Kartografie en automatisering P. Schellart Eigenlijk weet ik niets van kartografie. Oude kaarten vind ik mooi vanwege de kunstzinnige vormgeving. Als kaart zeggen ze me meestal niets, omdat ze voor m'n gevoel niet kloppen. En de nieuwe kaarten zie ik net als iedere doorsnee gebruiker. De uitnodiging van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie om iets te verteilen over kartografie en automatisering komt dus niet door m'n kennis of in- zicht op enig kartografisch gebied. Van de automatisering en speciaal de kantoorautoma tisering matig ik me aan wat te weten. De daarin ge- toonde interesse moet dan ook de kennelijke bron zijn van deze uitnodiging. Ik heb altijd gedacht dat kartografen specialisten zijn, die zieh teruggetrokken houden op hun eigen specia- listisch terrein. U lijkt dit te willen logenstraffen. Voor mij voldoende grond om een pleidooi te houden voor de samenhang en zelfs de integratie van de karto grafie in het totaal van de kantoorautomatisering. Is er plaats voor de kartografie in het gei'ntegreerde kantoor? Anders gezegd: gaat kartografie deel uit- maken van de informatiestruetuur van het kantoor? Wat kartografie precies is, is mij niet bekend. Bij een poging het te omschrijven, wordt het zoiets als: het bijeenbrengen van een zeer bepaald soort informa- tie (kaart, plan), en deze informatie visualiseren voor de gebruiker (papier, scherm)dat wil zeggen, handzaam en tegelijk zoveel mogelijk informatie met zo weinig mogelijk middelen weergeven. Dit betreft een vorm van informatietechnologie op het hoogste niveau. Kartografie, als menselijke activiteit, wordt in een kantoor bedreven. Daarnaast wordt het kartografisch Produkt ingebracht in kantoren om het als bedrijfs- middel te gebruiken. Op deze twee wijzen komt de kartografie met 'het' kantoor in contact. Alvorens verbindingen, contacten en relaties van kartografie met het kantoor te bespreken, wordt het begrip kantoor op zichzelf verder uitgewerkt. Het kantoor Dit is het communicatiecentrum van onze bedrijvig- heden. Waren onze bedrijvigheden oorspronkelijk agrarisch, later waren ze meer industrieel, en op het ogenblik zijn ze voornamelijk administratief. Daar- mee is het begrip kantoor niet veranderd, alleen het belang is toegenomen. Met het afstoten of verminde ren van uitvoerende en direct produktieve zaken, is het accent meer en meer op het administratieve en door de automatisering op het informatieve en com- municatieve komen te liggen. De snelle ontwikkeling van de techniek en de daaruit voortkomende apparatuur ön de daarmee samenhan gende ontwikkeling van de Systemen, zijn er de oor- zaak van dat de in gebruik zijnde vaktermen geen een- duidige betekenis hebben en aan een snelle verande- ring onderhevig zijn. Om spraakverwarring te voorkomen is het nodig om op de betekenis van enkele woorden nader in te gaan. De basiselementen waaruit informatie is opgebouwd zijn data (feiten of gegevens). Door data te strueture- ren en gerieht op een doel te bundelen, ontstaat er informatie. ledere informatie is op zichzelf weer als een gegeven te beschouwen, maar dan op een hoger niveau. Op dit hogere niveau kan weer ordening (strueture- ring) worden aangebracht om een nog hoger doel te dienen. Om informatie te verplaatsen in verband met het doel, opdat het weer als gegeven te gebruiken is, is een informatie-netwerkstruetuur (verder informatiestrue tuur te noemen) nodig. Zodra informatie uitgewisseld wordt als actie en re- actie en afwisselend in tegengestelde richtingen gaat, is er sprake van communicatie. Voor het aanbrengen van een informatiestruetuur is het dus nodig de data (en databanken), de doelen en het netwerk te beschou wen. Het kantoor is bij uitstek de plaats waar communicatie plaatsvindt, op basis van informatie, op basis van data. De weg waarlangs de informatie en ook de communica tie gaat, is het beeld of geluid. De andere zintuigelij- ke mogelijkheden van de mens kunnen we buiten be- schouwing laten. Van oudsher hebben we afspraken om elkaar te kunnen begrijpen: tekens voor de ogen en klanken voor de oren. De meeste beeiden kunnen we sprekend beschrij- ven. En het meeste gesprokene kunnen we door letter- en cijfertekens verbeeiden, vastleggen en bewaren. Helemaal omkeerbaar is het niet, sommige beeiden zijn niet te beschrijven en sommige spraaknuances zijn niet op te tekenen. De fotografische techniek en de audiotechniek leveren ons de mogelijkheid ook dit laatste te bewaren, echter op analoge en daarmee minder exaete wijze. Data Het bewaren van gegevens op een ongeordende wijze 48 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 50