voltrokken die aanleiding is geweest tot het ontstaan, naast de traditionele topografische kartografie, van een aantal meest thematische specialismen. In een kartografisch geavanceerd land als Nederland zijn zij rijkelijk vertegenwoordigd. Wij kennen onder meer de kartografie ten behoeve van de ruimtelijke orde- ning, de toeristen- en recreatiekartografie, de bo- demkaartering, de landinrichtingskartografie, de stadskartografie, waterstaatskartografie, de school- kartografie, de milieukartering, enz. Andere specia lismen zijn bijvoorbeeld de op volkstellingsgegevens gebaseerde 'census mapping' en de 'Coastal zone Mapping' beide vooral uit de V. S. bekend, de natuur- rampenkartografie beoefend in het door catastrofen geteisterde Japan, enz. Elk van deze specialismen kent zijn eigen kring van gebruikers en hoewel zij alle gebonden zijn aan dezelfde kartografische grondbegin- selen hebben zij alle eigen visualisatieproblemen. Men vergelijke slechts de verschillende eisen gesteld aan een schoolwandkaart van een berggebied, aan een ruim- tegebruikskaart van een grote stad, die ook worstelt met de voorstelling van de derde dimensie, aan de complexe, op de toekomst gerichte, landinrichtings- kaarten, bestemd voor twee categorieön van gebrui kers of aan orienteringskaarten die nauwelijks gene- ralisatie gedogen en waarop alles wat niet in het terrein zichtbaar is of störend werkt verwijderd wordt. In verschillende specialismen hebben zieh weer subspecialismen ontwikkeld zoals in de toeris- tenkartografie waar autokaarten, vaarwaterkaarten, wandelkaarten en fietsroutekaarten enz. ontwikkeld worden, of in de schoolkartografie waar men drie verschillende typen van schoolatlassen produeeert voor drie verschillende leeftijdsgroepen. Juist de twee laatste specialismen, toeristen- en schoolkartografie, hebben zieh ontwikkeld tot bloeien- de bedrijfstakken met dikwijls hoge oplagen. In een land als de Sovjetunie overtreft de kaartproduktie in de schoolkartografie alle andere kartografische be drijfstakken in omvang. Het is een der charmes van de NVK dat zij vertegen- woordigers van al deze specialismen samenbrengt en met elkaars Problemen confronteert. Het zou interes sant zijn de onderscheiden doelStellingen en probleem- gebieden eens naast elkaar te zien, vergelijkingen te maken en conclusies te trekken. De studiedagen over kaartlegenda's in 1981 te Rolduc waren hiervoor een goede aanloop. In figuur 1 is een eerste poging gedaan de instellingen en bedrijven die zieh in Nederland met enige vorm van kaartvervaardiging bezighouden in beeld te brengen, verdeeld in de volgende categorieen: 1. Landelijk opererende overheidskartografie, 2. Stadskartogra fie (in Steden 100. 000 inwoners), 3. Instituten voor opleiding en onderzoek, 4. Kartografische uitgeverij- en, en 5. overige. In totaal zijn 66 eenheden geno- teerd, die naar schatting tesamen aan 1000 karto grafisch werkzame lieden een bestaan verschaffen. Van deze populatie herbergt de NVK met haar 457 persoonlijke leden circa de helft, een cijfer dat merk- waardigerwijze ongeveer overeenkomt met soortge- lijke gegevens van zowel de British Cartographic Society als van de Deutsche Gesellschaft für Karto graphie. Opvallend is echter het grote aantal institu- tionele leden van de NVK (zie figuur 2) dat met 98 bijna 25% van het aantal persoonlijke leden vormt, een percentage waarbij de overeenkomstige Britse en Westduitse cijfers met respektievelijk 7% en 5% in het niet vallen. Diverse van deze institutionele leden hebben door hulpdiensten in natura tot de bloei der vereniging bijgedragen. Wij komen daar nog nader op terug. Fig.1 Kartografie in Nederland overheidskartografie (landelijk) gemeenten boven 100000 inwoners opleiding en onderzoek kartografische uitgeverijen overigen Fig.2 Institutionele NVK-Ieden (1-1-1983) (semi-) overheid particulier 52 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 54