd tot 1:100. 000. Gedurende de oorlogsjaren werd aan een geheel nieuwe kleurstelling gewerkt. Na de oorlog verscheen een totaal vernieuwde kaartserie, waarvan de oude titel Rijwielpadkaart vervangen werd door de titel Toeristenkaart. Sindsdien is deze kaartserie, welke nu uit een dertiental bladen bestaat steeds om de 2 2| jaar herzien en geleidelijk verder aangepast aan de wensen van de kaartgebruiker. Voorbeelden hiervan uit de zeventiger jaren zijn de aanpassing van het bladformaat en het vouwsysteem (van 4 flappen voorheen naar het huidige systeem van 2 flappen boven elkaar) het aangeven van fietspaden längs verharde wegen en dergelijke, dit alles naar aanleiding van veelvuldige verzoeken van de kaart- gebruikers. Het kaartschrift werd in die jaren gemoderniseerd. Het tot dan gebruikte systeem van kaartsignatuur dat nogal verouderd geraakt was, werd eveneens verbe- terd door kaarttekens en Symbolen te vernieuwen. De actualisering geschiedt op dezelfde wijze als bij de herziening van de autokaart. De kaartredacteur con- troleert zelf alle wegen ter plaatse, plus de overige verkeersinformatie en verifieert de toeristische ge- gevens en de lokatie van recreatievoorzieningen. De huidige sprie van de Waterkaart dateert van om- streeks 1950; de 19 kaartbladen hebben in tegenstel- ling tot de eerder genoemde kaartseries geen unifor me kaartschaal. Bij de waterkaarten is het kriterium voor het bepalen van de kaartschaal, het bereiken van een zodanige uitsnede, dat het gebied als een eenheid wordt ervaren. Vaak is de uitsnede ook wel zodanig gekozen dat zij de watersporter in Staat stelt binnen het gebied een aantal doorgaande routes te varen. Voor de zeer druk bezochte watersportgebieden is gekozen voor een schaal waarop de grote concentratie van gegevens nog duidelijk en voliedig kan worden weergegeven. Vooral op de grote, drukke vaarwegen is een zeer complex systeem van vaarvoorschriften en vaaraanwijzingen van kracht. Ten behoeve van de navigatie is op de waterkaarten het volledige scala aan scheepvaartlichten, tonnen, boeien, drijfbakens, steenbakens, rik- en kribbakens, vaargeulmarkering en j achtbebakening opgenomen. Een recente ontwikke- ling is de overgang van het huidige betonningssysteem in Nederland naar een nieuw in te voeren uniform Europees systeem voor vaarwegmarkering op binnen- wateren. Reeds enige jaren wordt er voor de vaarweg markering op groot vaarwater een uniform betonnings- systeem gebruikt, het zgn. IALA-systeem. Om een aansluiting te verkrijgen tussen dit IALA-systeem enerzijds en een uniform Europees systeem voor het binnenwater anderzijds is een systeem ontworpen ge- titeld 'Signilisation des Voies de Navigation Interieure' ofwel SIGNI. In de periode van 1 maart tot eind mei 1983 zal dit SIGNI-systeem op de Nederlandse binnen- wateren zijn ingevoerd. Dit betekent dat na de maand mei die schilderachtige rood-wit-blauwe bolbakens voorgoed längs de rivieren uit ons landschap verdwe- nen zullen zijn. Alle zwarte spitse tonnen en bakens worden groen, de linker- en rechter rivieroevers zullen steeds meer door groene en rode rivierlichten gemarkeerd worden. Het gevolg is dat in juni alle waterkaarten waarop be- tonning voorkomt geen waarde meer hebben. De waterkartografen zagen zieh plotseling voor de vrijwel onmogelijke opgave geplaatst alle ANWB- waterkaarten te herzien. Zij kozen voor een gefaseer- de vervanging. Tijdens de Hiswa versehenen drie nieuwe waterkaarten, t. w. Friese Meren, Grote Ri vieren westblad en Grevelingenmeer, waarop de nieuwe SIGNI-betonning voorkomt. In mei en juni ver sehenen de volgende 9 waterkaarten. Dan blijft er nog een aantal kaarten over die in een later Stadium ver vangen kunnen worden, omdat ze veelal overlapt wor den door kaarten waarop de SIGNI-betonning al is aan- gegeven öf omdat er geen of bijna geen betonning op voorkomt. Dit is een extreem voorbeeld van een door de omstandigheden plotseling veroorzaakte noodzaak tot actualisering van kaarten. Normaliter gaat dit anders; de herzieningscyclus van waterkaarten is 2 3 jaar; voor de bijhouding zijn twee waterkartografen verantwoordelijk. Geruime tijd voordat een kaartblad herdrukt moet worden, wordt reeds contact opgeno men met de diverse beheersinstanties in het betrok- ken gebied. Regelmatige contacten worden onderhou- den met de regionale direkties van Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, Waterschappen, Polder- schappen, plassenschappen, gemeenten, loodsdiensten en betonningsdiensten. Intern bestaat er voortdurend een intensief contact met de afdelingen Watertoeris- tische Informatie en Waterrecreatie. Bovendien wordt het gebied opnieuw verkend door de waterkartograaf. Een groot bijkomend voordeel van de persoonlijke verkenning is het kontakt dat hierdoor ontstaat met lokale deskundigen als riviermeesters, havenmees- ters, pontbazen, sluismeesters, brugwachters en de mensen van de rijkspolitie te water. AI deze mensen kennen het gebied als hun broekzak en geven vaak zeer veel aanvullende informatie. Een nieuwe kaart is onze Jubileumkaart die dit jaar vanaf 1 februari als jubileumgeschenk door de ANWB aan zijn leden wordt aangeboden. Het idee om deze kaart te maken is ontstaan in 1978, toen men zieh intern ging beraden wat de ANWB haar leden als jubi leumgeschenk kon aanbieden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan in 1983. De keuze viel op een wegenkaart, schaal 1:500. 000. De gedachte een wegenkaart van all^ön Nederland te maken werd al snel losgelaten. Uitgaande van de er- varing dat er inmiddels een tendens was ontstaan dat de mensen het wat minder ver van huis gingen zoeken, werd er uiteindelijk gekozen voor een kaart van de Benelux en aangrenzende gebieden met een deel van Engeland waarop dan ook de veerbootverbindingen konden worden aangegeven. Het resultaat geeft naar mijn mening een schitterende kaart te zien, die qua inhoud, uitsnede, schaal en for- maat uitstekend geschikt is om tochten op dagafstand in de om ringende gebieden uit te stippelen of gebruikt kan worden tijdens körte buitenlandse vakanties dicht- bij, zoals in het gebied van de Zuidoostelijke hoek van Engeland, dat via ään van de verschillende veerdien- sten toch snel vanaf het vasteland bereikbaar is. KT 1983. IX. 4 39

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 41