Grafische Vakken, terwijl voor CAC een samenwer- kingsverband met de Rijksuniversiteit Utrecht in het verschiet ligt. Academisch niveau De kartografische opleiding op een academisch niveau weerspiegelt de traditionele kloof in de kartografie tus- sen topografische en thematische kartografie. Als regel bieden geografische faculteiten een post-kandidaats specialisatie in de kartografie - met nadruk op thema tische kartografie, terwijl geodetische afdelingen hetzelfde doen met betrekking tot topografische kaar- teringen en verwante technieken. In diverse landen zoals China en de Sovjetunie is de opleiding van staf- leden voor overheidskaarteringsinstanties zelfs toe- vertrouwd aan speciale instituten, terwijl de vorming van de zgn. wetenschappelijke kartografen in handen is van geografische faculteiten. Deze taakverdeling strookt niet met het beeld dat onze generatie zieh vormt van de ideaal-kartograaf die met een basisken- nis van geografie, Computerkunde en statistiek en ingevoerd in de grafische beeldvorming en kaart- produktie, inzetbaar is in topografische zowel als thematische kartografie. Bij het overzien van karto- grafieopleidingen op academisch niveau kan men in binnen- en buitenland een streven constateren dat ideaal te benaderen. Ook aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is dit het geval waar het specialisatieprogram- ma in de kartografie op basis van een kandidaatsexa- men in de fysische of sociale geografie in de laatste 10-15 jaar aanzienlijk is uitgebreid en verstevigd. In totaal zijn daar thans circa 20 geografen met karto grafische specialisatie afgestudeerd, die allen een betrekking hebben gevonden, zij het enkele nog op tijdelijke basis. Tegenover de Utrechtse euforie staat de situatie aan de Technische Hogeschool te Delft waar de kartografie recentelijk in Status inboette. Binnen het kader van de vakgroep Toegepaste en Pianologische Geodesie is de sedert kort bestaande leerstoel Kartografie - aanvan- kelijk teruggebracht tot een extra-ordinariaat, de advertentietekst hiervoor was al gereed - ten offer gevallen aan de bezuiniging. Het vak is thans onder- gebracht bij de leerstoel Vastgoedsystemen. Dit bete- kent dat de in de jaren '70 ingestelde kartografische specialisatie in de ingenieursstudie -tot dusver studeerde ddn geodetisch ingenieur in deze studie- richting af- een gevoelig verlies leed, immers hoe lovenswaardig het voomemen ook is van de Delftse vakgenoten om de opleidings- en onderzoeksprogram- ma's in de kartografie onverkort op peil te houden, elke academische Studie niet geruggesteund door de autoriteit van een vakhoogleraar is gedoemd te ver- schralen. Terwijl de NVK zieh vrij en onvervaard heeft ingezet voor de beroepsopleidingen op MTS- en HTS-niveau heeft zij zieh nog nauwelijks beziggehouden met de positie van de kartografie in het academisch onderwijs ofschoon daartoe statutair zeker gelegenheid bestaat. Zo had een protest tegen de afschaffing van de leer stoel iii de kartografie aan de TH te Delft wel op haar weg gelegen. Recentelijk heeft het bestuur echter het streven van de Vakgroep Kartografie aan de Rijks universiteit Utrecht tot instelling van een tweede fase beroepsopleiding krachtig ondersteund, een gebaar dat wij als een indicatie van een toenemende betrok- kenheid bij het academisch gebeuren kunnen inter- preteren. Deze reportage zou niet volledig zijn indien geen mel- ding werd gemaakt van de toenemende activiteit van kaartbeheerders en documentalisten overal ter wereld en van hun toenadering tot de kartografenwereld. In Ne- derland leidde dit in 1976 tot de oprichting van de NVK- Werkgroep Kaartbeheer, die een werkzaam aandeel had in het jongste succes op het gebied van kartogra- fie-onderwijs in Nederland. Met ingang van de cursus 1982-83 werd namelijk na overleg tussen de Rijks- archiefschool en de Tiele-academie, beide te Den Haag, aan laatstgenoemde instelling bij gezamenlijk besluit van de Ministeries van Onderwijs en Weten- schappen en CRM, met medewerking van de Vakgroep Kartografie van de Rijksuniversiteit te Utrecht, een specialisatie Kaart- en Atlasbeheer ingevoerd. Met het tot stand komen van de kartografiespecialisa- tie op HTS-niveau was binnen 25 jaar het gehele op leiding ssysteem voor de kartografie, integraal voor drie niveaus, verwezenlijkt, een opmerkelijk succes, waarvan de initiatiefnemers-oprichters niet hebben kunnen dromen. Ter afronding van dit resultaat werd in 1980 door de genoemde werkgroep een brochure 'Opleidingsmogelijkheden voor de kartografie in Nederland' samengesteld welke in een oplage van 2000 exemplaren aan MAVO/HAVO en VWO-school- dekanen werd gestuurd. In 1981 volgde reeds een tweede druk. Het educatieve d i en s tenp akk e t In mijn rede ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan heb ik uitvoerig stilgestaan bij het educatieve diensten- Fig.4 Aktiviteiten KS/NVK 1958-1983 kartografendagen ledenvergaderingen studiedagen zomercursussen KT 1983. IX. 4 57

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 59