erelid pakket van de NVK, waarbij ik de vindingrijkheid en de beweeglijkheid van het NVK-bestuur heb geprezen. Ik behoef daar nauwelijks iets aan toe te voegen. In totaal werden in 25 jaar 72 bijeenkomsten georgani- seerd in locaties zoals in figuur 4 aangegeven, tijdens welke een indrukwekkende reeks van 250 voordrach- ten werd aangeboden, waarvan het grootste deel tij dens de meerdaagse studiedagen. De belangstelling voor deze evenementen was steeds zeer verheugend. Het onderwerp kaartreproduktie scoorde tot tweemaal toe (in 1971 en 1978) zeer hoog doch automatisering (1982) brak met circa 100 deelnemers alle records. Wanneer een gemiddeld bezoek van 30-50 deelnemers per bijeenkomst wordt aangenomen, ontvingen der- halve 3000-3500 lieden op deze samenkomsten in enigerlei vorm kartografische voorlichting, een in- drukwekkend aantalBehalve aan de keuze der onder- werpen dient het succes van deze evenementen te worden toegeschreven aan een grondige voorbereiding, doorgaans door speciale commissies die in voort- durend overleg met het bestuur opereren. K ar togr af i sch Tijdschrift (KT) In het dienstenpakket van de NVK neemt het Karto- grafisch Tijdschrift, verschonend sedert de verzelf- standiging van de vereniging in 1975, een bijzondere plaats in. Het is een van de 15 tijdschriften ter we- reld die uitsluitend aan de kartografie zijn gewijd (waarvan 6 in de Engelse taal en terwijl 5 van de 15 onregelmatig met grote tussenpozen verschijnen). Het KT is geen wetenschappelijke statusjager en als zodanig is het met zijn goed verzorgd uiterlijk, grote verscheidenheid aan goed leesbare artikelen (thans van summaries in het Engels voorzien) met zijn ge- kleurde kaartbijlagen en periodieke thema-afleverin- gen velen dierbaar geworden. Het verschijnt nu in een oplage van 800 exemplaren, waarvan er ruim 100 naar abonnees niet-NVK-leden gaan, waarvan 28 in het buitenland. Het komt tot stand onder leiding van een sterk gemotiveerde redaktie (sedert kort zelfs met een voorzitter!) die wordt geassisteerd door diverse institutionele leden die onmisbare hand- en spandiensten verlenen. Met deze opmerking raken wij aan het geheim van het succes van de NVK, een onder werp dat waard is afzonderlijk behandeld te worden. Vrij willige inzet De bloei van de NVK is in niet geringe mate te danken aan de bereidheid van vele leden, persoonlijke en institutionele, zieh vrijwillig voor de vereniging in te zetten. Dit openbaart zieh in alle sectoren waarin de vereniging activiteiten ontplooit, zowel in de beleids- sector (bestuursvergaderingen)educatieve sector (werkgroepen en commissies), administratieve sector (secretariaat enz.en in de publiciteitssector (tijd schriften, brochures, etc.). Steeds weer enthousias- meert de vrijwillige inzet van enkelen anderen, waardoor steeds weer een keten van ondersteunende activiteiten beschikbaar komt die de vereniging ten goede komen. Wanneer de ledenvergadering al deze vrijwilligers naar Verdienste zou belonen met het van contributiebetaling vrijgestelde erelidmaatschap, dan zou het er voor de penningmeester siecht uitzien. Een poging om deze vrijwillige inzet te kwantificeren brengt het volgende aan het licht. In de loop van een kwart eeuw hebben in totaal 33 bestuursleden leiding gegeven aan de vereniging. Twaalf van hen waren 10 jaar of langer in funetie, twee van deze laatsten zelfs meer dan 20 jaar, waarvan öön hunner 12 jaar als voorzitter. De totale input aan werktijd van het 8-10 hoofdig bestuur, dat 249 maal bijeenkwam, bedroeg circa 10 manjaren. Wanneer men hieraan toevoegt de inzet gedurende 25 jaar van redaktiecommissies, werkgroepen, begeleidings- en voorbereidingscom- missies van cursussen, studie- en kartografendagen en ledenvergaderingen, tentoonstellingen, studierei zen enz. dan komt men schattenderwijze tot een totale arbeidsinput in 25 jaar van 25 manjaren aan vrijwilli ge arbeid, dit is ödn manjaar per verenigingsjaar of vertaald in CAO-termen ddn vastaangestelde all-round medewerker van middelbaar niveau. Tevergeefs zal men deze imaginaire collega voor wie salaris noch sociale lasten worden betaald zoeken op de begroting die jaarlijks aan de ledenvergadering wordt voorge- legd. Ik weet geen andere methode om de vele institu tionele en persoonlijke leden, die het bestaan van deze medewerker mogelijk maken, te danken dan om hem tot erelid van onze vereniging voor te dragen. In dit geval zal de penningmeester wel geen bezwaren aantekenen. Möge de ledenvergadering gunstig beslis- sen want zonder de fictieve Mr. X zou de NVK haar huidige status moeten prijsgeven dan wel haar contri- butie aanzienlijk moeten verhogen. Kwetsbaarheid Een vereniging als de NVK die voor een belangrijk deel harer aktiviteiten afhankelijk is van de vrijwilli ge inzet van haar leden is kwetsbaar. Zeker tegen- woordig nu overheids- en commerci'öle kartografie de hete adem van de bezuiniging in de nek voelt en de gratis assistentie van velen onder spanning komt te staan. Voorzichtigheid is daarom geboden vooral in de publicistische sector waar het Kartografisch Tijd schrift, de grootste creditpost op de exploitatiereke- ning, zieh dit jubileumj aar, met 5 afleveringen, gedraagt als een grand seigneur, te meer daar - zoals overigens verwacht - de inkomsten uit adver- 58 KT 1983. IX. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 60