ruststelling van de twijfelaars onder de toeschouwers, de automatische tekentafel weigerde. Sedertdien heeft de Computer Assisted Cartography (CAC) een enorme vlucht genomen, ook in Nederland zoals uit figuur 3 blijkt en nog is niet te overzien waarheen deze storm- achtige ontwikkeling zal leiden. In vakkringen, natio naal en intemationaalStaat CAC in het centrum van de belangstelling getuige de stroom van voordrachten, cursussen en publicaties over het onderwerp. Het lijkt er wel op of de CAC zieh tot een aparte subdiseipline zal ontwikkelen. In Noord-Amerika worden op initia- tief van de nationale kaarteringsdienst van de V. S. Fig.3 Kaartproduktie ondersteund door Computer overheid particulier opleiding speciale conferenties aan CAC gewijd, de 'Autocarto's' in Europa worden 'Eurocarto's' georganiseerd en Australib volgt in 1984 met de eerste 'Austracarto' gesponsord door de ICA. Het was voorts de ICA die reeds in 1964 een aparte studiecommissie 'Automation in Cartography' in het leven riep die onder andere in de Derde Wereld verdienstelijk voorlichtingswerk verrichtte. De KS/NVK heeft in een vroeg Stadium de betekenis van de Computer voor de kaartproduktie onderkend. Binnen een jaar na de demonstratie in Londen werd innovator Bickmore naar Nederland gehaald om ons zijn toekomstvisies te ontvouwen. Blijkbaar schoot zijn overtuigingskracht tekort want tot het einde van de jaren '70 zweeg de NVK over het onderwerp, hoe- wel sedert 1973 in de marge van de vereniging de ijverige Kontaktgroep Automatisering opereert waarin gebruikers van de nieuwe technologie know-how uit- wisselden en kennis nemen van nieuwe ontwikkelingen. In 1982 kwam de NVK aan de groeiende belangstelling der leden tegemoet door organisatie van studiedagen over het onderwerp Automatisering welke een groot succes werden. Kort nadien viel het bestuursbesluit de NVK-leden voortaan jaarlijks over nieuwe CAC- ontwikkelingen te informeren. CAC wordt momenteel bedreven door elektronici, fysici, geödeten, geografen, wiskundigen en ook nog door kartografen. Geen betere gelegenheid dan dit jubileum om nog eens een beroep te doen op vakgeno- ten zieh intensiever met de automatisering in de kartografie bezig te houden, opdat niet tot nu toe verworven kennis en inzichten op het kemterrein der kartografie, de grafische presentatie, ongebruikt blijven liggen en een eindprodukt ontstaat waarop kartografen geen invloed meer hebben kunnen uitoefe- nen. Het wil mij voorkomen dat voor de NVK een be- langrijke taak is weggelegd in het waken tegen een ongecontroleerde opmars van de CAC door het op- werpen van stabiliserende krachten. De vereniging zou kunnen bijdragen tot het concipieren en aanbeve- len van evenwichtige opleidingsprogramma's voor diverse niveaus waarin zowel conventionele karto- grafische onderwerpen als CAC-componenten geinte- greerd worden. De veronderstelling dat digitale kaarteringsmethoden zouden kunnen bestaan onafhankelijk van de kaart- reproduktie is onrealistisch. Reeds het automatisch tekenen met een graveemaald of fotokop heeft zijn reprografische consekwenties. Bij diverse diensten zijn dan ook experimenten gaande om digitale, repro grafische en manuale technieken te coördineren en te integreren. De experimenten tot het vervaardigen van meerkleurenkaarten door middel van digitalisering en digitaal oprasteren in plaats van fotomechanisch, met voorbijgaan van traditionele reprotechnieken zoals het maken van kleurmaskers en rastercombinaties, zijn een voorbeeld van deze gecombineerde technologie. Aan het einde van deze paragraaf valt de vraag naar de toekomst van de traditionele gedrukte kaart nauwe- lijks te vermijden. Omzichtigheid is hier echter ge- boden daar de ervaring leert dat prognoses van vak- mensen dikwijls gekleurd zijn door zelfmisleiding en illusies. Hoewel ik mij de zwakke zijde van de gedruk te kaart in diverse situaties bewust ben, zoals in gebieden met frekwente veranderingen of wanneer een vlug antwoord wordt verwacht op een onverwachte vraag, zijn er talrijke toepassingsgebieden te noemen waarop de gemakkelijk hanteerbare, actuele kaart het ideale produkt vormt. Als vertegenwoordiger van een generatie die opgegroeid is met de traditionele kaart acht ik daarom het voortbestaan daarvan voorlopig wel verzekerd al dient men de opmars van de kaart op het beeldscherm niet te onderschatten. De kaart als co m mun i c a t i em idde 1 Academici zijn niet tevreden alvorens hun wetenschap is onderbouwd door een methodologisch fundament, op basis waarvan theorieen kunnen worden ontwikkeld en getoetst. Aan pogingen tot vestiging van een derge- lijk fundament heeft het in de kartografie in de jongste 30 jaar niet ontbroken. Opgemerkt dient te worden dat deze pogingen allerminst tot een algemeen erkend resultaat hebben geleid. In feite is de worsteling, waarbij verschallende recentelijk ontwikkelde disci- plines voor het verlenen van assistentie worden aan- getrokken, nog in volle gang. Onder meer is de kartografie benaderd 1. als onderdeel van de semiologie of leer der 54 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 56