leid tot nauwere contacten tussen geödeten-, foto- grammeters- en kartografenverenigingen onder andere door gezamenlijke bestuursvergaderingen, waaruit mogelijk samenwerkingsverbanden kunnen groeien. Möge dit voorbeeld op nationaal niveau worden gevolgd. Sanering van de vaktaal Een van de onvermijdelijke gevolgen van de snelle ontwikkeling van de kartografie was de noodzaak van het saneren en aanpassen van de vaktaal. Op uitnodi- ging van de ICA is hiertoe een poging gedaan door een internationale werkgroep, een werk van lange adem waarbij tientallen deskundigen uit 14 landen waren betrokken. Na acht jaren arbeid werd hun werk bekroond door de verschijning van het Veeltalige Woordenboek van Technische Termen in de Kartogra fie, VWK, waarvan ik het genoegen had het in 1973 te Tokyo aan de Verenigde Naties aan te bieden. Het is niet te verwonderen dat deze eerste uitgave gebreken vertoonde en onder andere vele archaische termen als restanten van de lange evolutie die het vak heeft doorgemaakt, bevat. Mede door de turbulente ontwik keling van het vak werd daarom in 1976 tot samen- stelling van een tweede, uitgebreide (18 i. p. v. 14 talen) en herziene editie van het VWK besloten. Het manuscript van deze uitgave is thans bij de drukker. Nederlandse kartografen -misschien te druk met de NVK - hebben nauwelijks creatief bijgedragen tot de theorievorming van het vak. Wel hebben zij zieh, met name de Werkgroep Kartografische Terminologie, gewaagd in het voorportaal van de methodologen door op verdienstelijke wijze mede te werken aan het Veel talige Woordenboek, aan de eerste zowel als aan de tweede druk. Misschien wordt het oude plan van een kartografisch woordenboek met definities van kartografische termen in de landstaal, zoals ook in andere landen bestaan, nog eens verwezenlijkt. De Werkgroep Kartografische Terminologie lijkt het aangewezen lichaam hiervoor het initiatief te nemen. NVK en het onderwijs in de kartografie In de Statuten van de NVK staat de bevordering van kartografische kennis hoog genoteerd. In feite was het verlangen tot veredeling en voortbestaan van het kar- tografendom door middel van adequate opleidingen een der voornaamste overwegingen die bij de oprichting van de KS/NVK voorzaten. Terugblikkend op een kwart eeuw NVK-geschiedenis kan worden vastgesteld dat de vereniging deze doel- stellingen konsekwent en doeltreffend heeft nagestreefd, Haar bestaan is doordrenkt met onderwijs, voorlich- ting, bijscholing, informatieverstrekking. De vereni- gingsactiviteiten op deze terreinen overziend kunnen daarin drie categorie'ön worden onderscheiden. Ener- zijds vallen haar met succes bekroonde pogingen te vermelden tot instelling door derden van centrale op leidingen afgerond door officieel erkende diploma's. Anderzijds springt aanstonds het educatieve diensten- pakket van de NVK zelf in het oog, bestaande uit Studie- en kartografendagen, aangeklede ledenverga- deringen, tentoonstellingen, studiereizen, en zomer- cursussen, jaarlijks als een continue bijscholing, een 'dducation permanente', aangeboden aan haar hetero- geen ledenbestand. De derde categorie tenslotte om- vat de publicistische activiteit van de vereniging, voor- namelijk resulterend in de uitgave van het Kartogra fisch Tijdschrift. Aan elk dezer categorieen zal hier in het kort aandacht worden besteed. Cursus Kartograf i s ch Tekenaar Het eerste succes dat de NVK na moeizame voorbe- reiding op onderwijsgebied behaalde was de instelling van de schriftelijke PBNA-cursus Kartografisch Tekenen die tien jaren geleden in 1973 den volke ge- presenteerd werd. Volgens de Begeleidingscommissie hebben sedertdien in totaal 81 cursisten het diploma kartografisch tekenen behaald dat wil zeggen -aange- nomen dat zij allen NVK-lid zijn - ongeveer 1/5 van het ledenbestand längs deze weg is gediplomeerd, een bemoedigend begin! Was het bij het 20-jarig bestaan van de KS/NVK in 1978 nog te vroeg de balans van de cursus op te maken thans kan op gezag van de begeleidingscommissie worden vastgesteld dat het prestige van de cursus bij overheidsinstellingen en bedrijven is gevestigd. Dit blijkt onder meer uit het feit dat steeds meer instel- lingen het diploma vragen van nieuwe medewerkers. Bij de Topografische Dienst is de rangbevordering bijvoorbeeld reeds afhankelijk van het behalen van het diploma. RijkswaterStaat overweegt het behalen van het diploma verplicht te stellen. Bij de Dienst Open- bare Werken te Amsterdam en bij het Kador te Apel- doom wordt het diploma gevraagd in advertenties voor nieuwe medewerkers/kartografen. Onder de hoede van de Begeleidingscommissie, verantwoorde- lijk voor het peil der cursus, is de herziening van de lessen ter hand genomen waarvan het merendeel 8-10 jaren oud is. Möge deze inspanning spoedig resultaat afwerpen! Het is duidelijk dat een periodieke aanpas- sing van de lessen aan de snelle ontwikkeling van het vak noodzakelijk is voor de continuering van de belang- stelling en het succes van de cursus. De herziene les sen dienen ook rekening te houden met de toenemende integratie tussen tekenkamer en repro-afdeling zoals zieh bij enkele bedrijven openbaart (Wolters-Noord- hoff, Gemeentewerken Rotterdam, ANWB). H T S niveau Terwijl de PBNA-cursus garant is voor het voortbe staan van de gediplomeerde kartografische tekenaar werd met de instelling van een kartografische specia- lisatie aan de Afdeling Landmeetkunde van de HTS voor Bouwkunde te Utrecht de opleiding van technische ingenieurs in de kartografie veilig gesteld. Deze specialisatie, opengesteld met ingang van het school- jaar 1980-1981, vindt plaats als differentiatie binnen de opleiding landmeetkunde en leidt op tot het niveau van leidinggevende funetionarissen inzetbaar op alle deelgebieden der toegepaste kartografie. Vermelding verdient dat deze specialisatie tot en met de opstelling van het leerplan voor een belangrijk deel gerealiseerd kon worden door de langdurige inspanning van de in 1973 opgerichte NVK Werkgroep Kartografische Vor- ming. Het Instrumentarium van de nieuwe opleiding is nog niet optimaal. Voor de reprotechnische vakken wordt echter gesteund op de buurman, de School voor 56 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 58