Versneide ontwikkeling der kaartvervaardigingstechnieken De geschiedenis der kartografie vertoont een voort- durende worsteling met de materie om de arbeidsin- tensieve kaartvervaardigingstechnieken te vereenvou- digen en te versnellen zowel door verbetering van traditionele als door introduktie van geheel nieuwe procedd's en materialen. De overgang van de koper- plaat via lithografische steen naar gewapend papier, van steendrukhandpers via steendruksnelpers op offset, de toepassing van de fotografie, zij alle vormden in het verleden mijlpalen längs deze weg. Sedert de Tweede Wereldoorlog is deze ontwikkeling duidelijk versneld. Ten tijde van de oprichting van de KS/NVK geraakten maatvaste polyester tekenmateria- len ingeburgerd, werden de graveermethode op stabi- leenmateriaal en het peelcoat- of pelfilmprocedd in gebruik genomen, geraakte het fotografisch zetten van namen in zwang, burgerden contactrasters op polyes terfilm s in en werd de drukplaat van zink vervangen door die van aluminium. Uiteraard verliepen de aan- passingsprocessen in verschillende bedrijven in een verschillend tempo zoals uit het volgende overzicht möge blijken. 1. De Topografische Dienst die in de jaren '40 was overgeschakeld op gewapend papier en in 1948 de laatste lithografische steen had opgeruimd was in de jaren '50 bezig de nieuwe maatvaste tekenmate- rialen te onderzoeken. De topografische kaart 1:50. 000 werd in 1958 reeds in inkt op stabileen, voorzien van een blauwe gids, getekend. Tijdens de ICA-Conferentie in 1962 te Frankfurt kon onder- direkteur Van Roermund met voldoening rapporte- ren dat de dienst op de graveermethode op stabi- leenbasis en op het pelfilmprocedö was overgegaan. Door deze maatregel kon het aantal tekenaars met 40% gereduceerd worden, hetgeen een besparing van een half miljoen opleverde, een opmerkelijke prestatie in die tijd. 2. Bij Wolters-Noordhoff waar in 1930 werd begonnen de steengravure te vervangen door tekeningen op gewapend papier of schaafkarton -een proces dat meer dan 30 jaar in beslag nam - stond in 1958 nog een deel van de kaarten van de Bosatlas op steen. Kaartschrift werd met de hand ingetekend en het trekken van een proefdruk op de handpers van de in 12 volle kleuren gedrukte atlasbladen kostte 2-3 mandagen per blad. Pas in 1965 schakelde Wolters over op de graveermethode en op fotografisch ge- zet kaartschrift. 3. Een soortgelijke ambachtelijke produktiesituatie werd omstreeks 1960 nog aangetroffen bij de afde- ling Landmeten en Kartografie van Gemeentewer- ken Rotterdam met tekenaars-calqueerders die met inkt op linnen en later op astralon tekenden, handmatig verkleinden met de pantograaf, kleur- kladsen maakten en natuurlijk ook kaartschrift met de hand intekenden. Sedert de oprichting van de NVK is de ontwikkeling met zevenmijlslaarzen verder gegaan en zijn succes- sievelijk getntroduceerd: 1. de automatische film en drukplaatontwikkeling, 2. gepresensibiliseerde offsetplaten, 3. ponsregisterapparatuur, 4. de over gang naar het drukken van kaarten in vier kleuren, 5. kleurproefsystemen zonder drukpers, 6. zeefdruk (ofschoon in Nederland in de kaartproduktie weinig toegepast), 7. UV-gevoelige film en 8. rasterloze offsetdruk, alle vemieuwingen die hebben bijgedra- gen tot perfectionering van de kartografische techniek en opvoering van de produktiesnelheid. Nieuwe ontwikkelingen kondigen zieh aan, waaronder in de fotografie het gebruik van (goedkopere) films met een lager zilvergehalte en de toepassing van nieuwe rastertechnieken door middel van een linticu- lar glasraster van Polycrom. In de kopie verschijnt een minder energie gebruikende lichtbron voor be- lichting van de kleurproeven, drukplaten enz. ter vervanging van de metaal-halogeenlamp. Voor de drukker ligt een automatisch bestuurde inktbak- en vochtregeling in het verschiet, densiteitsmetingen tijdens het drukken en het drukken in offset zonder water of ander vocht, waar overigens reeds jaren mee ge'öxperimenteerd wordt. Ondanks de versnelling die de introduetie van proefdruksystemen op plastic teweeg bracht is de vervaardiging van proefdrukken in kleur - en daarmee de verwante vervaardiging van gekleurde kaarten in kleine oplagen - om verschillen de redenen nog onbevredigend. Minder bewerkelijke kleurproefsystemen zouden de mogelijkheid openen veelal experimenteel opgezette manuscriptkaarten, bijvoorbeeld in de ruimtelijke ordening, voor een groter gebruikerspubliek toegankelijk te maken. Ook op dit terrein zijn nieuwe ontwikkelingen te rap- porteren. Enerzijds wordt door verschillende firma's geexperimenteerd met nieuw materiaal waarmee sneller en goedkoper kleurkopieön gemaakt kunnen worden -men denke aan het Canon kleurkopieer- systeem - anderzijds biedt een verbetering van het Cromalinsysteem mogelijkheden voor een betere kleurafstemming zodat de kleuren op de proef die van de druk dichter benaderen. Het is duidelijk dat de vereniging als geheel, met ver- plichtingen op vele deelgebieden der kartografie, deze ontwikkelingen niet op de voet kan volgen. Hiertoe bestaat echter sedert 1979 de NVK-Werkgroep Karto grafische Reproductietechnieken die zieh, met eigen studiedagen, zeer actief toont. De werkgroep wordt tot dusver gedragen door repro-fotografen. Verwacht mag worden dat hun activiteiten zieh ook Over kopie en druk zullen uitstrekken. Het reprogebeuren in de kartografie is te belangrijk om niet nauwlettend te worden gevolgd. Kaartproduktie ondersteund door de Computer (CAC) De belangrijkste aanwinst in de kaartproduktie vormt ongetwijfeld de mogelijkheid grafische gegevens door middel van de Computer om te zetten in digitale gege vens en omgekeerd. Niet alleen vormt zij de sleutel tot snellere kaartproduktie en revisie doch tevens, door selectie naar behoefte uit de opgeslagen digitale informatie, tot een meer flexibele kaartproduktie en tot integratie van topografische en thematische gege vens. Ik wil in herinnering brengen dat de intrede van de Computer in de kaartproduktie jonger is dan de NVK. Tijdens de ICA-Conferentie in Londen in 1964 demon- streerden Bickmore en Boyle het prototype van hun Oxford System of Automated Cartography. Ik herinner mij dat op het hoogtepunt van de demonstratio, tot ge- KT 1983. IX. 4 53

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 55