houdt in dat als de woensdag voor het drukken gere- serveerd moet worden, er dus voor kaartproduktie en -reproduktie slechts twee dagen resten. Beginnen we bij de laatste dag dan houdt dat in dat slechts 1 dag beschikbaar is voor de drukkerijhet plaatmaken, nasnijden en leveren van vijf kaarten op AO-formaat. Dit is alleen mogelijk bij een opdruk in ddn drukgang op eenzelfde voorbedrukte basiskaart. En dan mag er niets mis gaan. Hier stelt de kombina- tie van de mogelijke druktechniek en de beschikbare tijd zijn eisen op de toe te passen kartografische uit- voering en werkwijze. De gevolgen voor de kaartredaktie zijn: - ontwerp van het thema in ddn kleur; - voorbereiding van de basiskaarten in alle aspekten vooraf te bepalen; - opstellen van een Schema voor de themarevisie per maand; - produktieschema opstellen voor de voordrukken. Een thema-opdruk is alleen mogelijk in zwart, zodat de voordrukken geen zwart mögen bevatten. Hierop wordt de ondergrond in lichte tinten en de vaste the ma's in donkere tinten gedrukt. De oplage bedraagt niet meer dan de som van het aantal per periode Over een tijdvak van 1 jaar, inclusief de extra benodigde inschiet. Zonder optimale flexibiliteit in de opbouw van een standaard basiskaart zou zulk een projekt niet te rea- liseren zijn, zeker niet binnen de gestelde tijdslimiet. Het zou in dit kader te ver voeren het geheel van die opbouw uiteen te zetten. Een flexibele opbouw moet voldoen aan de volgende voorwaarden: - elk onderwerp op een eigen aparte beelddrager; - alle beelddragers in eenzelfde register; - een uit negatiefbeelden opgebouwd beelddrager- be stand; - integratie van tekenkamer en kaartreproduktie; - continue bijhouding van mutaties ten behoeve van bijwerking van alle bijbehorende beelddragers; - periodiek bij stellen van alle basisbeelddragers aan het continue gemuteerde lijnenbeeld (per drie maanden). Het basiskaartenbestand voldoet dus aan de eis met betrekking tot de maximaal toelaatbare ouderdom van de kaarten. De thema's van de basiskaartenbestanden worden alleen in opdracht uitgevoerd. De wegenklas- sifikatie en openbaar vervoer-wegen worden twee maal per jaar bijgesteld en leveren evenmin Proble men op. De mogelijkheden met de basiskaart schaal 1:20. 000 zijn nu de volgende: - kaartbeeld-ondergrond t. b. v. de themakaartproduk- tie is in zijn geheel of als uitsnede direkt lever- baar; - iedere denkbare kombinatie van onderwerpen is mogelijk; - elke wenselijke kleurstelling is mogelijk; - bijgewerkte beelddragers zijn maximaal 3 maanden oud; goedgekeurde werken ca. lg jaar vooruit in- getekend; - alle ooit gemaakte thema's zijn onderling of met basisbeelddragers te kombineren. Wat nog rest is het probleem van de wijze van weer- geven van de kaartinhoud. Voor alle kaarten van de gemeente Rotterdam wordt gewerkt in de kleuren zwart, blauw, rood en geel, en meestal grijs (stan- daardkleuren met eigen kleurenschema). Voor onze kaart is zwart in de voordruk niet te ge- bruiken, maar voor een duidelijk onderscheid tussen lijnenwerk en schritt is een anthraciet-grij s gekozen. Voor de ondergrond in lichte tinten is het grijs als mengkleur gebruikt. Voor de openbaar vervoer-wegen is voor een aparte drukgang lichtbruin gekozen, welke onder andere ook voor het ruitennet wordt gebruikt. De volgende tabel geeft de kleuropbouw en de raster- gradaties van de voordrukken van de Cocowas-kaarten 1:20. 000. in de rasterpe centagesvan kleur *2^ GRIJS GRIJS BRUIN BLAUW ROOD GEEL onderwerp PMS 425 PMS 422 PMS 471 HKS 47 HKS 13 HKS 3 Debouwing industrlebebouwlng 20% 40% 10% 20% 30% 20% 10% overige terreinen liin (topografie) hooldwegen 10% 100V. 40% 50% 70% 100% 50% 100% 100% iram'en melro/an«^ 100% spoorlilnen/grenzen 100V. 50% vakindeling 20V. Per jaar is een voordruk (inclusief inschiet) van 3000 exemplaren nodig. Hiermee komen we bij de weerga- ve van de thema's. De te signaleren wegeri-in-onderhoud kunnen alleen die wegen zijn welke in kleur op de voordruk staan. Ze vergen dan tal van maatregelen in andere vakdisci- plines, zoals de zorg voor doorstroming van verkeer bij omleidingen. Dit is niet nodig voor de laagste ka- tegorie, de Straten die niet vooraf in kleur op de voordruk zijn weergegeven. Men spreekt in dit laatste geval van straatvernieuwingsprojekten. Een dergelijk projekt wordt als een complex uitgevoerd en op de kaart is daarom gekozen voor een eenvoudig en snel herkenbaar symbool: zoals in de legenda vermeld. De omtrek geeft de wäre omvang van het komplex aan; het kruis symboliseert het niet bruikbaar zijn voor het verkeer van alle Straten binnen de omtrek. willekeurige verschijningsvorm in de kaart. A) algemeen: Afgesloten Beperkt afgesloten Gefaseerd afgesloten Rijrichtlng B) toepassing van de rijrichting aanduiding öf öf 4° Zonder pijlen betekent: Rechter rijbaan vrij voor de aangeduide rijrichting Linker rijbaan vrij voor de aangeduide rijrichting Wisselend beschikbaar voor de aangeduide rijrichting In beide richtingen beperkt, b.v. voor elke rijrichting slechts een rijstrook ter beschikking gesteld KT 1983. EX. 4 43

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 45