tenties in 1982 niet onbelangrijk zijn gedaald. Het ledental van de vereniging heeft nog niet op de schaarste-economie gereageerd, of het zou moeten zijn dat het stationair blijven van het bestand in de laatste vijf jaar negatief wordt geihterpreteerd, waar overigens alle reden voor zou zijn bij vergelijking met het ledental van de Westduitse zustervereniging, dat in hetzelfde tijdsbestek met 200 leden groeide. De wervingsactie door het bestuur ter gelegenheid van dit jubileum gestart -naar mijn weten de tweede in 25 jaar- komt daarom zeker niet te vroeg, al vraagt men zieh af of de vriendelijke folder in deze tijd van agressieve wervingsmethoden wel voldoende overtuigingskracht bezit, additionele wervingstech- nieken onder meer door persoonlijke benadering zijn gewenst. Hoogtepunten Hoezeer ook buiten de NVK in kartografisch Neder- land in deze crisistijd nog hoogtepunten te vermelden zijn möge blijken uit het volgende. 1. De eerste editie van de Atlas van Nederland inclusief Supplement, een werk van grote allure, werd voltooid. Sedertdien is de ministerigle goedkeuring afgekomen voor een ge- heel gewijzigde, tweede uitgave, te verschijnen in thematische katernen waarmede intussen is begonnen. 2. Twee hoogleraren in de kartografie gingen na een arbeidzaam leven met emeritaat aldus een verjonging van het bestand inluidend die met voldoening kan wor den begroet. 3. Bij de uitgeverij Canaletto verscheen een nieuw tijdschrift, 'Caert Tresoor' gewijd aan de geschiedenis der kartografie, gericht op kaartbeheer- ders, bibliothecarissen, kartofielen enz. die in het Kartografisch Tijdschrift te weinig van hun gading vinden. Pogingen om samen te gaan met de NVK of om mogelijke combinaties van Caert Tresoor en Kartografisch Tijdschrift te vinden zijn niet geslaagd. Hoewel naar verluidt het grootste deel der Caert Tresoorlezers (het tijdschrift heeft reeds 600 abon- nees) geen NVK-leden zijn en dus geen uittocht van NVK KT-abonnees is te vrezen, is deze versnippering van krachten te betreuren. Juist in een periode van schaarste is het zaak de rijen gesloten te houden. 4. Als buitenstaander kan men zieh Verheugen over de nieuwbouw van onze nationale kaarteringsdienst te Emmen waar naar verwacht een bedrijfscomplex be- zig is te verrijzen met uitgekiende infrastruetuur en optimale technische voorzieningen. Verlangend zien wij uit naar de voltooiing van deze nieuwbouw die eind 1984 verwacht mag worden, ruimschoots op tijd om de NVK voor de viering van haar 30-jarig bestaan een passend onderdak te bieden. 5. Opmerkelijk is voorts de groeiende atlasproduktie van de firma Wolters- Noordhoff die op basis van haar Bosatlassen thans Belgiö, Frankrijk en Denemarken van aangepaste licentie-uitgaven voorziet. 6. Op onderwijsgebied verdient de Afdeling Kartografie van het ITC -dat hiermede voor het eerst verschijnt in dit verslag - vermelding, die in januari jl. haar 275-ste gediplo- meerde Student afleverde. Slot Meneer de voorzitter, mijri rede die korter is uitge- vallen dan die bij het 20-jarig jubileum, is ten einde. Ik meen niet in de fout te zijn vervallen van die Afri- kaanse beeldhouwers die de fetisj die zij hielpen uit- snijden goddelijke eer bewijzen. Evenzeer ben ik mij ervan bewust dat het niet altijd eenvoudig was uit de vele woorden die men tot zijn beschikking heeft het juiste woord op te roepen. Onverwacht lijkt mij dit niet want wij weten dat volmaakte communicatie tus- sen mensen tot de zeldzaamheden behoort. Mochten daardoor echter misverstanden zijn ontstaan dan wil ik de redundantie van mijn verhaal opvoeren door nogmaals in het kort mijn waardering voor het werk van uw vereniging samen te vatten. Door uw onvermoeide arbeid, waaraan zovelen een aandeel hebben gehadhebt u op vele terreinen der kartografie genererend en stimulerend gewerkt, nieuwe ideeenmethoden en technieken ter discussie gesteld, impulsen uitgezonden en perspectieven ge- opend. In niet geringe mate hebt u daardoor het aan- zien van het vak versterkt en bijgedragen tot een groeiend identiteitsbewustzijn van zijn beoefenaren. Indirect hebben deze activiteiten geleid tot een betere profilering van de Nederlandse kartografie wier hoog- waardige kaart- en atlasprodukten ook buitenslands in aanzien staan en wier vertegenwoordigers internatio- naal gezocht zijn als sprekers, adviseurs en bestuurs- leden. Namens de hier aanwezige initiatiefnemers wens ik u met het bereikte resultaat van harte geluk. Wij spre- ken de hoop uit dat uw bestuur in een nieuwe samen- stelling zieh zal inzetten voor een verdere ontplooiing en groei van de vereniging tot heil van ons vak en zijn beoefenaren. Noten Behalve uit eigen herinnering is voor de samenstelling van bovenstaand artikel geput uit notulen van bestuurs- vergaderingen van de KS/NVK, bereidwillig en zeer vlot ter beschikking gesteld door de secretaris van de NVK mevrouw drs. Wally Hoogendoorn-Beks. Voorts werd gebruik gemaakt van de artikelen van F. J. Orme- ling, Tien jaren Kartografische Sectie, Geografisch Tijdschrift, 1968, pp. 383-399 en De professionalise- ring der kartografie, Kartografisch Tijdschrift, 1978. IV. 3, pp. 5-18. Voor het hoofdstuk Versneide ontwik- keling der kaartvervaardigingstechnieken werd gebruik gemaakt van de adviezen van H. Weinreich, ITC, waarvoor hierbij hartelijk dank. 1) De NVK, opgericht in 1975 is een verzelfstandiging en voortzetting van de sedert 1958 bestaande Kartografische Sectie van het Koninklijk Neder- lands Aardrijkskundig Genootschap (KS-KNAG). Wanneer in dit artikel sprake is van activiteiten van de kartografische gemeenschap in Nederland die zieh over de gehele periode 1958-1983 uit- strekt, dan wordt deze gemeenschap kortweg aan- geduid als KS/NVK. 2) De zgn. Remagengroep bestond ultimo 1956 uit P. Eibergen, W. F. Heinemeijer, F.W.Michels, F. J. Ormeling, J. E. Romein, J. Schokkenkamp en M. de Smit. In het lustrumnummer van het Karto grafisch Tijdschrift ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de KS/NVK in 1978 is de naam van Heinemeijer, die juist in die beginjaren actief medewerkte, weggevallen. Summary op blz. 73 KT 1983. IX. 4 59

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 61