D. J. ENGELEN - ONE HUNDRED YEARS OF MAPPING BY ANWB De opdracht om met de opzet van de jubileumkaart te beginnen werd op 23 maart 1979 verstrekt. Vervol gens werd een stroomdiagram van de produktiemetho- de gemaakt, de originelen gegraveerd en de deelkleu ren in peelcoats uitgevoerd. Een verkenningsschema voor twee landkartografen werd opgezet, waarin eveneens werd getracht de tijd tussen afsluiting van verkenning en het drukken van de kaart zo kort moge- lijk te houden. BelgiS, Frankrijk en Duitsland werden vanaf april 1979 verkend, waama in juli Engeland volgde, terwijl in 1981 nog een naverkenning werd uitgevoerd. Bij drukkerij Meijer werd in de loop van 1982 een op- lage van 1, 2 miljoen kaarten gedrukt in 4 porties van 300. 000 stuks. Inmiddels is de oplage verhoogd. De uiteindelijke oplage is namelijk afhankelijk van het aantal leden (circa 2,5 miljoen). Van verzending is afgezien vanwege de enorme portokosten. Ook nieuw is ons P+R kaartje, schaal 1:1. 000. 000, dat in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen door de ANWB is geproduceerd en informatie geeft over parkeer- en reisvoorzieningen in Nederland. Een andere nieuwe kaart is de Verkeersinformatie- kaart, een gratis uitgave voor leden, waarop naast de belangrijke wegverbindingen is aangegeven: de in Nederland voorkomende knooppunten en knelpunten van wegen, een frequentiekaartje voor FM-ontvangst- gebieden en ruime informatie over berichtgeving via ANWB-verkeersinformatie, Radio en Teletekst. Ook dit is weer een product waarvan de actualisering zeker jaarlijks zal moeten plaatsvinden. Laatstgenoemde kaart behoort tot de reeks over- zichtskaarten 1:500. 000, die ieder een bepaald thema behandelen. Een ander voorbeeld hiervan is de over- zichtskaart van dagrecreatievoorzieningen in Neder land. Hierop wordt een overzicht gegeven van aange- paste voorzieningen voor lichamelijk en/of zintuige- lijk gehandicapten. Bovendien worden attractiepunten, dagterreinen, dagrecreatieterreinen, picknickplaat- sen, musea, visplaatsen en zwemgelegenheden, wegres- taurants en benzinestations met aangepaste toiletgele- genheid aangegeven. In deze reeks is ook een over- zichtskaart van vaarwegen in Nederland opgenomen, met behulp waarvan men gemakkelijk tochten kan uit- stippelen. Deze kaart is niet geschikt voor navigatie. Daarvoor wordt verwezen naar de waterkaarten, waarvan de indeling in rode opdruk over het kaart- beeld is aangegeven. Verder is er nog een overzichtskaart van wandelmo- gelijkheden in Nederland en de Fietsroutekaart Neder land. De laatste is juist ingrijpend herzien; op de eerste uitgave waren met groene volle lijnen de fiets- mogelijkheden via fietspaden en rüstige binnenwegen in het gehele land aangegeven. Een toeristenkaart naast deze kaart was onontbeerlijk, omdat de overzichtskaart in de praktijk voor veel kaartgebruikers te ingewikkeld bleek te zijn. In de nieuwe opzet geeft de overzichtskaart als hoofdzaak alle bewegwijzerde doorgaande fietsverbindingen, de jeugdherbergen en fietsverhuurmogelijkheden, terwijl daamaast de genummerde toeristische fietsrondritten worden aangegeven. De nummers op de overzichts kaart corresponderen met de ruim vijftig toeristische fietsroutes die de ANWB in de vorm van een vouwblad met kaart en routegegevens uitgeeft. Een dergelijk vouwblad bevat een aantal routes die in het terrein bewegwijzerd zijn met de bekende zeskantige borden. Van bepaalde aantrekkelijke gebieden van Nederland zijn er ook Fietsgidsen gemaakt die ieder op duidelij- ke detailkaarten een 15-tal routes weergeven. Het fietstoerisme zit duidelijk in de lift, er is dan ook veel vraag naar dit soort kaarten. Met de productie van deze kaarten wordt ingespeeld op de hernieuwde aandacht voor de fiets, een ontwikkeling die mede het gevolg is van recente verschuivingen in groter ver band ten gunste van het binnenlandse toerisme en vakantie in eigen land. Niet alle kaarten van de ANWB zijn ter sprake geko- men, maar dat is eigenlijk ook niet zo belangrijk. In 1883 onderkende het bestuur van de ANWB reeds de maatschappelijke behoefte aan goede kaarten. Bijna een eeuw geleden startte de bond met de kaart van Bingham. Ook in de toekomst zullen wij de reiziger graag het comfort blijven bieden van goede actuele kaarten, die een veilige reis en thuiskomst kunnen bevorderen. Noot Drs. D. J. Engelen is direkteur van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB. Summary Mapping activity by the ANWB (The General Dutch Tourist Organization, now 100 years old) started when in 1884 its first president, Mr. C.H. Bingham, drew a map of the Netherlands showing only the roads that were suitable to cycling, surveying them all personally on his bicycle. From then the cyclist's map developed slowly by thinning out topographic maps and adapting the road maps gradually to the needs of their users, culminating in the first publica- tion of the 'Cyclist's Atlas' on 1:200 000 in 1884. Water tourism was first served in 1905 with a Guide with maps of inland waterways, and motorists got their first special map in 1930 with the three-sheet moto map on 1:200 000. Generalized town plans with through routes began also to appear. The present map production of ANWB still comprises the modernized 1:200 000 three-sheet motoring map, revised every 1 to 1^ year. The 1:100. 000 series (13 sheets) is revised every 2-l\ year and is constan- tly adapted to the requirements of its users. Water tourism is served by 19 maps of inland waterways on different scales much specialized information. Special productions include the new "Jubilee-map", a road map on 1:500. 000 showing not only the Dutch territory but also parts of neighbouring countries (Germany, Belgium, Luxemburg, England). Other special topics include a 1:1 million map giving information on parking facilities and general tourist facilities, a map showing principal road junctions and traffic bottlenecks, a map of recreational facili ties, including those for handicapped persons, and special maps of some 50 scenic routes all over the country. 40 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 42