Een nieuwe vorm van snelle produkten van thematische opdrukken op basiskaarten J. Meijer Wie tijdens het 25-jarig jubileum van de NVK gel et heeft op de inzenders voor de tentoonstelling Opmer- kelijke Kaarten zal de afdeling Kartografie van Ge- meentewerken Rotterdam gemist hebben. Daar kunnen enkele redenen voor worden aangegeven. Edn daarvan is gelegen in het feit dat er volgend jaar in Rotterdam 100 jaar ambtelijke stedelijke kartogra fie bedreven zal zijn. In het kader daarvan hopen wij onder andere een uitgebreide tentoonstelling met alle kartografische aspekten van verleden en heden te presenteren. Een andere reden is dat er eerst op dit moment bij de afdeling Kartografie enige Projekten onderhanden zijn waarop het etiket opmerkelijk geplakt zou kunnen worden. Maar bovenal telt de invulling van het woord opmerkelijk. Wanneer mag of kan een kaart als opmerkelijk gekwalificeerd worden? Wat voor de ddn opmerkelijk is, kan voor de ander gewoon of routinematig zijn, of omgekeerd. Is het omdat de kaart vreemd van kleurstelling is, of anders gevou- wen is dan normaal? In het volgende zal hierop wor den ingegaan. Het begrip kaart Het begrip kaart is vanuit drie gezichtspunten te be- naderen, namelijk als eommunicatiemiddel, stoffelijk produkt en produktiemiddel. Bij de term eommunicatiemiddel moet worden gedacht aan de inhoud van de kaart en de wijze waarop deze gepresenteerd wordt. Het stoffelijk produkt geeft de aard weer van het materiaal waarvan of waarop de kaart gemaakt is. Als produktiemiddel fungeert de kaart als doel van een arbeidsproces of werktechniek. Naast deze drie kwalitatieve benaderingen van het begrip kaart is er ook nog een kwantitatieve benade- ring: de oplage die kan vari'eren van ddn tot vele mil- joenen exemplaren. De kaart als eommunicatiemiddel kan opmerkelijk zijn in: - inhoudelijke samenstelling; - vormgeving en Symbolen; - kleurstelling; - thema (o. a. wegenclassificatie); - funktie (bijvoorbeeld ten behoeve van beheer wegen- onderhoud). e. d. De kaart als stoffelijk produkt kan opmerkelijk zijn in: - beelddrager (papier, film, pvc, enz. - verschijningsvorm (piano, in atlas, enz.); - toepassingssysteem (overlay, beeldprojektie, enz. - funktioneel gebruik (maandelijkse vergelijking, enz.); e. d. De kaart als produktiemiddel kan opmerkelijk zijn in: - gebruik van materiaal; - gebruik van apparatuur; - toe te passen werkproces (systematiek, enz. - behandeling van bronmateriaal; - arbeidsvorm (teamwerk, individueel) e. d. De meeste manieren waarop kaarten opmerkelijk kun nen zijn, kunnen worden duidelijk gemaakt door ze ten- toon te stellen. Moeilijker is dat bij kaarten die zelf niet opmerkelijk aandoen, maar waarvan de produktie- wijze wel bijzonder is. Deze bijdrage kan daarom tot de inzending van de tentoonstelling van Opmerkelijke Kaarten worden beschouwd, uiteraard buiten mede- d inging. De p r ob 1 e em ste 11 i ng Ruim twee jaar geleden kreeg de afdeling Kartografie het verzoek van de Coördinatie Commissie van Werken op Straat (afgekort Cocowas), ondersteuning te verle- nen bij de voortgangsbegeleiding en rapportage van onderhoudswerken aan wegen op körte termijn. Dit zou moeten gebeuren in de vorm van het visueel presente ren van gegevens op kaarten op een voor iedere be- trokkene leesbare en zeer snel te interpreteren wijze. De doelstelling van de zgn. Cocowas-kaarten kan als volgt worden samengevat: - voortgangsbegeleiding; - körte termijn planning voor onderhoud; - signaleren van de stand van voortgang; - bijsturing van de onderhoudsplanning; - kostenbeheersing. De Cocowas-kaarten zijn opmerkelijk; niet zozeer in hun voorkomen als wel in andere aspekten: als produktiemiddel in - toegepaste werkmethode - personeelsinzet als stoffelijk produkt in - funetioneel gebruik als eommunicatiemiddel in - begeleiding en bijsturing van onderhoudsplanning De vraag zoals door Cocowas gesteld, moest binnen twee maanden door de afdeling Kartografie beantwoord zijn. De invulling hiervan moest door de beheerafde- ling Wegen en Ondergrond geaeeepteerd worden, om zodoende in de maand na de vraagstelling de eerste kaarten te kunnen leveren. Vervolgens wilde men ge- durende ddn jaar een proef nemen met de bruikbaar- heid van deze signaleringsprocedure. Indien geduren- de die periode de bruikbaarheid aangetoond kon worden zou een definitieve continuering volgen en zou mogelijk ook toepassing gezocht worden voor de onderhouds- KT 1983. IX. 4 41

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 43