1970 Vijfentwintigjarig bestaan van de Stichting voor Bodemkartering (Stiboka) te Wageningen, hetgeen o. a. werd herdacht met een Studiebijeenkomst "Bodem en Kartografie" waarop de kartografische aspecten bij de samenstelling van bodemkaarten werden behandeld. 1971 Oprichting van een Kartografische Mdeling bij het ITC te Delft. De Afdeling verhuisde in hetzelfde jaar met het ITC naar Enschede waar zij in februari 1972 haar eerste Studenten uit ontwikkelingslan- den ontving. In januari 1983 leverde de Afdeling (medio 1983 omgevormd tot Vakgroep) haar 250ste gediplomeerde student af. 1971 Verplaatsing van het ITC van Delft naar Enschede, dus uit de Randstad naar het oosten des lands, waardoor aan de geografische spreiding van het kartografendom in Nederland een nieuwe concentratie werd toegevoegd. In december 1971 werd het ITC-gebouw te Enschede officieel door Prins Claus ge- opend. 1971 Benoeming van Ir. L. van Zuijlen en van Prof. dr. F. J. Ormeling tot resp. lector en hoogleraar in de kartografie, beiden aan het ITC te Enschede. 1971 Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het KNAG werd een reeks prijsvragen uitgeschreven waaronder een kartografische met als opgave het vervaardigen (ontwerpen) van een fragment van een Topografische Kaart Nieuwe Stijl in het bijzonder bruikbaar voor recreant en toerist. De prijsuitrei- king vond plaats op 19 Oktober 1973. Winnaar A. Bus uit Groningen. 1972 In 1972 werd voor de eerste maal een Kartorama georganiseerd, een representatie van de contempo- raine ambtelijke zowel als commercible kartografie, in het Staringgebouw te Wageningen, met kaar- ten van 21 verschilfende instellingen en meer dan 120 bezoekers. Organisatoren waren getroffen door grote bereidwilligheid waarmede praktisch alle belangrijke kaartproducenten in Nederland kaartmate- riaal ter beschikking stelden. 1972 Opzet van het Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland, (INSYRON) met als integrerend onderdeel de kartografische registratie van voor de ruimtelijke ordening relevante elementen (KADRO-kaart 1:25. 000) door de Rijksplanologische Dienst, de Overzicht- en Attenderingskaarten (OVAK's) en de thematische kaarten (TEMAK's), welke laatste twee kaarttypen zijn opgenomen in een concept van de z. g. Ruimtelijke Planning Atlas. 1973 Facsimile-uitgave van de Topografische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederlanden 1:50. 000 uit de jaren 1850-1864, de eerste volledige topografische kaartserie van Nederland; verge- zeld van een begeleidende publicatie van Ir. J. A. van der I.inden. De uitgave werd door Ir. J. A. C. E. van Roermund, Directeur Topografische Dienst en Prof. dr. ir. C. Koeman aangeboden aan H. M. Ko ningin Juliana op Paleis Soestdijk. 1973 Verschijning van de ICA "Multilingual Dictionary of Technical Terms in Cartography" bevattende o. m. 1400 vaktermen in het Nederlands, bijeengebracht door de Werkgroep Terminologie van de KS/KNAG onder voorzitterschap van Drs. J. E. Romein. In 1984 verschijnt een tweede herziene uitgave van deze Dictionary. 1973 Ir. L. van Zuijlen maakt een begin met de vorming van een Kontaktgroep van gebruikers van automati- sering in de kartografie, waarvan de leden elkaar regelmatig treffen voor het uitwisselen van erva- ringen. De kontaktgroep leidt een opgewekt bestaan. 1973 Uitgifte van de PBNA-cursus Kartografisch Tekenen, de eerste centrale opleiding voor kartografische tekenaars in Nederland. 1974 Eeuwfeest van de Hydrografische Dienst der Koninklijke Marine, dat werd herdacht met de tentoon- stelling "Met lood en lijn" in het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam. De HD werd opge- richt 8 juli 1874 als het Bureau Hydrografie als 5de Afdeling van het Dept. van Marine. 1974 De Atlas van Leuven, de eerste en tot dusver enige thematische stadatlas in het Nederlandse taalge- bied onder redactie van F. Depuydt en H. van der Haegen, een surveystudie van stad en stadsgewest, een unieke realisatie! De Atlas beStaat uit drie delen: atlas, tekstdeel en fotoalbum. 1975 Oprichting van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie als verzelfstandiging en voortzetting van de sedert 1958 bestaande Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot- schap. Start van het "Kartografisch Tijdschrift", uitgave van de NVK, ter vervanging van "Kaart- bulletin" en "Kartografie". KT 1983. IX. 4 61

Kartografisch Tijdschrift | 1983 | | pagina 63